غذاییدارویی و پزشکی

زایلیتول

سفارش محصول تماس با کارشناس

خرید زایلیتول

 

زایلیتول به عنوان یک الکل قند طبقه‌بندی شده است. از لحاظ شیمیایی، الکل‌های قندی ترکیبی از ویژگی‌های مولکول‌های شکر و مولکول‌های الکل می‌باشند. این ماده به میزان کمی در بسیاری از میوه‌ها و سبزیجات یافت می‌شود و بنابراین طبیعی است. انسان‌ها از طریق متابولیسم طبیعی مقدار کمی از آن را تولید می‌کنند.

زایـلیتول به شکل پودر کریستالی سفید موجود هست. از آنجای که  یک شیرین‌کننده تصفیه شده است، حاوی هیچ ویتامین، مواد معدنی یا پروتئین نیست. به این معنا، تنها کالری را فراهم می‌کند. این قند را می‌توان از درختان مانند توس و یا از یک فیبر گیاهی به نام زایلین به دست آورد.

اگر چه الکل‌های قندی از لحاظ فنی کربوهیدرات هستند، اکثر آن‌ها سطح قند خون را افزایش نمی‌دهند و به این ترتیب به عنوان کربوهیدرات‌های خالص محسوب نمی‌شوند و این باعث می‌شود که شیرین‌کننده‌های معروف (مالتیتول، اریتریتول، مانیتول، ایزومالت، سوربیتول) در محصولات کم‌کالری باشند.

خرید زایلیتول
خرید زایلیتول

مقدار فروکتوز، آن صفر است و اثرات ناچیزی بر قند خون و انسولین دارد، بنابراین هیچ یک از اثرات مضر شکر برای آن اعمال نمی‌شود.

زایلیتول از یک ماده شیرین کننده ساخته می‌شود که طعم آن شبیه قند است اما حدود 40٪ کالری کمتری دارد.

تولید کنندگان از زایلیتول به عنوان یک جایگزین شکر استفاده می‌کنند، زیرا شیرینی آن با قند قابل مقایسه است اما کالری کمتری دارد. حتی اگر از منابع طبیعی استخراج شود، فرایندی به نام هیدروژناسیون قند را طی می‌کند تا به یک پودر سفید پایدار در قفسه برای غذا و استفاده در محصولات دندان تبدیل شود.

اگرچه از نظر فنی به عنوان یک کربوهیدرات قابل هضم در نظر گرفته می‌شود، اما بر میزان قند خون مانند قند تأثیر نمی‌گذارد (و این یکی از دلایل خطرناک بودن آن برای سگ ها است). این ترکیب می‌تواند یک اثر ملین در انسان داشته باشد، اگرچه یک FODMAP است و برای برخی از افراد می تواند مشکل ساز باشد، اما به طور کلی برای استفاده انسان بی‌خطر تلقی می‌شود.

فرمول زایلیتول

تاریخچه زایلیتول:

در حدود سال 1890، (فیشر) در آلمان و (بترند) در فرانسه، شکر 5 کربن، زایلیتول را جدا کردند. در طی جنگ‌جهانی دوم کشورهای اسکاندیناوی کمبود شکر را تجربه کردند و این منجر به استفاده گسترده از زایلیتول شد. پس از جنگ، متخصصان دندانپزشکی در این زمینه متوجه بهبود در بهداشت دهان و دندان بیمار خود شدند.

دانشمندان در دهه 1960 این بهبود را به استفاده از زایلیتول پیوند دادند و متخصصین مراقبت‌های بهداشتی شروع به تعجب نمودند: ” زایلیتول چه تاثیری بر بدن انسان دارد؟” برای 30 سال آینده این شیرین‌کننده‌ طبیعی به محبوبیت در سراسر جهان ادامه داد. دانشمندان در دهه 1990 متوجه اثرات این ترکیب بر سلامت تنفس فوقانی شدند. در حال حاضر، مزایای عمیق این ماده توسط هزاران مطالعات بالینی انجام شده در سراسر جهان پشتیبانی می‌شود.

زایلیتول و سلامت انسان

این قند با افزایش جریان بزاق و pH=13 و کاهش تعداد باکتری‌های بیماری زا (MS) و پریودنتوپاتی (هلیکوباکتر پیلوری)، سطح پلاک، زریوستومی، التهاب لثه و فرسایش دندان، میزان پوسیدگی دندان را کاهش می‌دهد. و به عنوان یک شیرین‌کننده از نظر بدن انسان به خوبی تحمل می‌شود، اما میزان جذب آن در روده کوچک بسیار کند است.

کاربردهای زایلیتول

شکر ممکن است تنها عنصر ناسالم در رژیم مدرن باشد. به همین دلیل، شیرین‌کننده‌های بدون قند مانند زایـلیتول محبوب می‌شوند.

این یک عنصر محبوب در انواع محصولات، از جمله آدامس بدون قند و خمیر دندان مورد مصرف قرار می‌گیرد.

زایـلیتول جزء بسیاری از محصولات بهداشتی دندان، از جمله خمیر دندان و دهان‌شویه است. این به خاطر این واقعیت است که زایـلیتول غیر قابل تخمیر است، به این معنی است که باکتری در دهان نمی‌تواند آن را به اسید مضر تبدیل کند که باعث پوسیدگی دندان شود.

از آن اغلب برای شیرین کردن آب‌نبات‌های بدون قند مانند شکلات و همچنین آدامس استفاده می‌شود.

سایر محصولاتی که ممکن است حاوی این قند باشند عبارت‌اند از:

 • خوشبوکننده دهان
 • محصولات پخته‌ شده
 • شربت سرفه
 • ویتامین‌ های گیاهی برای کودکان و بزرگ‌سالان
 • دهانشویه
 • خمیر دندان
 • بعضی از بادام‌ زمینی و روغن بادام‌ زمینی
 • مکمل‌های غذایی
فروش زایلیتول
مراکز فروش زایلیتول

خرید شیرین کننده زایلیتول

خرید شیرین کننده زایلیتول که تا حدودی بحث برانگیز است، اما اغلب به عنوان یک جایگزین سالم برای قند، وهمچنین محصول بی خطر برای مصرف انسان تبلیغ می‌شود. این ماده غالباً از ذرت فرآوری می شود و اغلب از نظر ژنتیکی اصلاح می‌شود. علاوه بر این، از آنجا که مانند سایر شیرین کننده‌ها در معده متابولیزه و تجزیه نمی‌شود، بنابراین به قسمت هایی از روده می رسد که قند معمولی نمی‌تواند برسد.

از آنجا که این ترکیب توانایی از بین بردن بسیاری از گونه‌های باکتری از جمله استرپتوکوک موتانس را دارد، یکی از دلایل مفید بودن آن برای سلامت دندان است، همچنین ممکن است بر باکتری‌های روده تأثیر منفی بگذارد.

در دراز مدت، این موضوع ممکن است به این معنی باشد که زایلیتول می‌تواند برای کمک به رشد بیش از حد باکتری در سیستم گوارش و حتی مواردی مانند بیوفیلم مفید باشد، اما همچنین ممکن است به این معنی باشد که می‌تواند بر باکتری‌های مفید روده تأثیر منفی بگذارد. حداقل این امر احتیاط و تحقیقات بیشتری را به دنبال دارد. در همین زمان، بسیاری از منابع محترم رویکردی خوش بینانه به پتانسیل زایلیتول دارند.

در حالی که تحقیقات جدید هنوز در حال ظهور است، برخی شواهد نشان می‌دهد که الکل‌های قندی مانند زایلیتول می‌توانند به عنوان یک پروبیوتیک عمل کرده و باکتری‌های روده را تغذیه کنند. این موضوع می‌تواند عواقب مثبت و منفی برای افراد مختلف داشته باشد. از آنجا که آن‌ها FODMAP هستند، باعث می‌شود برخی از افراد مشکلات گوارشی ناشی از مصرف الکل قند را تجربه کنند.

