فروش لاکتات کلسیم

فروش لاکتات کلسیم

ارسال سفارش به سراسر کشور با سریع زمان

فروشنده: 09129008862

لاکتات کلسیم یک نمک بلوری سفید با فرمول C6H10CaO6 است.

از دو آنیون لاکتات برای هر کاتیون کلسیم تشکیل شده است.

کلسیم لاکتات چندین هیدرات را تشکیل می‌دهد که شایع‌ترین آ‌ن‌ها پنتا هیدرات می‌باشد.

از لاکتات‌کلسیم در پزشکی استفاده می‌شود، عمدتاً برای درمان کمبودهای کلسیم و به عنوان یک افزودنی غذایی استفاده می‌شود. در تهیه‌ی برخی از پنیرها از کلسیم لاکتات استفاده می‌شود.

یون لاکتات کایرال بوده و دارای دو آنانتومر ( D (−,R ) and L (+,S است. ایزومر L، به‌طور طبیعی توسط موجودات زنده سنتز و متابولیزه می‌شود، اما فقط بعضی از باکتری‌ها می‌توانند فرم D را تولید کنند یا L را به D تبدیل کنند، بنابراین لاکتات کلسیم دارای ایزومرهای D و L است، که در آن همه آنیون‌ها از یک نوع هستند.

برخی از فرآیندهای سنتز، ترکیبی از این دو ایزومر را به نسبت‌های مساوی تولید می‌کنند.

در نتیجه نمک DL (راسمیک) حاصل می‌شود. هر دو شکل L و DL به صورت کریستالی روی سطح پنیر چدار ظاهر می‌شوند.

حلالیت L- لاکتات کلسیم در آب با حضور یون‌های D-گلوکونات، در 25 درجه سانتی‌گراد از 6.7 گرم در دسی‌لیتر به 9.74 گرم در دسی‌لیتر یا حتی بیشتر افزایش می‌یابد. در حالی که میزان حلالیت L- لاکتات کلسیم در دمای 10 درجه سانتی‌گراد (4.8 گرم در دسی‌لیتر) با افزایش دما تا 30 درجه سانتی‌گراد (8.5 گرم در دسی‌لیتر) افزایش می‌یابد و تقریباً نیمی از غلظت کلسیم آزاد +Ca2 کاهش می‌یابد. دلیل آن این است که یون‌های لاکتات و کلسیم هیدراته می‌شوند و یک  کمپلکس +C3H5O3Ca تشکیل می‌دهند.

فرم (racemic DL) نمک نسبت به ایزومرهای خالص L یا D در آب بسیار کمتر محلول است.

پنتا هیدرات در دمای 35 تا 135 درجه سانتی‌گراد آب از دست می‌دهد و به صورت بدون آب کاهش می‌یابد و ویژگی کریستالی خود را از دست می‌دهد.

این روند در دمای 25 درجه سانتی‌گراد و 75٪ رطوبت نسبی معکوس می‌شود.

  • سنتز:

از قرن 19 میلادی، نمک لاکتات کلسیم به واسطه تخمیر کربوهیدرات‌ها با حضور منابع معدنی کلسیم مانند کربنات کلسیم یا هیدروکسید کلسیم به صورت صنعتی به‌دست آمده است. تخمیر ممکن است D یا L لاکتات تولید کند. با توجه به نوع ارگانیسم مورد استفاده، می‌توان مخلوط راسمیک از هر دو تهیه کرد.

موارد مصرف:

  • دارو:

لاکتات‌کلسیم در دارو‌های انسانی و دامپزشکی کاربرد‌های مختلفی دارد.

لاکتات‌کلسیم برای درمان هیپوکلسمی (کمبود کلسیم) استفاده می‌شود. این ماده در pH‌های مختلف قابل جذب است، بنابراین نیازی به مصرف آن با مواد غذایی نیست.

در اوایل قرن بیستم، تجویز خوراکی لاکتات کلسیم حل شده در آب (اما نه در شیر یا قرص‌ها) برای پیشگیری از تتانی در انسان و سگ‌های دارای نارسایی پاراتیروئید یا افرادی که تحت پاراتیروئیدکتومی قرار گرفتند مؤثر واقع شد.

این ترکیب همچنین در بعضی از دهانشویه‌ها وجود دارد.

لاکتات‌کلسیم (یا سایر نمک‌های کلسیم) درمانی برای سوختگی محلول فلوراید و هیدروفلوریک‌اسید است.

  • صنایع غذایی:

این ترکیب یک ماده افزودنی غذایی است که توسط FDA ایالات متحده به طور کلی به عنوان (Safe GRAdS) طبقه‌بندی می‌شود، برای استفاده به عنوان ماده سفت‌کننده، تقویت‌کننده طعم‌دهنده یا ماده طعم‌دهنده، یک مکمل‌غذایی و یک تثبیت‌کننده است.

لاکتات‌کلسیم برای جلوگیری از پوسیدگی دندان به غذاهای بدون قند اضافه می‌شود. هنگامی که به آدامس حاوی زایلیتول اضافه شود، باعث تقویت مجدد لعاب دندان می‌شود.

این ترکیب همچنین به میوه‌های تازه خرد شده مانند طالبی‌ها اضافه می‌شود تا آ‌ن‌ها را محکم نگه‌دارند و عمر مفید آ‌ن‌ها را طولانی‌تر کند.

  • خوراک حیوانات:

لاکتات‌کلسیم ممکن است به عنوان منبع کلسیم به جیره حیوانات اضافه شود.

  • علم شیمی:

این ترکیب در گذشته برای تهیه اسید لاکتیک برای مواد غذایی و مصارف پزشکی واسطه بود. اسید ناخالص از منابع مختلف به لاکتات کلسیم تبدیل شده، با تبلور خالص شده و سپس با قرار گرفتن در معرض اسید سولفوریک، کلسیم را به عنوان سولفات کلسیم رسوب می‌دهد، دوباره آن را به اسید تبدیل می‌کند. این روش محصولی خالص‌تر از تقطیر اسید اصلی به دست می‌آورد.

  • تصفیه آب:

لاکتات کلسیم به عنوان یک ماده منعقد کننده برای از بین بردن مواد جامد معلق در آب به عنوان یک جایگزین تجدید پذیر، غیر سمی و زیست تخریب‌پذیر به جای کلرید آلومینیوم AlCl در نظر گرفته‌شده است.

منابع:

https://pubs.acs.org/doi/10.1021/jf402124n

https://en.wikipedia.org/wiki/Calcium_lactate#cite_ref-vav_1-1

https://conservancy.umn.edu/handle/11299/116278

فروش لاکتات کلسیم

سیدی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − هجده =

Call Now Buttonبرای مشاوره تماس بگیرید