آشنایی با اسید ها و کاربرد آن

شنایی با انواع اسید

فهرست مطالب

آشنایی با اسید ها و کاربرد آن

کاربرد اسیدها که طیف وسیعی از محصولات شیمیایی را تشکیل می دهند ، از صنایع غذایی و نگه دارنده ها گرفته تا محصولات دارویی ، بهداشتی ، ارایشی و مکمل های ورزی و… گسترده است و زندگی امروز ما با اسیدها پیوند خورده است. در این مقاله به آشنایی با اسید ها و کاربرد آن می پردازیم.

اسید چیست

اسید یک اصطلاح شیمیایی برای ترکیباتی است که دارای پ هاش زیر هفت می باشند. این مواد بسته به مقدار یونیزاسیون در آب به دو دسته ضعیف و قوی تقسیم می شوند. از نظر شیمیایی این ترکیبات می توانند پروتون را به ترکیبات دیگر اهدا کنند و یا پذیرنده یک جفت الکترون باشند.

PH پایین به معنای اسیدی بودن بیش تر و غلظت بالاتر یون های مثبت هیدروژن است. محلول ها یا مواد شیمیایی را که ویژگی های اسید مانند داشته باشند اسیدی می نامند در ادامه به آشنایی با اسید ها و کاربرد آن می پردازیم.

مهم ترین اسیدها

آشنایی با اسید ها و کاربرد آن بسیار مهم است برخی از اسیدهای مهم عبارت است از :

آشنایی با اسید جوهر گوگرد : یکی از اسیدهای بسیار قوی که از گوگرد ساخته می شود ، سولفوریک اسید است. کاربرد این اسید بسیار گسترده است ، از باتری اتومبیل تا صنایع بزرگ مس ، انواع کود ، فرآورده های نفتی ، آهن و فولاد ، در ساختن رنگ ها و …. استفاده می شود. این اسید پوست بدن را زخم می کند و پارچه ها را سوراخ می کند.

آشنایی با اسید جوهر نمک : یک اسید قوی دیگر هیدروکلریک اسید است. از این اسید برای جرم گیری از سطوح مختلف استفاده می شود. هیدروکلریک اسید در معده نیز وجود دارد و به هضم غذا کمک می کند.  موقع باز کردن شیشه های بعضی اسیدهای غلیظ مانند اسید کلریدریک بخاراتی متصاعد می شود که  تنفس آن خطرناک است و به دستگاه تنفسی آسیب می رساند.

اگر قطره ایی از یک اسید قوی بر روی پوست بدن بچکد تولید تاول و حتی جراحات عمیق می نماید و در چنین مواردی باید بلافاصله با محلول قلیایی رقیق مانند محلول سودا یا جوش شیرین اثر اسید را خنثی کرد.

آشنایی با جوهر شوره : یکی دیگر از اسیدهای بسیار قوی نیتریک اسید می باشد این اسید  در صنایع  بسیاری از جمله  مهمات سازی کاربرد دارد. مواد منفجره مشهوری مانند نیتروگلیسیرین ، تی ان تی به کمک این ماده ساخته می شوند. مایعی دود کننده ، بی رنگ و بسیار خورنده است. با مواد واکنش داده و موجب خورندگی آن ها می شود از این اسید برای پاک کردن ظروف فلزی و آلیاژهای آن ها استفاده می کنند.

آشنایی با سیتریک اسید : این اسید را از پرتقال و لیمو ترش به دست می آورند. یکی از عمده ترین کشورهای تولید کننده آن کشور چین می باشد. اسید سیتریک در صنایع نوشابه ، آبمیوه ، آرایشی و بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرد.

آشنایی با لاکتیک اسید : مایع بی رنگ یا زرد رنگ است که معمولا در شیر ترشیده و سایر محصولات لبنی ترش شده یا بریده بریده دیده می شود. در سرکه نیز وجود دارد و حاصل تخمیر قند است در روش تجاری اسید لاکتیک  را از تخمیر به دست می آورند و در دباغی و پارچه بافی و هم چنین در بعضی غذاهای آماده مورد استفاده قرار میگیرد.  اسید لاکتیک معمولا در خون انسان و سایر جانوران وجود دارد.

آشنایی با استیک اسید : در قدیم به آن جوهر سرکه می گفتند ماده موثر سرکه است و سرکه معمولی در حدود هفت درصد  اسید خالص دارد. این جسم یکی از اسیدهای اولیه است که بشر شناخته است. اسید استیک خالص یا متبلور جسمی بی رنگ است. رنگ سرکه مربوط به ناخالصی های آن می باشد که بوی نافذ و تندی دارد. با آب و الکل و اتر قابل مخلوط شدن است و در صنعت آن را از تقطیر چوب تهیه می کنند و نمک های این اسید را استات می نامند.

آشنایی با اسید اگزالیک : در گذشته ان را جوهر ترشک می نامیدند ، بلورهای بی رنگی است که قابض می باشد. جسمی است سمی و در الکل و آب مخصوصا آب گرم حل می شود ، در نساجی و صنایع فلزی مورد استفاده می باشد. در کارگاه های هنری معمولا محلول پنج درصد آن را بای از بین بردن لکه های مرکب و جوهر به کار می روند.

آشنایی با اسید فلوزیدریک : گازی است که در آب حل می شود و در تجارت محلولی از آن به فروش می رسد که هفتاد درصد اسید خالص دارد. محلول تجارتی مایعی است بی رنگ که گازهای خطرناک و تحریک کننده از آن متصاعد می شود چون اشیا شیشه ای چینی را می خورد لذا آن را در ظروفی که از مواد پلاستیک ساخته می شود نگه داری می نمایند. هنرمندان این اسید را برای حکاکی و کنده کاری روی شیشه به کار می برند.

اسید فرمیک : در قدیم ان را جوهر مورچه می نامیدند زیرا در ترشحات دهان این حشره وجود دارد. جسمی است ضدعفونی کننده و در موزه ها و صنایع دستی آن را برای پاک کردن اشیا نقره ای به کار می برند. چون پوست را تحریک می کند لذا در هنگام کار کردن با آن باید احتیاط های لازم مراعات شود.

شنایی با انواع اسید

تهیه اسیدها

آشنایی با اسید ها و کاربرد آن بسیار مهم و ضروری است. همان طور که در این مقاله در مورد آشنایی با اسیدها و کاربرد آن آشنا شدید. شما برای تهیه این نوع از اسیدها برای کاربرد های مختلف  می توانید به شرکت پیشگامان شیمی مراجعه نمایید.

پیشگامان شیمی یکی از برترین شرکت ها در زمینه تامین مواد اولیه در ایران است. این شرکت تلاش دارد تا ارتباط مستقیمی بین مشتری و فروشنده ایجاد کند. شما با شناخت انواع ترکیبات سولفاته و کاربرد آن میتوانید بهترین مواد در هر زمینه ای را که می خواهید از این شرکت تهیه کنید. موادی که توسط این تیم تامین می شود در تمامی زمینه های پزشکی ، دارویی ، صنعتی و … است.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *