دارویی و پزشکیصنعتی

پیروفسفات کلسیم

سفارش محصول تماس با کارشناس

امتیاز شما:
[کل: 3 میانگین: 5]

پیروفسفات کلسیم (Ca2P2O7) یک ترکیب شیمیایی است، یک نمک کلسیم نامحلول که حاوی آنیون پیروفسفات است. تعدادی فرم برای این ترکیب گزارش شده است: یک فرم بدون آب، یک دی‌هیدرات، Ca2P2O7·2H2O و یک تتراهیدرات، Ca2P2O7·4H2O. رسوب کریستال‌های دی‌هیدرات در غضروف عامل درد شدید مفاصل در موارد بیماری رسوب پیروفسفات کلسیم (شبه نقرس) است که علائم آن مشابه علائم نقرس می‌باشد. به دلیل عدم حلالیت و عدم واکنش‌پذیری آن نسبت به فلوراید از Ca2P2O7 معمولاً به عنوان ماده ساینده خفیف در خمیردندان‌ها استفاده می‌شود.

تولید پیروفسفات کلسیم (Calcium pyrophosphate):

بلورهای تتراهیدرات را می‌توان با واکنش سدیم‌پیروفسفات، Na4P2O7 با نیترات‌کلسیم، Ca(NO3)2، در pH و دما با دقت کنترل‌شده تهیه کرد.

Na4P2O7(aq)+2 Ca(NO3)2(aq)→ Ca2P2O7·4 H2O + 4 NaNO3

دی‌هیدرات، که بعضاً CPPD نامیده می‌شود، می‌تواند با واکنش اسید پیروفسفریک با کلرید کلسیم تشکیل شود.

CaCl2 + H4P2O7(aq) → Ca2P2O7·2 H2O + HCl

اشکال بدون آب را می‌توان با گرم‌کردن دی کلسیم فسفات تهیه کرد.

2 CaHPO4 → Ca2P2O7 + H2O

در دمای 240-500 درجه سانتی‌گراد یک فاز آمورف تشکیل می‌شود، گرم‌کردن تا 750 درجه سانتی‌گراد β-Ca2P2O7 را تشکیل می‌دهد، با گرمایش تا 1140 – 1350 درجه سانتی‌گراد α-Ca2P2O7 را تشکیل می‌دهد.

ساختار اشکال بی‌آب و هیدراته:

در ابتدا گزارش شد که تترا هیدرات پایدار، رومبوهدرال است، اما اکنون اعتقاد بر این است که منوکلینیک است. به‌علاوه یک فرم مونوکلینیک ناپایدار وجود دارد.

دی‌هیدرات سه قلو است و پیوند هیدروژن بین دو مولکول آب و پیوندهای هیدروژن به اتم‌های O موجود در آنیون وجود دارد. دی‌هیدرات شش‌ضلعی نیز گزارش شده است.

فرم بدون آب دارای 3 قلو است، α- ،β- و γ قابل اندازه‌گیری است. فرم در درجه حرارت بالا α- مونوکلینیک است، با عدد کئوردیناسیون 8 برای کلسیم، فرم دمای پایین‌تر β- چهار ضلعی است، با عدد کئوردیناسیون متفاوت 2-7 برای کلسیم، یک هشت و یک 9. هستند.

سیدی

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + پانزده =

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonبرای مشاوره تماس بگیرید