تامین مواد اولیه دارویی

تامین مواد اولیه دارویی
[کل: 0 میانگین: 0]

مروری بر عملکرد داروها و تامین مواد اولیه دارویی

صنایع دارویی بخشی از صنایع شیمیایی به حساب می‌آید. در گذشته تنها داروهای موجود از گیاهان و حیوانات گرفته می‌شد. در ادامه به تامین مواد اولیه دارویی می‌پردازیم.

تولید دارو

داروهای امروزی از طریق فرآیندهای شیمیایی تهیه و تولید می شود لذا مواد اولیه‌های مختلفی برای تولید دارو استفاده می‌شود. تولید داروی با کیفیت و استمرار تولید آن یکی از دغدغه های خیلی از کشورها می‌باشد که با توجه به شرایط و زمان همیشه در معرض تهدید یا تحریم است.

نمی‌توان این محصول را از سبد خرید افراد حذف نمود. مواد اولیه صنایع دارویی شامل مواد اولیه دارویی، مواد مؤثره دارو، افزودنی های صنعت داروسازی و مواد جانبی دارو می‌باشد.

در صنایع تامین مواد اولیه دارویی مواد اولیه دارویی شامل عناصر مورد نیاز برای تولید انواع داروهای مختلف است. این مواد مشتق شده و استخراج شده از منابعی است که می‌تواند طبیعی یا مصنوعی باشد. هر دارویی از مواد فعال و املاح تشکیل شده است.

مواد دارویی فعال، هم چنین به عنوان حجم فعال نامیده می‌شوند، مواد تشکیل‌دهنده فعال بیولوژیکی در یک دارو هستند. بسته به نوع دارویی، محصول ممکن است حاوی بیش از یک ماده فعال باشد. هر ماده یا مخلوطی از مواد مورد استفاده برای تولید دارو تحت تعریف یک API قرار دارد.

دارو

در دانش پزشکی به هر ماده‌ای که برای درمان، تسکین علائم، تشخیص بیماری یا پیشگیری از آن به کار رود و بر ساختار یا کارکرد ارگانیسم زنده اثر گذارد و پس از ورود به بدن عملکرد بدن را تصحیح کند، گفته می‌شود.

دارو به ماده ای گفته می‌شود که با اثر بر گیرنده‌ای خاص در داخل، خارج یا دیواره سلول باعث شروع یا مهار عملکردی خاص می‌گردد و قدرت اثر دارو با میزان و تعداد این تعامل نسبت مستقیم دارد.

البته داروهایی که محل اثر موضعی دارند مانند آنتی‌اسیدها و ضدعفونی‌کننده‌های موضعی و مواد حاجب در این تعریف نمی‌گنجند. دارو ممکن است منشأ طبیعی (گیاهی یا حیوانی) داشته باشد یا اینکه به ‌طور مصنوعی تهیه شود.

داروهای شیمیایی معمولاً در آزمایشگاه و به دست پزشکان یا دارو سازان کشف شده و پس از تحقیقات کافی و تأیید مراجع رسمی در کارخانه‌های داروسازی تولید می‌گردند. در ادامه به تامین مواد اولیه دارویی می‌پردازیم.

تامین مواد اولیه دارویی

چین و هند مهم‌ترین تولید کنندگان مواد اولیه دارویی در دنیا هستند اما کشورهای اندکی هستند که این مواد مؤثره را می‌توانند به داروهای ساخته استاندارد تبدیل کنند و ایران یکی از کشورهای پیشرفته در داروسازی دنیاست.

امروز ایران نود و هفت تا نود و نه درصد داروهای مورد نیاز بیماران کشور را در داخل تولید می‌کند و داروهایی که هنوز تولید نمی‌شوند یا به علت تعداد کم بیماران که گاهی پنجاه تا صد و پنجاه نفر است توجیه اقتصادی ندارد یا داروهای جدیدی است که به تازگی وارد بازار دنیا شده است.

