غذاییآرایشی و بهداشتیدارویی و پزشکی

سوربیتول

سفارش محصول تماس با کارشناس

سوربیتول چیست؟

سوربیتول (sorbitol) یک پلیول (الکل قند) است که به عنوان ماده شیرین‌کننده در محصولات غذایی مختلف از جمله:

 • شیرینی بدون قند
 • دسرهای یخ‌زده
 • محصولات پخته‌شده و آدامس.

به کار می‌رود.

این ماده 60٪ از شیرینی ساکارز، با یک سوم کالری کمتری برخوردار است و طعم شیرین، خنک و دلپسندی را به جای می‌گذارد. علاوه بر شیرینی، یک ماده مرطوب‌کننده و بافت‌کننده بسیار عالی بوده، که در پوسیدگی دندان نقش ندارد و ممکن است برای افراد مبتلا به دیابت مفید باشد.

خرید سوربیتول بر خلاف سیکلامات‌ها و سدیم ساخارین ماده‌ای است که در ساخت شکلات‌های دیابتی و شیرینی‌های دیابتی به صورت گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این ماده تقریباً مشابه گلوکز بوده و مقدار شیرینی این ماده به حجم مورد استفاده در محصول بستگی دارد. سوربیتول به شکل شربت و پودر کریستال بوده که فرم کریستالیه آن برای ساخت شکلات استفاده می‌شود.

سوربیتول
خرید و فروش سوربیتول

منابع سوربیتول:

این نوعی الکل پلی‌هیدریک است که در طبیعت به وفور یافت می‌شود. غنی‌ترین منبع آن دانه‌های سماق کوهی(rowan or maintain ash berry) می‌باشد، در میوه‌هایی مانند:

 • سیب
 • گلابی
 • آلو سیاه و هلو نیز وجود دارد.

این ماده به صورت طبیعی و دست نخورده ارزش تجاری چندانی ندارد.

برای اولین‌بار در سال 1872 کشف شد، سوربیتول در مقیاس صنعتی توسط هیدروژناسیون دکستروز تولید و عرضه می‌شود. درجه شیرینی این محصول تقریباً نصف شیرینی ساکارز می‌باشد که به عنوان یک شیرین‌کننده برای افراد دیابتی و غذاهای کنسرو شده و به عنوان یک نرم‌کننده مورد استفاده قرار می‌گیرد و رطوبت را جذب خود می‌کند. 

همان‌گونه که سوربیتول به تدریج و تا حدی جذب بدن می‌شود، انسولین و واکنش گلوکز خون کاهش می‌یابد. ارزش کالری آن دو سوم شکر معمولی است، بنابراین برای مدیریت شاخص توده بدنی در میان کودکان مفید است.

این ماده یا همان گلوسیتول در تجارت تحت عنوان سوربو (Sorbo) موجود است.

این ماده به عنوان عامل مرطوب‌کننده (Humectant) و شیرین‌کننده مخصوصاً برای افراد مبتلا به مرض قند به کار می‌رود.

خواص سوربیتول:

این یک ماده ضد پوسیدگی یا ضدکرم خوردگی است، این ماده الکلی به آسانی در آب حل‌شده و مزه شیرینی دارد، گلوسیتول به منظور کاهش فعالیت آبی در غذاها با رطوبت تقریباً بالا به عنوان بازدارنده عمل کریستالیزاسیون و نرم‌کننده استفاده می‌شود.

همچنین بسیار پایدار است.

این محصول می‌تواند درجه حرارت بالا را تحمل کند و در واکنش‌های مایارد (قهوه‌ای) شرکت نمی‌کند. این ماده با سایر مواد غذایی مانند:

سوربیتول
خرید و فروش سوربیتول

کاربرد سوربیتول

 خرید سوربیتول در تولید شیرینی‌پزی، کالاهای پخته‌شده و شکلات که محصولات تمایل به خشک‌شدن یا سخت‌شدن دارند مفید است.

این بدان دلیل است که برخلاف سایر پلیول‌ها مانند مانیتول و زایلیتول در برابر از بین رفتن رطوبت محافظت می‌کند. خاصیت تثبیت‌کننده رطوبت، از این محصولات در برابر خشک شدن محافظت می‌کند و طراوت اولیه آن‌ها را در حین نگه‌داری حفظ می‌کند.

سوربیتول جایگزین ساکارز بوده و همراه ساخارین و سیکلامات‌ها در نوشابه‌های رژیمی

و بدون قند برای جلوگیری از چاقی و همراه با:

 • آنتی‌هیستامین‌ها
 • آلکالوئیدها
 • باربیتوریک‌ها

برای بهتر کردن طعم آن به کار می‌رود.

این ماده در مقایسه با گلوکز به آرامی توسط نفوذ از روده جذب می‌شود و در کبد متابولیزه می‌شود.

