آشنایی با سدیم کلراید و کاربرد آن

آشنایی با سدیم کلراید و کاربرد آن

فهرست مطالب

این ترکیب شیمیایی به شکل یک محلولی است که تشکیل شده از یک بخش کلرور سدیم یا همان نمک نرمال می‌باشد.

یکی از اصلی‌ترین اکترولیت‌های مایع خارجی سلولی و فشار خون سدیم کلراید می‌باشد این مایع می‌توان حجم مایعات خارج سلول را کترل کند.

ما در این مطلب در سایت پیشگامان شیمی قصد آن را داریم آشنایی با سدیم کلراید و کاربرد آن برای شما شرح دهیم تا شما بتوانید بهترین استفاده را از این محلول داشته باشید.

از محلول سدیم کلراید استفاده‌های مختلفی در صنعت پزشکی می‌شود که اگر به درستی مورد استفاده قرار بگیرد دارای فواید بسیار می‌باشد، اما اگر در مصرف آن دقت نشود دارای عوارض جانبی می‌باشد.

پس با ما همراه باشید تا در این مطلب با کاربرد آن، مزایا و معایب آن آشنا شوید.

کاربرد سدیم کلراید:

می‌توان از ویژگی‌های بارز این محلول مایع استفاده‌های گوناگون در حوضه پزشکی می‌باشد.

در زیر با چند مورد از استفاده‌های سدیم کلراید آشنا شوید و در هر مورد مزایای استفاده و معایب و خطرات جانبی که در صورت درست استفاده نکردن رخ می‌دهد آشنا می‌شود.

از این محلول برای استفاده‌های سرم‌های تزریقی استفاده می‌شود:

در حالت‌های معمول برای آب از دست رفته بدن در بیماری‌هایی مثل استفراغ و اسهال از محلول‌های قندی و نمکی استفاده می‌شود این محلول با داشتن 9/0 درصد نمک نرمال باعث می‌شود تا مقدار قابل توجهی کلرور سدیم به بدن بازمی‌گردد.

این محلول در نگهداری فشار اسموتیک در پلاسما تأثیر بسیار زیادی دارد.

استفاده از این محلول در مواردی دارای عوارض جانبی می‌باشد این عوارض به شرح زیر می‌باشد:

تب، عفونت در محل ترزیق، التهاب ورید، در صورت استفاده بیش از حد سدیم کلرور باعث نشت نمک در رگ‌ها و تنگی عروق و در نهایت باعث افزایش فشار خون خواهد شد.

باید در مصرف این محلول حتماً به تداخل‌های دارویی و تداخل بیماری‌ها توجه کرد زیرا در اثر استفاده این محلول با داروهای مختلف یا داشتن سوابق بیماری‌های زمینه‌ای امکان مرگ وجود دارد.

هشدارهای دارویی و بیماری‌های سدیم کلراید

  1. کم کار کرد شدید کلیه و نارسا بودن قلب
  2. استفاده بیش از حد یعنی بیش از حد یک لیتر باعث می‌شود سدیم و کلرور خون افزایش پیدا کند و افزایش بیش از حد طبیعی نمک در خون باعث از دست رفتن یون‌های بی‌کربنات می‌شود که در نهایت باعث اسیدوز تنفسی خواهد شد.
  3. باید توجه داشت استفاده از این محلول سدیم کلرایدی در حین عمل جراحی یا پس از عمل جراحی امکان بروز جمع شدن توده آب در بخش تزریق شود که در بعضی از موارد باعث جمع شدن و توده شدن سدیم و سپس خیز آن می‌شود.
  4. در صورت استفاده از این محلول سدیم کلراید همراه با محلول‌های وریدی باعث آن می‌شود که خیز ریوی صورت بگیرید.

باید به این نکته توجه داشت که محلول سدیم کلرایدهای تزریقی باید به آرامی و تدریجی تزریق شود که از خیزهای ریوی پیشگیری شود.

شستشو بخش‌های زخمی و بافت‌ها با استفاده از محلول سدیم کلراید

از این محلول برای شستشو محل‌های زخم استفاده می‌شود، همچنین می‌توان از محلول سدیم کلراید در مسر راه لوله‌های درناژ در جراحی استفاده می‌شود.

باید به این نکته توجه داشته باشید در حین عمل‌های جراحی که با استفاده از ابزار الکترونیکی می‌باشد نباید از این محلول سدیم کلراید استفاده شود این محلول به دلیل داشتن نمک‌های نرمال می‌تواند جریان را به خوبی عبور دهد.

عوارض‌های جانبی در شستشو توسط سدیم کلراید:

این محلول به واسطه داشتن آب امکان آلوده شدن آن وجود دارد و در صورت آلوده شدن محلول می‌تواند در موقع شسشو باعث عفونت شود.

همچنین استفاده بیش از حد یا با فشار زیاد محلول سدیم کلراید در محل حفره یا زخم باعث می‌شود محل حفره یا زخم دچار پارگی شود.

باید برای استفاده در محل‌های ادراری برای افرادی که دچار مشکلات ریوی، کلیه‌ای و قلبی هستند، با احتیاط صورت بگیرد.

به این نکته توجه داشته باشید که نباید از محلول‌های شستشو برای تزریق استفاده شود با این که جفت این محلول‌ها بر پایه سدیم کلراید می‌باشد.

می توانید حتی از این محلول برای شستشو وسایل جراحی استفاده شود و همچنین از این محلول برای تمیز کردن و ضدعفونی کردن لنز استفاده می‌شود.

استفاده از محلول سدیم کلراید برای شستشو بینی:

یکی از راه‌های مؤثر برای شستشو بینی در فصل‌های سرد و مرطوب نگه داشتن و کاهش خشکی غشا بینی استفاده از محلول‌های سدیم کلراید می‌باشد.

یکی از مشکلات و ناخوشایندترین حالات مریضی و سرما خوردگی، گرفتگی بینی می‌باشد که باعث می‌شود که رگ‌های خونی متورم شود  و بافت‌های داخلی بینی ملتهب شود و گرفتگی بینی رخ دهد.

وقتی مخاط در بینی افزایش یابد یا اصطلاحا آبریزش بینی افزایش یابد باعث گرفتگی نیز خواهد شد، شما می‌توانید با یک محلول سدیم کلراید بینی خود را شستشو دهید که هم رطوبت آن باقی بماند و هم باعث شستشو سینوزینت‌های شما شود.

قیمت سدیم کلراید:

شما می‌توانید برای تهیه محصولات به سایت پیشگامان شیمی مراجعه نمائید. شرکت بازرگانی پیشگامان شیمی یکی از برترین شرکت‌ها در زمینه تأمین مواد اولیه در ایران، آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌های مشتریان عزیز، مواد اولیه شامل لسیتین، خرید آلژینات سدیم، خرید لاکتات سدیم، الانتوئین، متیل پارابن، خرید اسید اسکوربیک، ایزوله سویا، خرید سوربات پتاسیم، خرید ستیل الکل، خرید ویتامین e، خرید کافور، خرید منتول، صمغ عربی، خاک دیاتومه، زانتان گام، گوارگام، کربومر، سوربیتول، پرلیت و…. را در تمامی زمینه‌های دارویی و پزشکی، صنعتی، آرایشی بهداشتی، اسانس‌ها، غذایی با بهترین قیمت و کیفیت تأمین کنید. این محصولات در سریع‌ترین زمان ممکن به وسیله سیستم حمل و نقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره تماس بگیرید