مونو سدیم گلوتامات

ارسال سفارش به سراسر کشور با سریع زمان

فروشنده: 09129008862

خرید مونو سدیم گلوتامات

شرکت پبشگامان شیمی این محصول را از کشور چین با برند فوفنگ وارد می‌کند. جهت دریافت اطلاعات بیشتر و خرید مونو سدیم گلوتامات فودگرید با ما تماس بگیرید.

خرید مونو سدیم گلوتامات

صدها ماده در طول پردازش به مواد غذایی اضافه می شوند تا عطر و طعم محصول نهایی را تقویت کنند.

مونو سدیم گلوتامات (Monosodium Glutamate)، که معمولاً با عنوان MSG شناخته می‌شود، یکی از جنجالی‌ترین مواد افزودنی غذایی است که برای استفاده توسط سازمان غذا و دارو (FDA) تأیید شده است.

این ماده “معمولاً ایمن” شناخته شده است (GRAS) که برای تهیه مواد غذایی توسط آژانس‌های نظارتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این مقاله توضیح می‌دهیم که MSG چیست، به چه غذاهایی به طور معمول اضافه می‌شود، و تحقیقات درباره پیامدهای احتمالی سلامتی می‌گوید.

بلورهای مونو سدیم گلوتامات (MSG)
بلورهای مونو سدیم گلوتامات (MSG)

مونو سدیم گلوتامات چیست؟

MSG یک تقویت‌کننده عطر و طعم محبوب است که از اسید L- گلوتامیک، یک اسید آمینه طبیعی وجود دارد که برای ایجاد پروتئین‌ها ضروری است. گلوتامیک اسید به طور طبیعی در بدن ما و در بسیاری از غذاها و مواد افزودنی غذایی وجود دارد.

گذشته از اینکه به عنوان یک افزودنی غذایی مورد استفاده قرار گیرد، MSG به طور طبیعی در برخی غذاها از جمله گوجه‌فرنگی و پنیر اتفاق می‌افتد.

اولین‌بار در سال 1908 توسط محققان ژاپنی به عنوان تقویت‌کننده طعم شناخته شد و از آن زمان به یکی از پرمصرف‌ترین مواد افزودنی در تولید مواد غذایی تبدیل شده است.

امروزه می‌توان آن را در تعدادی از محصولات فرآوری‌شده، از فست فود گرفته تا سوپ‌های کنسرو یافت.

MSG با تحریک گیرنده‌های طعم، طعم غذاها را تقویت می‌کند و در مطالعات تحقیقات نشان داده شده است که پذیرش طعم‌های خاص را افزایش می‌دهد. افزودن MSG به غذاها باعث ایجاد طعم اومامی می‌شود که به عنوان گوشت خوشمزه و گوشتی است.

FDA مقرر می‌کند که MSG هنگام استفاده به عنوان ماده غذایی، باید با نام معمول مونو سدیم گلوتامات برچسب زده شود. غذاهایی که به طور طبیعی حاوی MSG هستند، از جمله محصولات گوجه‌فرنگی، پروتئین‌ها و پنیرها، لازم نیست MSG را به عنوان یک ماده تشکیل دهند.

در کشورهای دیگر، MSG به عنوان یک افزودنی غذایی طبقه‌بندی می‌شود و ممکن است توسط شماره E621 در این لیست قرار بگیرد.

خرید مونو سدیم گلوتامات
خرید مونو سدیم گلوتامات

ساختار گلوتامات مونو سدیم

مولکولهای MSG یک پیوند یونی بین Na + و C5H8NO4– دارند. ساختار یک مولکول آن در زیر نشان داده شده است.

ساختار مونو سدیم گلوتامات

تولید مونو سدیم گلوتامات

سه روش متداول تولید مونو سدیم گلوتامات در زیر ذکر شده است:

بیشتر تولید MSG از طریق تخمیر باکتری‌ها انجام می‌شود. نمونه‌های تجاری این ترکیب معمولاً به صورت مونوهیدرات هستند.

مشخصات فیزیکی

این ترکیب در دمای اتاق جامد است و ظاهری سفید و کریستالی دارد.
مونو سدیم گلوتامات بی‌بو است.
محلول اشباع شده MSG در آب دارای چگالی 26.2 گرم در سانتی متر مکعب در دمای 20 درجه است
MSG در آب بسیار محلول است. حلالیت آن در آب با 740 گرم در لیتر مطابقت دارد.

