قیمت فروش سوربیتول پودری

قیمت فروش سوربیتول پودری

ارسال سفارش به سراسر کشور با سریع زمان

فروشنده: 09129008862

[کل: 0 میانگین: 0]

سوربیتول به طور طبیعی در برخی از میوه‌ها وجود دارد و از نظر صنعتی به راحتی با هیدروژناسیون از شربت‌های گلوکز با هزینه‌های کم قابل دسترسی است. WHE JEFCA در 1982 حد ADI را برای سوربیتول مشخص نکرد. سوربیتول در ایالات متحده GRAS در نظر گرفته می‌شود و در اتحادیه اروپا و بسیاری از کشورهای دیگر مورد ‌تأیید است و در حال حاضر در بین همه پلی‌ال‌ها بیشترین سهم بازار را به خود اختصاص می‌دهد. سوربیتول یک پودر کریستالی سفید، ریز و سفید رنگ است. در دمای 97 درجه سانتی‌گراد ذوب می‌شود و از pH و حرارت بسیار خوبی در فرآوری مواد غذایی برخوردار است. شیرینی نسبی آن در مقایسه با ساکارز حدود 50٪ است. مشخصات شیرینی سوربیتول با گلوکز در مقایسه با ساکارز بیشتر است. دامنه کاربرد آن از نوشیدنی‌ها و لبنیات گرفته تا شیرینی و نانوایی است. در اروپا سوربیتول دارای ماده افزودنی غذایی E 420 است.

خواص قابل توجه سوربیتول

از دیدگاه تکنسین مواد غذایی خواص زیر برای سوربیتول دارای اهمیت است:

 • در جایگزینی قند سوربیتول مقدار کالری 2.6 کیلو کالری در گرم دارد، در اتحادیه اروپا 2.4 کیلو کالری در گرم در مقایسه با 4.0 برای ساکارز می‌باشد. اگر با HIS‌ها ترکیب نشود، مقداری کاهش قند ارائه می‌دهد.
 • حلالیت آن در آب در محیط نسبت به همه پلی‌اول‌ها بالاترین است. بنابراین علاوه بر پودر، یک محلول 70٪ در آب توزیع می‌شود.
 • سوربیتول و شربت سوربیتول دارای رطوبت‌بخشی خوبی هستند، اما کاملاً به راحتی تبلور می‌شوند. شربت سوربیتول “غیر تبلور دهنده” حاوی مقداری غلظت جانبی شربت مانیتول یا پلی‌گلیسیتول (HSH) است. دست زدن به پودر سوربیتول بالاتر از 55٪ رطوبت نسبی منجر به ایجاد توده و چسبندگی می‌شود.
 • در پخت پایداری بسیار خوبی دارد، هیچ رنگ قهوه‌ای ایجاد نمی‌کند (واکنش Maillard به همراه کارامل شدن)
 • سوربیتول هنگام سرد شدن در دهان دارای خاصیت خنک‎کننده مشخص است.
 • سوربیتول پاسخ گلیسمیک بسیار کمی دارد. GI سوربیتول برابر با 9 است. برای تولید ویفر با GI و کربوهیدرات‌ها پایین مناسب است. برای افراد دیابتی نیز مناسب است.
 • سوربیتول قابل انتقال نیست و بنابراین غیر بیماری‌زا (دوستدار دندان) است.
 • اثرات شیرینی هم‌افزایی با HIS هایی مانند ساکارین، اسسولفام پتاسیم و سایرین دارد.
 • سوربیتول یک ملین است که جایگزینی شکر عمومی است.

سنتز سوربیتول

سوربیتول ممکن است از طریق یک واکنش کاهش قند که در آن گروه آلدهید به گروه هیدروکسیل تبدیل می‌شود سنتز شود. واکنش نیاز به NADH دارد و توسط آلدوز ردوکتاز کاتالیز می‌شود. کاهش قند اولین قدم در مسیر پلی‌ال متابولیسم گلوکز است و در عوارض دیابتی متعدد نقش دارد.

سوربیتول

مکانیسم شامل باقی‌‌مانده تیروزین در محل فعال آلدهید ردوکتاز است. اتم هیدروژن موجود در NADH به اتم کربن آلدهید الکتروفیلی منتقل می‌شود. الکترون‌های موجود در پیوند دوگانه کربن و اکسیژن آلدهید کربن به اکسیژن منتقل شده در پروتون در زنجیره جانبی تیروزین منتقل می‌شوند تا گروه هیدروکسیل تشکیل شود. نقش گروه تیروزین فنول آلدهید ردوکتاز به عنوان یک اسید برای تأمین پروتون در کاهش اکسیژن آلدهید موجود در گلوکز است.

