هیدروکسید پتاسیم

هیدروکسید پتاسیم

ارسال سفارش به سراسر کشور با سریع زمان

فروشنده: 09129008862

هیدروکسید پتاسیم جامد بی‌بو، و سفید رنگ است که یک ترکیب غیر معدنی با فرمول شیمیایی KOH است. همچنین به عنوان پتاس شناخته می‌شود، این یک پایه قدرتمند است که در قالب‌های مختلف از جمله:

 • گلوله‌ها
 • دانه‌ها
 • پودرها

به بازار عرضه می‌شود.

این محصول در کاربردهای مختلف شیمیایی و صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. هیدروکسید پتاسیم همچنین یک پیشرونده برای سایر ترکیبات پتاسیم است.

مشابه هیدروکسید سدیم (سود سوز آور، NaOH)، این ماده قلیایی قوی است و در آب بسیار محلول بوده و بسیار خورنده است. برای انواع کاربردها از جمله ساخت صابون، بیودیزل، باتری، سلول سوختی و کود مفید است. به عنوان یک پایه قوی، آن به خنثی کردن اسید کمک می‌کند، اما می‌تواند به عنوان یک ضخیم‌کننده یا تثبیت‌کننده مواد غذایی نیز مورد استفاده قرار گیرد.

هیدروکسید پتاسیم در آب، اتانول، متانول و گلیسیرین آزادانه قابل حل است. در اتر کمی محلول است. غیر قابل احتراق است اما بسیار خورنده است. این گیاه در ساخت مواد شیمیایی، تمیز کردن ترکیبات و پالایش نفت بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

فرمول هیدروکسید پتاسیم:

هیدروکسید پتاسیم یک ماده معدنی مهم است و به آن پتاس یا آب پتاس سوزناک نیز گفته می‌شود.

فرمول و ساختار: فرمول شیمیایی هیدروکسید پتاسیم KOH است و جرم مولی آن 56.11 گرم در مول است. ساختار KOH از پیوند یونی بین کاتیون فلز پتاسیم و آنیون هیدروکسیل تشکیل‌شده است. پتاس KOH در یک ساختار کریستالی، شبیه به کلرید سدیم یافت می‌شود.

تهیه: آماده‌سازی صنعتی پتاس KOH با فرآیند کلر آلکالی مشابه NaOH است. این ماده با استفاده از الکترولیز محلول‌های کلرید پتاسیم به همراه گاز کلر به عنوان فرعی تولید می‌شود:

2 KCl + 2 H2O → 2 KOH + Cl2 + H2

فروش هیدروکسید پتاسیم

خصوصیات فیزیکی:

 • جامد سفید
 • چگالی 2.12 گرم در میلی‌لیتر
 • نقطه ذوب 360 درجه سانتی‌گراد 
 • نقطه جوش 1،327 درجه سانتی‌گراد

این به طور معمول به عنوان گلوله‌های شفاف سفید یا محلول‌های آبی با غلظت‌های مختلف در دسترس است.

خواص شیمیایی پتاس:

پتاس یک جامد بسیار ریز مغناطیسی است که آب را از هوا جذب می‌کند، بنابراین آن را به عنوان یک ماده خشک‌کن آزمایشگاهی مفید (ماده خشک‌کننده) تبدیل می‌کند. از نظر حرارتی بسیار پایدار است (حتی در دماهای بالا تجزیه نمی‌شود). این ماده در آب حل می‌شود تا محلول‌های KOH به شدت قلیایی و آبی به نام چاودار پتاسیم تشکیل شود. این ماده به آسانی با اسیدها واکنش نشان می‌دهد تا انواع نمک پتاسیم تشکیل شود، که کاربردهای زیادی در صنعت دارد.

کاربردهای هیدروکسید پتاسیم:

تهیه نمک:

هیدروکسید پتاسیم با اسیدهای مختلف واکنش نشان می‌دهد و از این واکنش اسید پایه برای تولید نمک پتاسیم استفاده می‌شود. این نمک‌ها به نوبه خود دارای چندین کاربرد مختلف هستند. به عنوان مثال، فسفات‌های پتاسیم کودهایی هستند، از کربنات در ساخت صابون و شیشه استفاده می‌شود. از سیانید در معادن طلا و آبکاری استفاده می‌شود و پرمنگنات پتاسیم یک ماده ضد عفونی‌کننده است.

خنثی‌سازی اسیدها:

به عنوان یک ماده قلیایی، از هیدروکسید پتاسیم برای خنثی‌کردن اسیدیته و تنظیم pH محلول ها استفاده می‌شود. در تجزیه و تحلیل‌های شیمیایی، یک عامل با ارزش برای تیتراسیون اسیدها برای تعیین غلظت آن‌ها است.

تولید صابون:

واکنش هیدروکسید پتاسیم با روغن‌ها و چربی‌ها در شرایط گرم، ساپونی‌سازی نامیده می‌شود. این واکنش برای تولید صابون‌های پتاسیم‌، که نرم‌تر و محلول‌تر از صابون‌های حاصل از هیدروکسید سدیم هستند، مفید است. در نتیجه، صابون‌های مایع تمایل به صابون پتاسیم هستند، در حالی که صابون‌های جامد تمایل به صابون‌های سدیم دارند.

ساخت باتری و سلول سوختی:

محلول آبی هیدروکسید پتاسیم به عنوان الکترولیت در انواع باتری‌ها از جمله:

 • باتری‌های قلیایی
 • نیکل-کادمیوم
 • منیزیم دی‌اکسید روی استفاده می‌شود.