خواص شیمیایی

هنگامی که در دمای بالاتر از 232 درجه سانتی‌گراد گرم می‌شود، این ترکیب باعث آزاد شدن دودهای سمی حاوی اکسیدهای ازت و سدیم می‌شود.
محلول‌های مونو سدیم گلوتامات دارای مقادیر pH از 6.7 تا 7.2 هستند.
هنگامی که در دمای کمتر از -8 درجه سانتی‌گراد سرد می‌شود، این ترکیب به عنوان پنتاهیدرات متبلور می‌شود.

کاربرد مونو سدیم گلوتامات

منابع مونو سدیم گلوتامات

مونو سدیم گلوتامات MSG یک طعم‌دهنده غذایی می‌باشد که به‌طور طبیعی در برخی از غذاهای حاوی پروتئین مانند گوشت، نخود، عصاره مخمر، سس سویا، قارچ و پنیر وجود دارد.

مونو سدیم گلوتامات یک نمک سدیم است که یک اسید آمینه‌ی غیر ضروری است و در مواد غذایی برای تقویت طعم غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرد، گلوتامات از طریق فرآوری ملاس از چغندر قند و یا نیشکر و نشاسته نیز بدست می‌آید.

مونو سدیم گلوتامات طعم خاصی را ندارد، اما به تشدید طعم و مزه طبیعی غذاها کمک می‌کند. بعضی از رستوران‌ها و تولید کنندگان از این ماده برای کمک به افزایش طعم غذا اضافه می‌کنند و یکی از دلایل این‌که MSG به غذا اضافه می‌شود کمک به کاهش محتوای سدیم است.

سازمان غذا و داروی کشور آمریکا افزودنی MSG یا همان مونو سدیم گلوتامات را به عنوان ماده امن شناخته است.

چگونه ساخته شده است؟

MSG به طور طبیعی در بسیاری از غذاها مانند گوجه‌فرنگی و پنیر اتفاق می‌افتد. مردم در سراسر جهان غذاهای غنی از گلوتامات را در طول تاریخ خورده‌اند. به عنوان مثال، یک غذای تاریخی در جامعه آسیا یک آبگوشت جلبک دریایی غنی از گلوتامات است.

در سال 1908، یک استاد ژاپنی به نام Kikunae Ikeda توانست گلوتامات را از این آبگوشت استخراج کند و مشخص کرد که گلوتامات طعم ترشی را به سوپ می‌بخشد. پروفسور ایکدا سپس برای تولید MSG ثبت اختراع کرد و تولید تجاری از سال بعد آغاز شد.

امروزه به جای استخراج و تبلور MSG از آبگوشت جلبک دریایی، MSG با تخمیر نشاسته، چغندرقند، نیشکر یا ملاس تولید می‌شود. این فرایند تخمیر شبیه به فرآورده‌های تهیه شده ماست، سرکه و شراب است.

کاربردهای مونو سدیم گلوتامات در صنایع غذایی:

 • باعث افزایش طعم گوشت در فرآورده‌های گوشتی بکار می‌رود.
 • به طور گسترده‌ای به عنوان عصاره‌دهنده در غذاها مانند:
  • سوسیس
  • سبزیجات کنسرو شده
  • سوپ‌ها
  • چیپس سیب‌زمینی
  • شامی یخ‌زده
  • برش سرما
  • سیب‌زمینی
  • ادویه زراعی
  • تنقلات طعم شور استفاده می‌شود.
 • در نوشیدنی
 • مونوسدیم گلوتامات یا همان E621 به عنوان تقویت‌کننده طعم در نوشیدنی مانند سس سویا و پنیر برای بهبود طعم استفاده می‌شود.
 • در صنایع داروسازی در درمان انسفالوپاتی کبدی استفاده می‌شود.
 • در صنایع کشاورزی به عنوان تقویت‌کننده طعم در محصولات کشاورزی / خوراک دام / مرغ استفاده می‌شود.

فروش مونو سدیم گلوتامات

تفاوت MSG و گلوتامات در مواد غذایی چیست؟

گلوتامات موجود در MSG از نظر گلوتامات موجود در پروتئینهای غذایی از نظر شیمیایی قابل تشخیص نیست. بدن ما در نهایت هر دو منبع گلوتامات را به همان روش متابولیزه می‌کند. یک فرد بالغ به طور متوسط روزانه حدوداً 13 گرم گلوتامات از پروتئین موجود در مواد غذایی مصرف می‌کند، در حالی که میزان مصرف MSG اضافه شده تقریباً 0.55 گرم در روز تخمین زده می‌شود.

