صنعتی

هیدروکسید لیتیم

سفارش محصول تماس با کارشناس

خرید هیدروکسید لیتیم

هیدروکسید لیتیم یک هیدروکسید فلز قلیایی و یک ترکیب غیر معدنی با فرمول LiOH است. این یک ماده بلورین سفید است. این محلول در آب است و کمی در اتانول محلول است و در فرم بدون آب به صورت تجاری و به عنوان مونوهیدرات (LiOH.H2O) که هر دو پایه قوی هستند، در دسترس هستند.

این ترکیب ضعیف‌ترین باز در میان هیدروکسیدهای قلیایی فلز است. تبخیر محلول هیدروکسید لیتیوم در شرایط نرمال دما و فشار منجر به رسوب مونوهیدرات می‌شود که ممکن است با گرم شدن در خلا یا تحت پوشش گاز بی‌اثر به راحتی کم آب شود. هیدروکسید لیتیوم رطوبت را از هوا جذب کرده و مونوهیدرات هیدروکسید لیتیوم تشکیل می‌دهد مگر در شرایط خشک جوی.
دو فشار بخار تعادلی برای تبدیل مونوهیدرات هیدروکسید لیتیوم به هیدروکسید لیتیوم بی‌آب 4 وجود دارد. (torr در 25 درجه سانتی‌گراد و 12 torr در 40 درجه سانتی‌گراد است.)

خرید هیدروکسید لیتیوم
خرید هیدروکسید لیتیوم

یک روش آزمایشگاهی ساده و راحت برای تهیه هیدروکسید لیتیوم بی آب از مونوهیدرات شامل خشک شدن در خلا در یک دستگاه خشک کننده گرم است. برای جلوگیری از تشکیل ماده بی‌آب متخلخل، گرما باید به آرامی اعمال شود و در عین حال خلا زیادی حفظ شود. با چنین روشی از تماس با هوا نیز جلوگیری می‌شود و تشکیل کربنات به حداقل می‌رسد.

لیتیوم در سال 1817 توسط شیمی‌دان سوئدی Johan August Arfwedson کشف شد و در معادن نمک و کلسیم معدنی یافت می‌شود. غلظت آن در آب دریا 0.1 قسمت در میلیون (ppm) است. لیتیوم نیز در سنگ معدن مانند اسپودومن (LiAlSi2O6) و لپیدولیت (ساختار متنوع) یافت می‌شود، در حالی‌که محتوای Li2O بین 4 و 8.5 درصد است.

این حدود 0.002 درصد از پوسته زمین را تشکیل می‌دهد. تا سال‌های 1990، بازار لیتیم شیمیایی و فلزات تحت تأثیر تولید آمریكا از ذخایر معدنی قرار گرفت اما در اواخر قرن بیستم بیشترین تولید ناخالص داخلی ایالات متحده به دست آمد. استرالیا، شیلی و پرتغال بزرگ‌ترین تأمین‌کنندگان جهان بودند. (بولیوی دارای نیمی از ذخایر لیتیوم جهان است، اما تولید کننده اصلی لیتیوم نیست.)

واکنش‌پذیر هیدروکسید لیتیم

هر دو ترکیب مونوهیدرات و بی‌آب هیدروکسید لیتیوم با جذب دی اکسید کربن از هوا باعث تشکیل کربنات لیتیوم می‌شوند.

حلالیت هیدروکسید لیتیوم در آب نسبت به سایر هیدروکسیدهای فلزات قلیایی کمتر است. با این حال، هیدروکسید لیتیوم یک باز قوی است و کاملاً با اسیدهای ضعیف و قوی در محلول‌های آبی واکنش نشان می‌دهد.

