غذاییدارویی و پزشکی

فسفات سدیم

سفارش محصول تماس با کارشناس

خرید فسفات سدیم

فسفات سدیم یک اصطلاح برای توصیف نمک‌های مختلف سدیم و فسفات است، که به صورت کریستال‌های سفید یا بدون بو و یا گرانول‌ها آزادانه در آب حل می‌شود. این نمک‌ها به دو شکل بی آب و هیدراته موجود هستند.  فسفات سدیم به خوبی مورد مطالعه قرار گرفته و به طور کلی به عنوان یک افزودنی غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

فسفات‌سدیم از سنگ معدن فسفات ساخته شده است. سنگ خرد شده و مخلوط با اسید سولفوریک است. اسید فسفریک از این مخلوط استخراج می‌شود. برای تولید اسید فسفریک غذایی، آرسنیک، فلوئور و سایر ناخالصی‌ها حذف می‌شوند. سرانجام، اسید با یک پایه سدیم ترکیب شده است. فسفات‌سدیم مواد غذایی رایجی است. آن‌ها همچنین در درمان آب، صابون‌ها و دیگر محصولات تمیز کردن، و همچنین به عنوان یک جریان استفاده می‌شود که در هنگام لحیم‌کاری درجه مس پزشکی استفاده می‌شود.

فسفات سدیم بسته به ترکیب آن‌ها با نام‌های مختلف شیمیایی شناخته شده است. مونو سدیم فسفات، سدیم دی هیدروژن فسفات، سدیم دی هیدروژن اورتوفسفات و اسید فسفات سدیم معدودی از رایج ترین آن‌ها هستند.

فسفات‌سدیم معمولاً به عنوان مکمل‌های غذایی استفاده می‌شود، زیرا آن‌ها علاوه بر ارزان بودن، هیچ عوارض جانبی ندارند. آن‌ها ممکن است گاهی در پزشکی برای درمان یبوست یا قبل از عمل جراحی استفاده شوند.

خرید فسفات سدیم

فرمول‌های مولکولی فسفات سدیم به شرح زیر است:

بی آب: NaH2PO4

مونوهیدرات: NaH2PO4 · H2O

دی هیدرات: NaH2PO4 · 2H2O یا NaH2PO4 یا H2NaO4P

وزن مولکولی سدیم فسفات 979/119 گرم بر مول است.

مونوفسفات‌ها

سه خانواده مشترک از مونوفسفات‌ها وجود دارد: ارتوفسفات‌ها (PO43) هیدروژن فسفات (HPO42) و دی هیدروژن فسفات (H2PO4).

برخی از مونوفسفات‌های که بیشتر مورد توجه هستند، عبارتند از: مونو سدیم فسفات (بی آب)، مونو سدیم فسفات (مونوهیدرات)، دی سدیم فسفات (بی آب) و دی سدیم فسفات (هپتاهیدرات).

دی فسفات‌ها و پلی فسفات‌ها

سدیم همچنین چندین نمک مفید با پیرو فسفات، تری فسفات و پلیمرهای بالا تشکیل می‌دهد. دی فسفات‌ها متداول ترین نسخه تجاری است. از دیگر پلی‌فسفات‌های قابل توجه می‌توان به مونو سدیم فسفات، دی سدیم فسفات (بی آب)، دی سدیم دی فسفات (هگزاهیدرات) و تتراسدیم دی فسفات (بی‌آب) اشاره کرد.

تفاوت بین فسفر موجود در مواد طبیعی و افزودنی مواد غذایی چیست؟

در حالی که بدن ما حدود 50 تا 60 درصد فسفر طبیعی را در غذاهایی که می‌خوریم جذب می‌کند، اما به عنوان یک افزودنی غذایی این میزان به 90 درصد می‌رسد. تحقیقات نشان می‌دهد: “به طور کلی، مواد مغذی با سایر ترکیبات موجود در مواد غذایی مرتبط هستند.”

“به عنوان مثال، علاوه بر کلسیم دریافت شده از سبزیجات برگ‌دار” ضد مواد مغذی “طبیعی در غذا وجود دارد که جذب آن را با چالش بیشتری مواجه می‌کند.” با این حال، مواد افزودنی فسفات بسیار راحت‌تر جذب بدن می‌شوند، زیرا احتمالاً به هیچ وجه مواد شیمیایی دیگر به همان روشی که فسفر موجود در مواد غذایی است،”متصل” نیستند.

