مقالات

تفاوت بین اسیدهای چرب و گلیسرول چیست؟

در زیر ابتدا به تعریف و سپس به تفاوت بین اسیدهای چرب و گلیسرول می‌پردازیم.

تعریف اسیدهای چرب و گلیسرول:

گلیسرول یا گلیسیرین کربوهیدرات است که می‌تواند در بدن از گلوکز ساخته شود و از طریق رژیم غذایی به عنوان یک افزودنی غذایی به‌دست آید. همچنین به طور طبیعی در تری‌گلیسیریدها (TGs) و فسفولیپیدها (PLs) وجود دارد. گلیسرول کاربردهای زیادی در تولید مواد غذایی به عنوان شیرین‌کننده، ضخیم‌کننده، حلال و نگهدارنده دارد.

اسیدهای چرب، که چربی هستند نیز می‌توانند در بدن ساخته شده و از طریق رژیم غذایی در TG و PLS به‌دست آیند. اسیدهای چرب انرژی بیشتری را در  هر گرم تأمین می‌کنند و نسبت به گلیسرول در سلامت انسان نقش تاثیرگذار‌تری دارند.

تری‌گلیسیریدها و فسفولیپیدها:

در TGs و PLs، عملکرد گلیسرول به عنوان ستون فقرات است که اسیدهای چرب به آن متصل می‌شوند.

ستون فقرات گلیسرول مانند درخت کریسمس است که دارای سه اتاق تزئینات است. اسیدهای چرب مانند انواع مختلفی از “زیور آلات” هستند که می‌توانند روی “درخت” گلیسرول آویزان شوند.

تری‌گلیسیریدها حاوی سه تزئین اسید‌چرب هستند و فسفولیپید حاوی دو اسید چرب و یک گروه فسفات است. تزئینات اسیدهای چرب که تزئین‌کننده گلیسرول یک TG یا PL هستند، خصوصیات بیولوژیکی، شیمیایی و فیزیولوژیکی آن را تعیین می‌کنند. بر خلاف اسیدهای چرب، تنها یک نوع گلیسرول وجود دارد و از اهمیت کمتری در خواص TG و PL برخوردار است.

ساختار و عملکرد بیولوژیکی:

گلیسرول یک مولکول ساده سه کربن است و یک گروه هیدروکسیل روی هر کربن وجود دارد.

بر خلاف گلیسرول، اسیدهای چرب مولکول‌های پیچیده‌ای هستند که طول آن‌ها بین چهار تا 28 کربن طول دارد و می‌توانند یک یا چند پیوند مضاعف داشته‌باشند. یک اسید‌چرب با یک پیوند مضاعف به صورت غیر اشباع نامیده می‌شود.

بیش از یک باند مضاعف، یک اسید چرب اشباع‌نشده را تشکیل می‌دهد. کارشناسان معتقدند که وجود پیوندهای مضاعف در یک اسید چرب، تأثیراتی بر فعالیت بیولوژیکی آن و تأثیر آن بر سلامت انسان دارد. فقط یک ساختار گلیسرول وجود دارد و تأثیر کمتری در سلامت انسان نسبت به اسیدهای چرب دارد.

برخی از اسیدهای چرب ضروری هستند:

بیشتر اسیدهای چرب را می‌توان در بدن ساخت. با این حال، دو اسید چرب ضروری وجود دارد – اسید لینولئیک و اسید آلفا‌ لینولنیک، که نمی‌توانند در بدن ساخته شوند و باید از رژیم غذایی دریافت شوند. منابع خوب اسیدهای چرب ضروری، کتان، ماهی و گردو هستند.

اهمیت بیولوژیکی اسیدهای چرب و گلیسرول:

گلیسرول می‌تواند به عنوان منبع انرژی مورد استفاده قرار گیرد. برخلاف گلیسرول، اسیدهای چرب، به دلیل داشتن مقدار زیادی انرژی، از منابع مهم سوخت هستند. به عنوان بخشی از PL در غشای سلولی، مهمترین نقش بیولوژیکی گلیسرول در حفظ ساختار بدنی سلول است.

اسیدهای چرب نیز در حفظ ساختار غشای سلولی نقش دارند اما نقش بیشتری در عملکرد سلول و سیگنالینگ دارند. برخلاف گلیسرول، اسیدهای چرب “سیالیت” غشای سلولی را تغییر می‌دهند. نوع اسیدهای چرب که یک غشای سلولی را تشکیل می‌دهند، حرکت یون‌ها را در داخل و خارج از سلول تغییر می‌دهد. ایمنی، التهاب و شناخت به اسیدهای چرب متکی است تا بعنوان مولکول‌های سیگنال‌دهنده بین سلول‌ها عمل کنند.

خرید محصولات:

شما می‌توانید برای تهیه محصولات به سایت پیشگامان شیمی مراجعه نمائید. شرکت بازرگانی پیشگامان شیمی یکی از برترین شرکت‌ها در زمینه تأمین مواد اولیه در ایران، آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌های مشتریان عزیز، مواد اولیه شامل لسیتین، خرید آلژینات سدیم، خرید لاکتات سدیم، آلانتوئین، متیل پارابن، خرید اسید اسکوربیک، ایزوله سویا، خرید سوربات پتاسیم، خرید ستیل الکل، خرید ویتامین e، خرید کافور، خرید منتول، صمغ عربی، خاک دیاتومه، زانتان گام، گوارگام، کربومر، سوربیتول و…. را در تمامی زمینه‌های دارویی و پزشکی، صنعتی، آرایشی بهداشتی، اسانس‌ها، غذایی با بهترین قیمت و کیفیت تأمین کنید. این محصولات در سریع‌ترین زمان ممکن به وسیله سیستم حمل و نقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال می‌شود.

منابع:

  • United States Department of Agriculture: Dietary Guidelines for Americans; December 2010
  • “Scandinavian Journal of Clinical & Laboratory Investigation”; Effects of unsaturated fatty acids on cell membrane functions; Tor-Arne Hagve; September 1988
  • “The American Journal of Clinical Nutrition”; Receptor-mediated signaling pathways: potential targets of modulation by dietary fatty acids; Daniel Hwang, et al. October 1999
  • Linus Pauling Institute: Essential Fatty Acids; Jane Higdon, et al.; December 2005

سیدی

یک هفته ضمانت برگشت وجه
مشاوره تخصصی
ضمانت اصل بودن کالا
تضمین بهترین قیمت
ارسال به تمام نقاط
پرداخت شرایطی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonبرای مشاوره تماس بگیرید