هیدروکسید لیتیوم یک باز قوی است، ویژگی‌های شیمیایی آن بیشتر شبیه هیدروکسید در گروه 2 در جدول تناوبی عناصر است، اما با LDH های گروه 1 کاملاً متفاوت است. فرمول شیمیایی آن به صورت LiOH است، وزن مولکولی 23.95 است، نقطه ذوب ℃450، دمای تجزیه ℃ 924 و چگالی نسبی 1.46 است. یک کریستال چهار ضلعی سفید و خاصیت انعطاف‌پذیری و تحریک‌پذیری زیادی برای پوست دارد. در اتانول محلول است، در آب محلول است، اما حلالیت آن کمتر از دیگر هیدروکسیدهای فلزات قلیایی است.

مونوهیدرات آن را می‌توان زمانی بدست آورد که هیدروکسید لیتیوم با بخار آب موجود در هوا واکنش نشان دهد یا کریستال‌ها را در محلول آبی تشکیل دهد. این می‌تواند با گاز اسیدی مانند دی اکسید گوگرد، کلرید هیدروژن و سیانید هیدروژن و غیره واکنش نشان دهد. همچنین می‌تواند با اسیدهای قوی یا ضعیف موجود در محلول آبی واکنش دهد. جذب دی اکسید کربن در هوا می‌تواند کربنات لیتیوم تولید کند.

نمنونه واکنش‌های هیدروکسیـد لیتیم با ترکیبات محتلف:

 1. هیدروکسید سدیم در شرایط ℃600 و در غیاب هوا، اکسید لیتیوم و آب تولید می‌کند.
  معادله واکنش شیمیایی: 2LiOH = Li2O + H2O
 2. در شرایط گرمایش، هیدروکسید سدیم با منیزیم یا کلسیم واکنش می‌دهد

(1) 2LiOH + Mg = 2Li + MgO + H2O

(2) 2LiOH + Ca = 2Li + CaO + H2O

 1. هیدروکسید سدیم با کلر یا ید واکنش می‌دهد

(1) 2LiOH + Cl2 = LiCl + LiOCl + H2O

(2) 2LiOH + I2 = LiI + LiOI + H2O

پودر لیتیم هیدروکسید مونوهیدرات
پودر لیتیم هیدروکسید مونوهیدرات

کاربردهای هیدروکسید لیتیم

محلول هیدروکسید لیتیم، محلولی روشن است که ممکن است دارای بوی تند باشد. تماس با هیدروکسید لیتیوم ممکن است موجب تحریک شدید پوست، چشم‌ها و غشاهای مخاط شود. ممکن است با مصرف خوراکی، استنشاق و جذب پوست سمی باشد. برای استفاده از مواد شیمیایی دیگر استفاده می‌شود.

هیدروکسید لیتیوم به عنوان مواد افزودنی چربی (غلیظ کننده‌ها، آنتی اکسیدان ها، عوامل فشار شدید) برای بهبود مقاومت در برابر حرارت، مقاومت در برابر آب، پایداری و خواص مکانیکی استفاده می‌شود. مواد افزودنی چربی را می‌توان در بلبرینگ‌های ماشین، هواپیما و جرثقیل و غیره استفاده کرد. ماده اولیه الکترولیت باتری لیتیوم.

هیدروکسید لیتیوم جامد کلسینه شده می‌تواند به عنوان جاذب دی اکسید کربن برای اعضای خدمه در فضاپیما و زیردریایی استفاده شود. در اوایل آمریکا، the areospaceplane of mercury, gemini و پروژه آپولو همه از هیدروکسید لیتیوم به عنوان جاذب استفاده می‌کنند. عملکرد آن قابل اعتماد است و می‌تواند به راحتی دی اکسید کربن را از بخار آب موجود در گاز جذب کند.

واکنش شیمیایی:

2LiOH + CO2 → Li2CO3 + H2O

تنها 1 گرم هیدروکسید لیتیوم بی‌آب می‌تواند دی اکسید کربن را با حجم 450 میلی‌لیتر جذب کند. فقط 750 گرم هیدروکسید لیتیوم بی‌آب می‌تواند دی اکسید کربنی را که روزانه توسط یک شخص بازدم می‌شود، جذب کند.