قیمت زایلیتول
قیمت زایلیتول خوراکی

زایلیتول و مزیت‌های غیرمنتظره:

 • این ماده ممکن است پتانسیل افزایش سنتز کلاژن و بهبود قدرت و نرمی پوست در صورت مصرف داخلی و حتی کمک به بهبود تراکم استخوان با استفاده طولانی مدت را داشته باشد.
 • مطالعات نشان داد که آدامس زایلیتول به کاهش عفونت گوش در 30-40 % از کودکان که با عفونت‌های مکرر دست و پنجه نرم می‌کنند، کمک می‌کند زیرا به از بین بردن باکتری‌های دهان که می‌توانند به عفونت گوش منجر شوند، کمک می‌کنند.
 • همچنین می‌تواند باعث سست شدن مدفوع، اسهال و نفخ شود و بسیاری از منابع توصیه می‌کنند هنگام مصرف الکل‌های قندی، به آرامی کار کنید.

زایلیتول و سگ‌ها

اگرچه این ماده برای انسان ‌خطر محسوب می‌شود، اما برای سگ‌ها و سایر حیوانات خانگی بسیار سمی است:

هم در انسان و هم در سگ، سطح قند خون با ترشح انسولین از پانکراس کنترل می‌شود. این ماده باعث ترشح انسولین از لوزالمعده در انسان نمی‌شود. با این حال، هنگامی که گونه‌های غیر پستانداران (به عنوان مثال یک سگ) چیزی حاوی زایلیتول می‌خورند، به سرعت در جریان خون جذب می‌شود و در نتیجه باعث آزاد شدن قوی انسولین از پانکراس می‌شود.

این آزاد‌سازی سریع انسولین منجر به کاهش سریع و عمیق سطح قند خون (هیپوگلیسمی) می‌شود، تاثیری که طی 60-10 دقیقه پس از خوردن زایلیتول رخ می‌دهد. این هیپوگلیسمی بدون درمان، می‌تواند زندگی را تهدید کند.

حتی مقدار بسیار کمی از آن می‌تواند کشنده باشد، به خصوص برای سگ‌های کوچک. در حقیقت برخی مارک‌های آدامس حاوی زایلیتول کافی هستند و حتی یک قطعه از آن‌ها برای سگ کشنده است.

به طور قابل ملاحظه‌ای بسیاری از مردم مخالف داشتن زایلیتول با حیوانات اهلی در خانه هستند و باید احتیاط شود تا محصولات حاوی زایلیتول (آدامس، خمیر دندان و غیره) از دسترس حیوانات خانگی دور بمانند.

قیمت زایلیتول

فروش زایلیتول

این شیرین کننده در کیسه‌های ۲۵ کیلوگرمی آماده تحویل به شما مشتریان عزیز می‌باشد. شرکت پیشگامان شیمی به عنوان نمایندگی فروش زایلیتول اصفهان و تهران آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌های مشتریان عزیز، محصول زایلیـتول مورد نیاز صنایع غذایی و دارویی را بهترین قیمت و کیفیت تأمین کرده و در اسرع وقت به وسیله سیستم حمل‌ونقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال نماید.

خرید عمده زایلیتول

جهت خرید عمده زایلیتول خالص در ایران بایستی به شرکت هایی که فروش مواد اولیه غذایی را انجام می دهند مراجعه کرد. شرکت پیشگامان شیمی فعال در حوزه خرید و فروش مواد شیمیایی و وارد کننده شیرین کننده های طبیعی می باشد. جهت دریافت آنالیز محصول با دایره فروش ما تماس بگیرید.

زایلیتول را از کجا تهیه کنیم

جهت دریافت اطلاعات بیشتر در مورد نمایندگی فروش زایلیتول و نحوه خرید شکر زایلیتول با کارشناسان فروش ما تماس بگیرید.

دیگر محصولات: کازئینات کلسیم

 

یک هفته ضمانت برگشت وجه
مشاوره تخصصی
ضمانت اصل بودن کالا
تضمین بهترین قیمت
ارسال به تمام نقاط
پرداخت شرایطی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonبرای مشاوره تماس بگیرید