از سوربیتول علاوه بر صنایع غذایی در صنایع داروسازی نیز استفاده می شود این ماده به عنوان خرید مواد اولیه دارویی به طور مرتب در فرمولاسیون محصولات مراقبت از دهان مانند خمیر دندان و دهانشویه استفاده می‌شود.

در فرآورده‌های بیولوژیکی سوربیتول می‌تواند جایگزین گلیسیرین باشد و به عنوان محافظ آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. سوربیتول بدون تجزیه‌شدن و به آسانی در شربت‌ها، الکل‌های چند هیدروکسیله حل می‌شود. سوربیتول یا همان گلوسیتول در تجارت تحت عنوان سوربو (Sorbo) موجود است. این ماده به عنوان عامل مرطوب‌کننده (Humectant) و شیرین‌کننده مخصوصاً برای افراد مبتلا به مرض قند به کار می‌رود.

کاهش مقدار کالری:

سوربو به آرامی توسط بدن جذب می‌شود و به بخشی از ماده خورده‌شده اجازه می‌دهد تا به روده بزرگی برسد که متابولیسم کالری کمتری تولید می‌کند.

در حالی که ساکارز (قند جدول) چهار کالری در هر گرم کمک می‌کند، سوربیـتول مقدار کالری آن فقط 2.5 است.

به طور گسترده در فرمولاسیون محصولات کم‌کالری و سبکی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سوربیتول برای افراد دیابتی مفید است:

سوربیـتول ممکن است به عنوان جایگزینی برای قند برای مبتلایان به دیابت مفید باشد. زیرا باعث افزایش چشم‌گیر قند خون و واکنش انسولین مرتبط با مصرف گلوکز می‌شود.

همچنین مقدار کالری آن در حدود 2.54 کیلو کالری در گرم کاهش یافته است، که با هدف کالری و کنترل وزن برای افراد دیابتی سازگار است.

قبل از انتخاب غذاهای شیرین‌شده با سوربیتول و یا سایر الکل‌های قند، در مورد سودمندی این پلیول‌ها باید با یک متخصص دیابت صحبت شود،

زیرا ممکن است برخی از این محصولات حاوی مواد دیگری باشند که ممکن است برای رژیم غذایی آن‌ها مناسب نباشد.

سوربیتول
خرید و فروش سوربیتول

ایمنی سوربیتل در مواد غذایی:

با مطالعات علمی متعدد ثابت شده است که سوربیتول، برای استفاده در تولید مواد غذایی بی‌خطر است.

سازمان غذا و دارو / کمیته تخصصی سازمان بهداشت جهانی در مورد افزودنی‌های مواد غذایی (JECFA) اظهار می‌دارد که سوربیتول بی‌خطر است و مقدار روزانه قابل قبول * (ADI) را برای سوربیتول “مشخص نشده” ایجاد کرده است، که این بی‌خطرترین دسته‌ای است که در آن JECFA می‌تواند یک ماده غذایی قرار دهد.

سوربو توسط اتحادیه اروپا و کشورهای بی‌شماری در سراسر جهان از جمله:

 • استرالیا
 • کانادا
 • ژاپن و ایران تأیید شده است.
سوربیتول
خرید و فروش سوربیتول

آنالیز سوربیتول:

سوربیتول
خرید و فروش سوربیتول
سوربیتول
خرید و فروش سوربیتول

جهت دریافت آنالیز جدیدتر سوربیتول با کارشناسان فروش ما تماس بگیرید.

فروش سوربیتول

شما می‌توانید برای تهیه این محصول در بسته‌بندی‌های 25 کیلوگرمی پودری و بشکه‌های 275 کیلوگرمی مایع 70 درصد هندی و روکت فرانسه به سایت پیشگامان شیمی مراجعه نمائید.

سوربیتول را از کجا بخریم؟

شرکت بازرگانی پیشگامان شیمی یکی از برترین شرکت‌ها در زمینه تأمین مواد اولیه در ایران می‌باشد.

این شرکت آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌های شما مشتریان عزیز، مواد اولیه شامل لسیتین، خرید آلژینات سدیم، خرید لاکتات سدیم، الانتوئین، متیل پارابن، خرید اسید اسکوربیک، ایزوله سویا، خرید سوربات پتاسیم، خرید ستیل الکل، خرید ویتامین e، خرید کافور، خرید منتول، صمغ عربی، خاک دیاتومه، زانتان گام، گوارگام، کربومر و…. را تأمین کند.

این شرکت مواد اولیه صنایع دارویی و پزشکی، صنعتی، آرایشی بهداشتی و غذایی با بهترین قیمت و کیفیت تأمین می‌کند. این محصولات در سریع‌ترین زمان ممکن به وسیله سیستم حمل و نقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال می‌شود.

یک هفته ضمانت برگشت وجه
مشاوره تخصصی
ضمانت اصل بودن کالا
تضمین بهترین قیمت
ارسال به تمام نقاط
پرداخت شرایطی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonبرای مشاوره تماس بگیرید