ایران با هدف حرکت به سوی تولید تکنولوژی و همکاری با شرکت‌های دانش بنیان موفق به تولید و تامین مواد اولیه دارویی وارداتی گردیده است و با تلاش مضاعف و بهره مندی از تیم مجرب در خصوص واردات و تامین مواد اولیه دارویی، مواد شیمیایی، مواد مؤثره دارو مورد نیاز در بخش‌های صنایع دارویی، شیمیایی، غذایی، کشاورزی و… شده است.

آمارنامه دارویی مجموعه ‌ای از اطلاعات فروش داروها است که توسط سازمان غذا و دارو و با جمع‌بندی اطلاعات ارسالی شرکت‌های پخش، تهیه و به متقاضیان (مدیران شرکت‌های دارویی و سایر ذی‌نفعان) ارائه می‌شود.

عملکرد داروها

یک داروی پذیرفته و عملی شده، دارویی است که اولاً خواص لازم برای انتقال از سایت ورودی به جایگاه عمل منظور را داشته باشد و ثانیاً در زمان معقول از بدن دفع شود. البته برخی داروها مانند داروهای موضعی پوستی و افشانه‌های تنفسی امکان اثر نزدیک به محل دریافت دارند.

تامین مواد اولیه دارویی بسیار ضروری است. داروها می‌توانند در شرایط استاندارد دما و فشار یا در سه حالت گاز مثل نیتروزاکسید، مایع مثل لیدوکایین و جامد مثل آسپرین موجود باشند.

طبقات گوناگون داروهای آلی در داروشناسی و داروسازی مورد بررسی قرار می‌گیرند. بسیاری از داروها بازها و اسیدهای ضعیف هستند. این داروها به وسیله خود بدن هدایت می ‌شوند. زیرا تفاوت pH در اجزای مختلف ممکن است درجه یونش این قبیل داروها را تغییر دهد.

تامین مواد اولیه دارویی فعال به عنوان حجم فعال نامیده می‌شوند، مواد تشکیل‌دهنده فعال بیولوژیکی در یک دارو هستند.

بسته به نوع دارویی، محصول ممکن است حاوی بیش از یک ماده فعال باشد. هر ماده یا مخلوطی از مواد مورد استفاده برای تولید دارو تحت تعریف یک API قرار دارد.

تهیه و تامین مواد اولیه دارویی

کشف داروهای جدید و مراحلی که از کشف تا عرضه آن‌ها به بازار دارویی طی می‌شود، موضوع جالبی است که برایتان توضیح دادیم.

امروزه آگاهی دقیق از ساز و کار بیماری‌ها برای دستیابی به داروهای جدید امری ضروری محسوب می‌شود. شما با شناخت این موضوع که مواد اولیه دارو چیست می‌توانید به این امر دست پیدا کنید.

در این لیست انواع داروها موجود می‌باشد که با کمک محققان و پزشکان حدود شصت در صد از این لیست مواد اولیه در ایران ساخته می‌شود.

شما می‌توانید برای تهیه این ماده به سایت پیشگامان شیمی مراجعه نمائید. شرکت بازرگانی پیشگامان شیمی یکی از برترین شرکت‌ها در زمینه تأمین مواد اولیه در ایران، آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌های مشتریان عزیز، مواد اولیه شامل لسیتین، خرید آلژینات سدیم، خرید لاکتات سدیم، آلانتوئین، متیل پارابن، خرید اسید اسکوربیک، ایزوله سویا، خرید سوربات پتاسیم، خرید ستیل الکل، خرید ویتامین e، خرید کافور، خرید منتول، صمغ عربی، خاک دیاتومه، زانتان گام، گوارگام، کربومر، سوربیتول و…. را در تمامی زمینه‌های دارویی و پزشکی، صنعتی، آرایشی بهداشتی، اسانس‌ها، غذایی با بهترین قیمت و کیفیت تامین کنید. این محصولات در سریع‌ترین زمان ممکن به وسیله سیستم حمل و نقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال می‌شود.

اشتراک‌گذاری:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on reddit
Reddit
Share on telegram
Telegram
Share on email
Email

سایر مقالات:

اضطراب
آنتي اکسيدان ها
آنزیم های گوارشی
عوارض روغن نارگیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × پنج =

Call Now Buttonبرای مشاوره تماس بگیرید