انواع ترکیبات سولفاته و کاربرد آن

انواع تركيبات سولفاته و كاربرد آن

فهرست مطالب

در شیمی مجموعه سولفات ها را مجموعه‌ای از ترکیبات یونی تشکیل داده است و به معنی نمک سولفوریک اسید است. سولفات‌ها در انواع و ترکیب‌های مختلفی هستند. در ادامه به انواع ترکیبات سولفاته و کاربرد آن می‌پردازیم.

سدیم سولفات

سدیم سولفات نمک سدیم سولفوریک اسید است. در صورتی که بی‌آب باشد کریستالی سفید تشکیل می‌دهد که آن را تناردیت می‌نامند و هنگام آب پوشی به دکاهیدرات تبدیل می‌شود که به آن نمک گلوبر نیز می‌گویند. جامد دیگر آن هپتاهیدرات است که از پر مصرف ترین مواد شیمیایی است در این مقاله انواع  ترکیبات سولفاته و کاربرد آن در صنایع مختلف مورد بررسی قرار می‌گیرد.

سولفات سدیم در طبیعت

سولفات یکی از عمومی‌ترین مواد بسیاری از آب‌های معدنی مانند دریا است، همچنین این ماده در ریزش‌های جوی وجود دارد و یکی از اصلی‌ترین محلول‌های موجود در برف و باران است. مقادیر مختلفی از سولفات سدیم در دریاچه‌های شور سراسر دنیا وجود دارد. این ماده از نظر شیمیایی بسیار پایدار است.

سولفات سدیم در رده مواد شیمیایی غیر سمی قرار گرفته است. انواع ترکیبات سولفاته و کاربرد آن در طبیعت و صنعت‌های مختلف بسیار زیاد است.

سولفات آمونیوم

سولفات آمونیوم یکی از ترکیبات سولفاته است که در صنایع غذایی، کشاورزی، تصفیه آب و… مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ماده به عنوان کود کشاورزی برای خاک‌های قلیایی است. از این ترکیب در کشاورزی به عنوان اسپری کمکی برای حشره‌کش‌ها، قارچ‌کش‌ها و علف‌کش‌های محلول در آب استفاده می‌شود. آمونیوم به عنوان نگهدارنده چوب استفاده می‌شود اما به دلیل خورندگی فلزات کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سولفات روی

سولفات روی عنصر روی یکی از املاح مورد نیاز برای گیاهان و انسان است. سولفات روی یا زینک سولفات در پزشکی برای درمان و جلو گیری از کمبود روی استفاده می‌شود برای تقویت سیستم ایمنی بدن و کنترل سرطان بسیار مفید است. بدن انسان برای عمل کرد طبیعی خود به روی احتیاج دارد تا محیط داخلی خود را تنظیم کند. روی به طور طبیعی آفت‌کش است و می‌تواند در گیاهان، خاک، غذا و آب یافت می‌شود.

بیش‌ترین کاربرد آن به عنوان مکمل می‌باشد ولی با این حال از آن در رسوب دادن پروتئین‌ها، رنگ‌دانه‌ها، مهارکننده‌های خوردگی و… نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سولفات مس

سولفات مس یا کات کبود یک ترکیب شیمیایی است که در اصل از خانواده نمک‌ها است. شکل بی آب سولفات مس ، پودر سبز کم رنگ یا سفید مایل به خاکستری است. این ماده در کشاورزی به عنوان آفت کش و در تولید رنگ دانه ها مورد استفاده قرار می گیرد.

از این ماده می‌توان در تولید رنگ‌های آبی و سبز، در رنگرزی پارچه‌های نخی و ابریشمی، معادن، آب‌کاری، ساخت مرکب برای ورق‌های حلبی، رنگ مو، تولید سموم قارچ‌کش و باکتری‌کش، حفاظت چوب، رنگ‌رزی چرم، باطری‌سازی و از بین بردن خزه در استخر و … استفاده کرد. دانستن انواع ترکیبات سولفاته و کار برد آن بسیار مهم است.

سولفات کبالت

با توجه به انواع ترکیبات سولفاته و کاربرد آن می‌توان به یکی از این سولفات‌ها اشاره نمود. سولفات کبالت یکی دیگر از ترکیبات سولفاته می باشد که به دلیل ویژگی‌های خاص در صنایع گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرد این ماده در قدیم با نام زاج سرخ مشهور بود. بیش‌ترین ترکیب آن در باتری است.

کبالت می‌تواند مقاومت باتری را در برابر گرما بیشتر نماید و بازدهی آن را بالا ببرد. این ماده در صنایع کشاورزی، سوپر آلیاژها، کاتالیست و… به کار گرفته می‌شود.

سولفات منیزیم

یکی از عنصرهای ضروری برای انسان محسوب می‌شود. این ماده به صورت تزریقی یا خوراکی تجویز می‌شود و جهت پیشگیری از تشنج بسیار پرکاربرد است. از دیگر کاربردهای آن می‌توان به استفاده در ترکیب کشاورزی به منظور رفع کمبود میزیم در خاک اشاره کرد. از جمله این گیاهان می‌توان به بادمجان، موز، سیب‌زمینی و… اشاره کرد.

سولفات منگنز

دانستن انواع ترکیبات سولفاته و کاربرد آن در صنایع مختلف کمک شایانی به شما خواهد کرد. این ماده ترکیبی معدنی است که برای سلامت انسان و گیاهان بسیار ضروری است. از این سولفات برای تأمین منگنز خاک جهت تغذیه گیاهان به کار می‌رود.

منگنز در خاک به صورت کاتیون دو ظرفیتی قابل جذب است و کمبود آن موجب زردی رگ برگ‌ها و توقف رشد آن می‌شود. در صنایع پزشکی منگنز می‌تواند از پوکی استخوان جلوگیری نماید و قند خون را تنظیم کند.

سولفات آهن

این ماده یکی دیگر از ترکیبات سولفاته است و به صورت هپتا هیدرات و مونو هیدرات در بازار موجود است و در صنایع پزشکی، صنایع غذایی و کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در دمان و پیشگیری از کم خونی و فقر آهن به کار می‌رود. در عین حال سولفات آهن به عنوان کود کشاورزی مورد نیاز برای آهک خاک به کار می‌رود. بدون این سولفات گیاهان دچار مرگ تدریجی می‌شوند.

تهیه سولفات ها

همان طور که گفتیم با انواع ترکیبات سولفاته و کاربرد آن آشنا شدید. شما می‌توانید برای تهیه این ماده به سایت پیشگامان شیمی مراجعه نمائید. شرکت بازرگانی پیشگامان شیمی یکی از برترین شرکت‌ها در زمینه تأمین مواد اولیه در ایران، آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌های مشتریان عزیز، مواد اولیه شامل لسیتین، خرید آلژینات سدیم، خرید لاکتات سدیم، الانتوئین، متیل پارابن، خرید اسید اسکوربیک، ایزوله سویا، خرید سوربات پتاسیم، خرید ستیل الکل، خرید ویتامین e، خرید کافور، خرید منتول، صمغ عربی، خاک دیاتومه، زانتان گام، گوارگام، کربومر، سوربیتول و…. را در تمامی زمینه‌های دارویی و پزشکی، صنعتی، آرایشی بهداشتی، اسانس‌ها، غذایی با بهترین قیمت و کیفیت تامین کنید. این محصولات در سریع‌ترین زمان ممکن به وسیله سیستم حمل و نقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره تماس بگیرید