صنعتیمقالات

هیپوفلورو اسید

سفارش محصول تماس با کارشناس

امتیاز شما:
[کل: 3 میانگین: 5]

هیپوفلورو اسید، با فرمول شیمیایی HOF، تنها اکسی اسید شناخته شده فلورین است. همچنین تنها اکسی اسید شناخته شده‌ای است که اتم اصلی الکترون­‌ها را از اکسیژن به دست می­‌آورد تا یک حالت اکسیداسیون منفی ایجاد شود.

F عنصر دارای بالاترین الکترونگاتیویته است، بنابراین همیشه در حالت اکسیداسیون -1 است، به جز در F2، که صفر می­‌باشد. بنابراین، درHOF ،H دارای +1، O دارای صفر و F دارای عدد اکسیداسیون -1 است. F هرگز حالت اکسیداسیون +1 ندارد. در OF2 (فلوراید اکسیژن، و نه اکسید فلوئور) O دارای اکسیداسیون +2 است!

درجه اکسیداسیون اکسیژن در هیپوفلوریت‌ها 0 می­‌باشد. این ماده تنها اسید هیپوهالید است که می‌تواند به عنوان جامد جدا شود.

مشخصات:

با کریستالوگرافی اشعه ایکس در فاز جامد مشخص‌شده که مولکول HF خمیده و دارای زاویه 101 درجه می‌­باشد. طول پیوند O-F و O-H به ترتیب 144.2 و 96.4 پیکومتر می‌­باشد. این ساختار همچنین در فاز گاز نیز مورد یررسی قرار گرفته است، زاویه پیوند H-O-F کم­تر بوده (97.2 درجه).

هیپوفلورو اسید در استونیتریل (که در محل و با عبور فلورین گازی از طریق استونیتریل “مرطوب” تولید می‌شود) معمولاً به عنوان معرف Rozen شناخته می‌شود.

سنتز هیپوفلورو اسید:

HOF در ابتدا توسط Appelman، سنتز شد. به سختی می‌توانستند از آن استفاده کنند، زیرا ساخت آن دشوار بود و فقط در مقادیر بسیار کمی می‌توانست تولید شود. با این وجود مشخص شد که می‌تواند با چند ترکیب غیر اشباع واکنش نشان دهد.

HOF واسطه­‌ای در اکسیداسیون آب توسط فلوئور است که باعث تولید:

  • هیدروژن فلوراید
  • دی‌اکسید فلوراید
  • پراکسید هیدروژن
  • ازون و اکسیژن می‌شود.

HOF در دمای اتاق منفجره می‌شود و HF و O2 را تشکیل می‌دهد:

2 HOF → 2 HF + O2

با عبور گاز F2 بر روی یخ در دمای 40- درجه سانتی‌گراد، گاز HOF جمع‌آوری و به شکل خالص متراکم و جدا می‌شود.

F2 + H2O → HOF + HF

هیپوفلوریت­‌ها:

هیپوفلوریت­‌ها مشتقاتOF هستند، که پایه ترکیبات هیپوفلورو اسید می­‌باشد. به عنوان نمونه می­‌توان به تری‌فلوئورومتیل هیپوفلوریت (CF3OF) اشاره کرد.

واکنش‌پذیری:

با داشتن قدرت الکتروفیلی قوی اکسیژن آن یک عامل انتقال اکسیژن عالی است که طیف گسترده‌ای از آلکن‌های نشان داده شده (معادله 1) از جمله آن‌هایی که بسیار غیرفعال شده‌اند و به هیچ‌وجه با استفاده از هر روش دیگری نمی‌توانند مستقیماً اکسیده شوند را اکسید می­‌کند (معادله 2).

سیدی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − چهار =

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonبرای مشاوره تماس بگیرید