به عنوان یک محلول انتقال حرارت و به عنوان یک الکترولیت باتری ذخیره‌سازی استفاده می‌شود. همچنین در سرامیک و برخی از فرمولاسیون‌های سیمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. هیدروکسید لیتیم (با ایزوتوپیک در لیتیوم 7) غنی‌شده است که برای خنک‌سازی راکتور آب در راکتورهای تحت فشار برای کنترل خوردگی استفاده می‌شود.

هیدروکسید لیتیم یک منبع لیتیوم کریستالی بسیار نامحلول برای آب است که برای سازگاری با محیط‌های بالاتر (پایه) pH استفاده می‌شود. هیدروکسید، آنیون OH متشکل از یک اتم اکسیژن که به یک اتم هیدروژن متصل است، معمولاً در طبیعت حضور دارد و یکی از مولکول‌های بسیار مورد مطالعه در شیمی فیزیکی است. ترکیبات هیدروکسید دارای خواص و کاربردهای متنوعی هستند از کاتالیزور پایه تا تشخیص دی‌اکسید کربن.

فروش لیتیم هیدروکسید
فروش لیتیم هیدروکسید

کاربرد هیدروکسید لیتیم

هیدروکسید لیتیم در صنایع شیمیایی، هسته‌ای، نفتی و… مورد استفاده قرار داد.

این ماده در:

 • صنعت عکاسی
 • رزین
 • کاتالیزور

در تولید:

 • گریس‌ها
 • چسب‌ها
 • سرامیک‌سازی
 • راکتور آب‌فشرده برای جلوگیری و کنترل خوردگی

مورد مصرف قرار می‌گیرد.

سمیت هیدروکسید لیتیم

استنشاق، بلع یا تماس پوست با مواد ممکن است باعث آسیب شدید یا مرگ شود. تماس با ماده مذاب ممکن است باعث سوختگی شدید پوست و چشم شود. از هرگونه تماس پوستی خودداری کنید. آثار تماس یا استنشاق ممکن است با تأخیر همراه باشند. سوختن این ترکیب، ممکن است گازهای تحریک کننده، خورنده و یا سمی تولید کند. رواناب حاصل از کنترل آتش حاصل از هیدروکسید لیتیم یا رقت آب ممکن است خورنده و یا سمی باشد و باعث آلودگی شود.

خطر آتش‌سوزی هیدروکسید لیتیم

ماده غیر قابل احتراق است و به خودی خود نمی‌سوزد اما ممکن است با گرم شدن تجزیه شود و بخارات خورنده و / یا سمی تولید کند. برخی از آن‌ها اکسید کننده هستند و ممکن است مواد قابل احتراق (چوب، کاغذ، روغن، لباس و غیره) را مشتعل کنند. تماس با فلزات ممکن است گاز هیدروژن قابل اشتعال را تکامل دهد. ظروف ممکن است هنگام گرم شدن منفجر شوند.

قیمت لیتیم هیدروکسید

فروش هیدروکسید لیتیم:

هیدروکسید لیتیم در کیسه‌های ۲۵ کیلوگرمی و 50 کیلوگرمی آماده تحویل به شما مشتریان عزیز می‌باشد.

شما مشتریان عزیز جهت خرید متیلن کلراید، خرید تولوئن، خرید پنتا اریتریتول، خرید اپتیکال برایتنر، خرید تیتانیوم دی اکساید، خرید کلر، خرید هیدروکسید لیتیم، خرید اتیل استات، خرید پلی وینیل الکل، خرید هیدروسولفیت سدیم با ما تماس بگیرید.

شرکت پیشگامان شیمی آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌های مشتریان عزیز، محصول هیدروکسید لیتیم مورد نیاز صنایع غذایی و دارویی را بهترین قیمت و کیفیت تأمین کرده و در اسرع وقت به‌ وسیله سیستم حمل‌ونقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال نماید.

یک هفته ضمانت برگشت وجه
مشاوره تخصصی
ضمانت اصل بودن کالا
تضمین بهترین قیمت
ارسال به تمام نقاط
پرداخت شرایطی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonبرای مشاوره تماس بگیرید