خرید فسفات سدیم

کاربرد فسفات سدیم:

فسفات‌سدیم برای بسیاری از اهداف مختلف از جمله مواد غذایی استفاده می‌شود.

 • به عنوان یک عامل نان در محصولات پخته عمل می‌کند
 • کنترل ذوب پنیر پردازش
 • کنترل pH مواد غذایی
 • تغییر بافت
 • عمل به عنوان امولسیفایر
 • تنش سطحی در مایعات (مانند شیر تبخیر شده)
 • فسفات‌سدیم به مواد غذایی در سراسر جهان اضافه شده است.

کاربرد فسفات سدیم در برخی مواد غذایی:

برخی از نمونه‌های خاص فسفات‌سدیم در غذا عبارت‌اند از:

 • پنیر
 • بیسکویت‌ها
 • گوشت گاو
 • شیرینی

استفاده از فسفات سدیم در تولید مواد غذایی

یکی از مهمترین کاربردهای تجاری سدیم فسفات به عنوان یک ماده افزودنی برای مواد غذایی است. فسفات سدیم معمولاً به عنوان امولسیفایر، به عنوان مواد تثبیت‌کننده و حتی به عنوان عامل ور آمدن استفاده می‌شود. از آنها می‌توان برای کنترل سطح pH غذاهای فرآوری شده نیز استفاده کرد.

ساخت بافت

فسفات هیدروژن دی سدیم اغلب برای “بافت” غذاهای فرآوری شده استفاده می‌شود. این فرآیند می‌تواند ماندگاری خود غذا را طولانی کرده و هنگام خوردن احساس دلپذیری در دهان به آن بدهد. بافت سازی هم احساس به ماده غذایی و هم ظاهر غذایی را تغییر می‌دهد.

امولسیون کننده

تقریباً تمام فسفات‌های سدیم به عنوان امولسیفایر عمل می‌کنند. از امولسیفایرها برای پراکندگی یکنواخت دو یا چند ماده تشکیل دهنده غیر قابل امتزاج استفاده می‌شود. در تولید مواد غذایی، محبوب‌ترین کاربرد برای امولسیفایر، جلوگیری از جدا شدن روغن از یک محصول غذایی فراوری شده است. به طور خاص، فسفات سدیم به عنوان امولسیفایر در گوشت‌های فرآوری شده، پنیرهای فرآوری شده و سوپ‌های کنسرو شده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

خنثی‌سازی

از آنجا که فسفات‌های سدیم نسبتاً بازی هستند، آن‌ها اغلب به مواد غذایی اضافه می‌شوند تا از اسیدی شدن آن‎‌ها جلوگیری شود. این فرآیند ماندگاری محصولات را افزایش می‌دهد، همچنین طعم تازه غذاهای فرآوری شده را تضمین می‌کند.

فعال‌کننده سطح

فسفات‌های سدیم گاهی اوقات برای بر هم زدن تنش سطحی روی اجزای مایع غذاهای فرآوری شده استفاده می‌شود. نمونه‌های رایج این استفاده شامل محصولات خامه‌ای زده و پنیر کف شده است.

ور آمدن

به دلایل هزینه و / یا ترکیب، فسفات سدیم غالباً به عنوان مواد تركیب‌كننده محصولات پخته شده فرآوری شده مورد استفاده قرار می‌گیرد تا به آن‌ها در افزایش تولید كمك كند. مصارف رایج شامل خمیر مرغ یا ماهی و برای کیک‌های از قبل پخته شده است.

فسفات سدیم به طور طبیعی در بسیاری از غذاها وجود دارد. ماده معدنی فسفات به طور طبیعی در شیر، آجیل، تخم‌مرغ و طیور یافت می‌شود. این ماده معدنی مهم برای سلامت استخوان و انواع عملکردهای کلیه مفید است. سازمان غذا و دارو فسفات سدیم را برای مصرف انسان بی‌خطر می‌داند.

