سدیم هیدروکسید

فروش سدیم هیدروکسید

ارسال سفارش به سراسر کشور با سریع زمان

فروشنده: 09129008862

سدیم هیدروکسید جامد سفید رنگ است که دارای فرمول شیمیایی NaOH می‌باشد.

هیدروکسید سدیم بدون تجزیه در دمای 318 درجه سانتی‌گراد (604 درجه فارنهایت) ذوب می‌شود. این ماده در آب بسیار محلول است و در حلال‌های قطبی مانند اتانول و متانول به مقدار کمتری محلول است. NaOH در اتر و سایر حلال‌های غیر قطبی نامحلول است.

مشابه هیدراتاسیون اسید سولفوریک، انحلال هیدروکسید سدیم جامد در آب یک واکنش بسیار گرمازا است، که در آن مقدار زیادی گرما آزاد می‌شود و از طریق احتمال پاشش محلول به بیرون تهدیدی برای امنیت ایجاد می‌کند. محلول حاصل معمولاً بی‌رنگ و بدون بو است. مانند سایر محلول‌های قلیایی، به دلیل فرایند صابونی‌سازی که بین NaOH و روغن‌های طبیعی پوست رخ می‌دهد، در تماس با پوست احساس لغزندگی ایجاد می‌شود.

واکنش‌پذیری سدیم هیدروکسید:

هیدروکسید سدیم (سود سوز آور) یک باز قوی است. با اسیدهای ارگانیک و معدنی به سرعت واکنش نشان می‌دهد. پلیمریزاسیون استالدهید و سایر ترکیبات را کاتالیز می‌کند. برای مثال اکرولئین با سرعت و شدت بیشتری پلیمریزاسیون می‌شود. شدیداً با فسفر پنتا اكسید واکنش نشان می‌دهد.

مخلوط کردن سدیم هیدروکسید با هر یک از مواد زیر در یک ظرف بسته باعث افزایش دما و فشار می‌شود:

تماس تصادفی بین محلول تمیز کننده (حاوی هیدروکسید سدیم) و پنتول باعث انفجار شدید می‌شود.

سنتز:

روش‌های متفاوتی برای سنتز سود سوز آور وجود دارد از جمله: سنتز هیدروکسید سدیم به صورت صنعتی با خلوص 50٪ از طریق فرآیند کلرو آلکالی می‌باشد که در طی این فرآیند گاز کلر نیز تولید می‌شود. سود سوز آور جامد از این محلول با تبخیر آب به‌دست می‌آید.

هیدروکسید سدیم همچنین با ترکیب فلز سدیم خالص با آب تولید می‌شود. فرآورده‌های جانبی گاز هیدروژن و گرما هستند، که اغلب منجر به شعله می‌شوند و این امر نمایانگر واکنش‌پذیری فلزات قلیایی است. با این حال، از نظر تجاری مناسب نیست، زیرا جداسازی فلز سدیم معمولاً با کاهش یا الکترولیز ترکیبات سدیم از جمله سود سوز آور انجام می‌شود.

کاربردها:

سود سوز آور یک باز قوی است که در صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرد. حدود 56٪ از هیدروکسیـد سدیم تولید شده توسط صنایع استفاده می‌شود که 25٪ آن در صنایع کاغذ استفاده می‌شود. این ماده همچنین در ساخت نمک و مواد شوینده سدیم، تنظیم pH و سنتز آلی، چربی‌گیرها، باتری‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ماده در فرآیند تولید آلومینیوم بایر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به عنوان مثال، در صنعت نفت از هیدروکسیـد سدیم به عنوان ماده افزودنی در گل حفاری برای افزایش قلیایی در سیستم‌های گل بنتونیت، افزایش ویسکوزیته گل و خنثی‌کردن هرگونه گاز اسیدی (مانند سولفید هیدروژن و دی‌اکسید کربن) استفاده می‌شود.

ایمنی:

قطره‌های محلول هیدروکسید سدیم به راحتی می‌توانند پروتئین‌ها و لیپیدها را در بافت‌های زنده تجزیه کنند، که در نتیجه باعث سوختگی شیمیایی می‌شود و ممکن است در هنگام تماس با چشم باعث کوری دائمی شود. قلیایی‌های جامد همچنین در صورت وجود آب مانند بخار آب می‌توانند ماهیت خورنده خود را نشان دهند. بنابراین تجهیزات حفاظتی مانند دستکش‌های لاستیکی، لباس ایمنی و محافظت از چشم باید همیشه هنگام استفاده از این ماده شیمیایی استفاده شود.

علاوه بر این، انحلال هیدروکسید سدیم بسیار گرمازا است و گرمای حاصل از آن ممکن است باعث سوختگی گرمایی شود.

سیدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + هجده =

Call Now Buttonبرای مشاوره تماس بگیرید