گلوتامات در بدن:

پوشش معده و روده شما سرشار از گیرنده‌های گلوتامات است. MSG و سایر اشکال گلوتامات از طریق تعامل با این گیرنده‌ها جذب می‌شوند. هنگامی که در روده، گلوتامات شکسته می‌شود تا به عنوان سوخت عمل کند، یا در سایر مولکول‌ها قرار می‌گیرد.

گلوتامات همچنین یک انتقال‌دهنده عصبی اساسی در مغز است. با این حال، اعتقاد بر این است که گلوتامات رژیم غذایی قادر به عبور از سد خونی مغزی نیست و نشان می‌دهد که تمام گلوتامات مغز در آن‌جا ایجاد می‌شود.

اما از مطالعات انجام‌شده در موش‌ها شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد سد خونی مغزی در نوزادان نابالغ است و برخی گلوتامات می‌تواند به مغز منتقل شود. مقادیر زیاد گلوتامات تزریق‌شده به موش‌های تازه متولد شده باعث آسیب دیدگی مغزی شده است.

یک مطالعه جدید نشان داد که میزان بالای مونو سدیم گلوتامات همچنین اثرات شدیدی را در مگس‌های میوه ایجاد کرده است که منجر به مرگ زودرس در تعداد قابل توجهی از آن‌ها می‌شود.

در حالی که میزان استفاده شده در این مطالعات بسیار فراتر از میزان مصرف عادی روزانه است که در بین انسان گزارش‌شده است، این نکته حائز اهمیت است که رستوران‌ها و تولید کنندگان مواد غذایی نیازی به اعلام سطح MSG اضافه‌شده به مواد غذایی ندارند.

بنابراین آیا مصرف MSG برای ما بی‌خطر است؟

ایمنی:

سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) MSG را طبقه‌بندی کرده است “که به طور کلی بی‌خطر شناخته می‌شود”.

در سال 1907، دانشمند Kikunae Ikeda، استاد دانشگاه توکیو در ژاپن، اولین کسی بود که MSG را از جلبک دریایی استخراج کرد. امروزه، مونو سدیم گلوتامات با تخمیر کربوهیدرات‌ها تولید می‌شود، در فرآیندی که به ساخت ماست و شراب توسط FDA تشبیه می‌شود.

FDA از تولیدکنندگان مواد غذایی خواسته است MSG را به عنوان یک جزء ذکر کنند. اما ترکیباتی مانند:

 • پروتئین گیاهی هیدرولیز
 • مخمر اتولیزه
 • عصاره سویا
 • پروتئین ایزوله سویا

نیز حاوی MSG طبیعی هستند.

************* به میزان ۰/۱ تا ۱ درصد به فرآورده‌های گوشتی اضافه می‌شود. ***************

فروش مونو سدیم گلوتامات:

MSG یا نمک اسید گلوتامیک در بسته‌بندی‌های 25 کیلویی موجود می‌باشد شما مشتریان عزیز می‌توانید برای اطلاع از قیمت و نحوه‌ی سفارش این محصول با شماره‌های موجود در بالای همین صفحه تماس بگیرید.

قیمت مونو سدیم گلوتامات

جهت دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص قیمت msg با کارشناسان ما تماس بگیرید.

منابع

FSANZ. Monosodium glutamate – a safety assessment, June 2003 www.foodstandards.gov.au/_srcfiles/MSG%20Technical%20Report.doc Mann J. Essentials of human .nutrition, Oxford Medical Publications, 2007.

Food Safety and Standards Authority of India (FSSAI). Order: “Clarification on use of monosodium glutamate as a flavor enhancer in seasoning for noodles and pasta”. File No. 1 (105) Maggi Noodles/2015/FSSAI (Part-I), dated 31st March 2016. Available at: http://old.fssai.gov.in/Portals/0/Pdf/Order_MSG_31_03_2016.pdf

Rezaei R, Knabe DA, Tekwe CD, Dahanayaka S, Ficken MD, Fielder SE, Eide SJ, Lovering SL, Wu G. Dietary supplementation with monosodium glutamate is safe and improves growth performance in postweaning pigs. Amino Acids. 2013 Mar;44(3):911-23.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonبرای مشاوره تماس بگیرید