کاهش گلوکز مسیر اصلی متابولیسم گلوکز در بدن طبیعی انسان نیست، جایی که سطح گلوکز در حد طبیعی است. اما در بیماران دیابتی که سطح گلوکز خون آن‌ها بالا است، تا 1/3 از گلوکز آن‌ها می‌تواند از مسیر کاهش قند خون عبور کند. این NADH را مصرف می‌کند و در نهایت منجر به آسیب سلول می‌شود.

سوربیتول همچنین ممکن است از طریق هیدروژن زدایی کاتالیزوری D-گلوکز سنتز شود تا d-sorbitol تشکیل شود. این واکنش دارای عملکرد 100٪ D-sorbitol است که D- گلوکز با هیدروژن در آب واکنش نشان می‌دهد.

اهمیت پزشکی

آلدوز ردوکتاز اولین آنزیم در مسیر سوربیتول-آلدوز ردوکتاز است که مسئول کاهش گلوکز به سوربیتول و همچنین کاهش گالاکتوز به گالاکتیتول است. سوربیتول بیش از حد در سلول‌های شبکیه، سلول‌های عدسی و سلول‌های شوان که عصب محیطی را میلین می‌کنند به دام می‌افتند، نتیجه مکرر هیپرگلیسمی طولانی مدت است که همراه با دیابت به صورت کنترل نشده است. این می‌تواند به این سلول‌ها آسیب برساند و به ترتیب به رتینوپاتی، آب مروارید و نوروپاتی محیطی منجر شود. مهارکننده‌های آلدوز ردوکتاز، که موادی هستند که مانع یا کند عمل آندوز ردوکتاز می‌شوند، در حال حاضر به عنوان راهی برای جلوگیری یا به تأخیر انداختن این عوارض مورد بررسی قرار می‌گیرند. سوربیتول در روده بزرگ تخمیر می‌شود و اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه تولید می‌کند، که برای سلامت کلی روده مفید هستند.

عوارض جانبی مصرف دارویی سوربیتول چیست؟

عوارض جانبی سوربیتول عبارت‌اند از:

 • ناراحتی شکم
 • اسهال
 • خشکی دهان
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • احتباس مایعات در بافت‌ها (ادم)
 • کم‌آبی
 • از دست‌دادن الکترولیت‌ها
 • افزایش قند خون
 • اسیدی‌شدن خون به دلیل تولید لاکتات

نکات مهم در استفاده از سوربیتول

طبق گزارش سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) سوربیتول به طور کلی بی‌خطر است. مطالعات روی حیوانات هیچ‌گونه خطری را در موش‌ها و میمون‌ها نشان نمی‌دهد.

مطالعات انسانی نشان می‌دهد که سوربیتول بی‌خطر است، اما هنگامی که مردم دو برابر دوز “منظم” برای انسان مصرف می‌کنند، سوربیتول به عنوان یک ملین عمل می‌کند.

در واقع می‌توان شربت سوربیتول را به عنوان یک ملین به مقدار زیاد مصرف کرد، اما برای رفع یبوست باید با احتیاط از آن – و قطعاً نه بطور پیوسته – استفاده کرد.

در مطالعات اولیه، دوز 25 گرم سوربیتول، که در طول روز خورده می‌شود، فقط در 5٪ افراد اثر ملین ایجاد می‌کند. [در نتیجه وزن مولکولی زیادی سوربیتول، هنگامی که مقادیر زیادی سوربیتول خورده می‌شود، تنها مقداری از سوربیتول در روده کوچک جذب می‌شود و بیشتر سوربیتول وارد روده بزرگ می‌شود که دارای اثرات معدنی آن در دستگاه گوارش است.

خرید محصول

شما می‌توانید برای تهیه محصولات به سایت پیشگامان شیمی مراجعه نمائید. شرکت بازرگانی پیشگامان شیمی یکی از برترین شرکت‌ها در زمینه تأمین مواد اولیه در ایران، آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌های مشتریان عزیز، مواد اولیه شامل لسیتین، خرید آلژینات سدیم، خرید لاکتات سدیم، الانتوئین، متیل پارابن، خرید اسید اسکوربیک، ایزوله سویا، خرید سوربات پتاسیم، خرید ستیل الکل، خرید ویتامین e، خرید کافور، خرید منتول، صمغ عربی، خاک دیاتومه، زانتان گام، گوارگام، کربومر، سوربیتول، پرلیت و…. را در تمامی زمینه‌های دارویی و پزشکی، صنعتی، آرایشی بهداشتی، اسانس‌ها، غذایی با بهترین قیمت و کیفیت تأمین کنید. این محصولات در سریع‌ترین زمان ممکن به وسیله سیستم حمل و نقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال می‌شود.

منابع

سیدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − پانزده =

Call Now Buttonبرای مشاوره تماس بگیرید