قیمت فسفات سدیم

کاربردهای دارویی فسفات سدیم

فسفات سدیم یکی از ترکیبات بسیار پرکاربرد در دستگاه گوارش است.

فسفات‌های سدیم در گروهی از داروها هستند که به عنوان “ملین‌های نمکی” شناخته می‌شوند. برای بزرگسالان در سن 18 سال و بالاتر، اغلب ملین‌های مس سدیم فسفات قبل از کولونوسکوپی تجویز می‌شوند تا روده بزرگ خالی از مدفوع و بدون مانع، برای معاینه آماده شود.

فسفات سدیم همچنین یک ماده اصلی بسیاری از قرص‌های ملین است.

فسفات سدیم دارویی به طور معمول به شکل قرص داده می‌شود. برای حفظ ایمنی، قرص‌ها باید با مقادیر زیادی آب مصرف شوند. فسفات سدیم اگر به درستی مصرف نشود می‌تواند عوارض جانبی کشنده‌ای ایجاد کند. بعضی از افراد در کل به سدیم فسفات حساسیت دارند.

علاوه بر ملین شناخته شده، استفاده‌های دارویی از فسفات سدیم نیز به طور گسترده مورد بررسی قرار می‌گیرد. برخی شواهد نشان می‌دهد که گرانول‌های فسفات سدیم برای درمان راشیتیسم هیپوفسفاتمی ارثی مفید هستند، به عنوان مثال. فسفات‌ها به طور مكرر در كنار طبقات دیگر داروها برای ایجاد تركیبات دارویی مؤثرتر برای بیماری‌هایی مانند التهاب، زخم و حتی سرطان استفاده می‌شوند.

فسفات‌های سدیم (و در بعضی موارد، فسفات‌های پتاسیم) اغلب برای درمان وضعیت هیپوفساتمی یا مقادیر کم فسفات غیر آلی در خون تجویز می‌شوند. دامنه طبیعی برای مقادیر قابل قبول فسفر خون بین 5/4 تا 5 میلی‌گرم در لیتر است.

فروشنده فسفات سدیم

آنالیز فسفات سدیم:

جهت دریافت آنالیز جدیدتر فسفات سدیم با کارشناسان فروش ما تماس بگیرید.

نتیجه‌گیری

فسفات سدیم یک گروه گسترده از نمک‌های همه کاره است. با ده‌ها برنامه کاربردی در انبوهی از صنایع با رشد سریع، احتمالاً یکی از پرطرفدارترین ترکیبات شیمیایی تولیدی برای سال‌های آینده خواهند بود.

اشکال قابل فروش فسفات سدیم؟

فسفات سدیم معمولاً سفید (اما در بعضی موارد بی‌رنگ) و همچنین بی بو است. این ماده به اشکال مختلفی از جمله CBI، پودر خشک، مایع، گلوله و کریستال یا گرانول بزرگ به صورت تجاری ارائه می‌شود. در 200 درجه سانتی‌گراد تجزیه می‌شود. هنگامی که گرم می‌شود، دود سمی اکسید سدیم یا فسفوکسیدها را منتشر می‌کند. این ماده در آب کاملاً محلول است اما در اتانول یا اتر حل نمی‌شود. pH آن بین 4.1 تا 5.0 است.

فروش فسفات سدیم

شرکت پیشگامان شیمی آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌های مشتریان عزیز، محصول فسفات سدیم مورد نیاز را بهترین قیمت و بهترین کیفیت در بسته‌بندی‌های ۲۵ کیلوگرمی تأمین کند و در سریع‌ترین زمان ممکن به‌ وسیله سیستم حمل‌ونقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال نماید.

قیمت‌های عرضه‌شده توسط این شرکت همیشه پائین‌ترین قیمت است و شما مشتریان عزیز می‌توانید ضمن استعلام قیمت، با قیمت سایر اشخاص حقیقی و حقوقی دیگر مقایسه نمائید. برای سفارش این محصول با مشاوران مجموعه تماس حاصل فرمایید.

سایر محصولات ما: کلرید کلسیم

یک هفته ضمانت برگشت وجه
مشاوره تخصصی
ضمانت اصل بودن کالا
تضمین بهترین قیمت
ارسال به تمام نقاط
پرداخت شرایطی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonبرای مشاوره تماس بگیرید