همچنین در انواع خاصی از سلول‌های سوختی یک الکترولیت است. محلول‌های هیدروکسید پتاسیم نسبت به محلول‌های هیدروکسید سدیم رسانای بهتری هستند و بنابراین نسبت به دومی ترجیح داده می‌شوند.

سایر کاربردها

هیدروکسید پتاسیم یک کاتالیزور در فرآیند تولید بیودیزل از روغن‌ها و چربی‌ها است. در ساخت کاغذ به جدا کردن لیگنین از الیاف سلولزی کمک می‌کند. این ماده در پردازش مرطوب نیمه‌هادی‌ها و یک ماده سفید کننده برای منسوجات است. پتاس برای جذب دی‌اکسید کربن (CO2)، تری‌اکسید گوگرد (SO3) و تری‌اکسید نیتروژن (NO3) در جریان گازها می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

همچنین برای زهکش‌های بدون قفل، از بین بردن موها از مخفی‌گاه حیوانات استفاده می‌شود. در صنایع غذایی ممکن است از این گیاه در:

 • فرآوری شکلات و کاکائو
 • تولید رنگ کارامل
 • شستشو و لایه‌برداری شیمیایی میوه و سبزیجات استفاده شود.

پتاسیم هیدروکسید به عنوان پاک‌کننده:

پتاس یک ماده تمیز کننده بسیار متنوع است. به عنوان مثال، هیدروکسید پتاسیم در موارد متنوعی از جمله:

 • صابون‌های مایع
 • لوسیون‌ها
 • شامپوها
 • کرم‌های رفع موهای زائد
 • پاک‌کننده‌های دندان

یافت می‌شود.

همچنین در ترکیبات صنعتی بیشتری مانند پاک‌کننده‌های اجاق گاز، پاک‌کننده‌های چند منظوره، تمیز کننده بتن یافت می‌شود.

در حالی که استفاده از هیدروکسید سدیم برای صابون رایج‌تر است، صابون‌های هیدروکسیدپتاسیم در واقع محلول در آب هستند و برای محیط زیست بهتر هستند. صابون‌های هیدروکسید پتاسیم به عنوان “صابون‌های نرم” نیز گفته می‌شوند. اگرچه به اندازه صابون‌های سدیم بسیار محبوب نیست، صابون‌های پتاسیم در غلظت‌های مختلف مایع تولید می‌شوند. اغلب در ترکیب با صابون‌های سدیم، به عنوان مثال، در محصولات اصلاح و همچنین در صنعت نساجی استفاده می‌شوند.

هیدروکسید پتاسیم به عنوان تنظیم‌کننده pH:

پتاسKOH یک قلیایی یا پایه قوی است و بسیاری از کاربردهای آن نتیجه این خاصیت است. به عنوان پایه، پتاس به عنوان یک تنظیم‌کننده pH در ساخت و پردازش‌های صنعتی عمل می‌کند. در صنعت کشاورزی از هیدروکسیدپتاسیم برای تنظیم pH خاک‌های اسیدی استفاده می‌شود.

پتاسیم هیدروکسید در پزشکی:

پتاس همچنین قابل استفاده در محصولات دارویی است. در انسان هیدروکسیدپتاسیم برای تشخیص عفونت‌های قارچی قابل استفاده است. همچنین می‌توان از آن برای حل زگیل‌ها و کوتیکول‌ها استفاده کرد.

هیدروکسید پتاسیم در مواد غذایی:

پتاس اغلب به عنوان یک افزودنی در غذاهای فرآوری‌شده تجاری و به عنوان یک ماده شستشو شیمیایی برای میوه و سبزیجات یافت می‌شود. به غذاهای فرآوری شده به عنوان تثبیت‌کننده برای ماندگاری بیشتر و به عنوان یک ضخیم‌کننده اضافه می‌شود. این در شکلات‌سازی و تولید کاکائو، فرآوری نوشابه و ضخیم‌شدن بستنی نقش دارد. هیدروکسیدپتاسیم برای نرم‌شدن زیتون‌ها و لعاب قبل از پخت استفاده می‌شود تا شفاف شود.

ایمنی:

هیدروکسید پتاسیم KOH یک پایه قوی و خورنده است که می‌تواند به پوست و بافت‌ها نفوذ کند. تماس پوستی یا تماس چشمی با محلول‌های پتاس می‌تواند باعث سوختگی، سوزش شدید و حتی کوری می‌شود. استنشاق این پایه‌خورنده می‌تواند به غشاهای مخاطی و ریه‌ها آسیب برساند. در صورت بلع، بسیار سمی است و می‌تواند منجر به آسیب دائمی بافت‌ها و کشنده شود.

فروش پتاس

فروش هیدروکسید پتاسیم:

شرکت پیشگامان شیمی آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌های مشتریان عزیز، محصول هیدروکسید پتاسیم مورد نیاز را بهترین قیمت و بهترین کیفیت در بسته‌بندی‌های ۲۵ کیلوگرمی تأمین کند.

قیمت‌های عرضه‌شده توسط این شرکت همیشه پائین‌ترین قیمت است و شما مشتریان عزیز می‌توانید ضمن استعلام قیمت، با قیمت سایر اشخاص حقیقی و حقوقی دیگر مقایسه نمائید. برای سفارش این محصول با مشاوران و کارمندان فروش مجموعه تماس حاصل فرمایید.

سیدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonبرای مشاوره تماس بگیرید