تولوئن

فروش تولوئن

ارسال سفارش به سراسر کشور با سریع زمان

فروشنده: 09129008862

تولوئن که دارای فرمول شیمیایی C7H8 است یک هیدروکربن معطر است. این یک مایع بی‌رنگ و مضر غیرحلالی است که بوی مربوط به تینرهای رنگ دارد. این مشتق‌شده از یک بنزن مونو است که شامل یک گروه CH3 متصل به یک گروه فنیل است. به همین ترتیب، نام سیستماتیک IUPAC آن متیل‌بنزن است.

تاریخچه تولوئن:

تولوئن عمدتاً به عنوان یک ماده شیمیایی صنعتی و یک حلال استفاده می‌شود.
این ترکیب ابتدا در سال 1837 از طریق تقطیر روغن کاج توسط یک شیمی‌دان لهستانی به نام فیلیپ والتر، به نام ریتیناپفت نام‌گذاری شد. در سال 1841، شیمی‌دان فرانسوی Henri Étienne Sainte-Claire Deville یک هیدروکربن را از شکم تولو (عصاره معطر از Balsamum Myroxylon درخت کلمبیایی گرمسیری)، که Deville به عنوان مشابه با رنتینافوت والتر و بنزن شناخته‌شده، جدا کرد؛ از این رو او بنزن هیدروکربن جدید نامیده است. در سال 1843 یونس یعقوب برزلیوس نام تولین را پیشنهاد کرد. در سال 1850، آگوست کوهور، شیمی‌دان فرانسوی، از یک ماده معدنی از چوب یک هیدروکربن جدا کرد که به عنوان مشابه با بنزن Deville شناخته‌شده بود و کاهورها به نام تولئین.

موارد استفاده از تولوئن:

تولوئن به طور عمده به عنوان یک پیش‌رونده از بنزن از طریق hydrodealkylation استفاده می‌شود: C6H5CH3 + H2 → C6H6 + CH4 دومین برنامه کاربردی شامل عدم تطابق آن با مخلوطی از بنزن و زایلن می‌شود. هنگامی که اکسید شده، بنزلدئید و بنزوئیک اسید، دو واسطه مهم را تولید می‌کنند. علاوه بر سنتز بنزن و زایلن، تولوئن مواد اولیه‌ای برای تولئین‌دی‌ایزوسیانات (که در ساخت فوم پلی‌یورتان استفاده می‌شود)، تری‌نیتروتوولول (مواد منفجره، TNT) و تعدادی از مواد مخدر مصنوعی است. تولوئن یک مایع روشن و غیرحلول محلول با بوی معمولی است.

این یک مشتق از بنزن مونو جایگزین است، به عنوان مثال، که در آن یک اتم هیدروژن تنها از یک گروه از شش اتم از مولکول بنزن جایگزین یک گروه غیر واجد شرایط، در این مورد CH3. به همین ترتیب، نام مستعار IUPAC آن متیل‌بنزن است. این هیدروکربن معطر است که به طور گسترده‌ای به عنوان خوراک صنعتی برای دام و به عنوان یک حلال استفاده می‌شود. همانند سایر حلال‌ها، تولوئن به‌عنوان یک داروی استنشاقی برای خواص سمی آن استفاده می‌شود؛ با این حال، تنفس تولـوئن ممکن است موجب آسیب شدید عصبی شود. تولـوئن یک حلال مهم آلی است، اما قادر به حل کردن تعدادی از مواد شیمیایی غیر معدنی قابل توجه مانند گوگرد، ید، بروم، فسفر، مواد دیگر کولانی غیر قطبی.

تولوئن، هیدروکربن معطر به طور گسترده به عنوان مواد اولیه برای تولید مواد شیمیایی صنعتی استفاده می‌شود. این 15 تا 20 درصد از نفت سبک زغال سنگ را تشکیل می‌دهد و جزئی از نفت است. 

کاربردهـای تولوئن:

تولوئن به طور معمول در تولید رنگ، لاستیک، لاک و چسب استفاده می‌شود زیرا می‌تواند مواد خشک، محلول و دیگر مواد نازک را کمک کند. این در فرآیند تولید برای تولید مواد شیمیایی دیگر، از جمله:

  • بنزن
  • نایلون
  • پلاستیک
  • پلی‌اورتان
  • تولید سنتز ترنیتروتوولول (TNT)
  • بنزوئیک اسید
  • بنزویل کلرید
  • تولوئن دی ایزوسیانات

استفاده می‌شود.

تولـوئن به عنوان یکی از اجزای پاک‌کننده ناخن لهستانی به علت توانایی آن برای کمک به حل‌کردن مواد دیگر مانند رزین‌ها و پلاستیک‌ها استفاده شده است. همچنین در فرمول‌بندی محصولات ناخن استفاده شده است تا زنجیر ناخن، سخت‌کننده‌ها و لاک‌ها را به راحتی اعمال کند.

تولـوئن در تولید بنزین تولید می‌شود و همچنین یک افزودنی بنزین است که می‌تواند برای بهبود رتبه اکتان برای سوخت مورد استفاده در اتومبیل‌های مسابقه و سایر خودرو ها استفاده شود. هرچه تعداد اکتان یا رتبه بالاتر باشد، مقاومت سوخت به ضربه‌زدن یا پینگ کردن در هنگام احتراق بیشتر است. تولوئن در این برنامه ها استفاده می‌شود زیرا متراکم است و حاوی انرژی قابل توجهی در واحد حجم است که باعث افزایش تولید برق برای وسایل نقلیه می‌شود.

دیگر محصولات: دی‌متیل فرمامید

فروش تولوئن:

تولوئن در بشکه‌های 200 کیلوگرمی آماده تحویل به شما مشتریان عزیز می‌باشد.

شرکت پیشگامان شیمی آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌های مشتریان عزیز، محصول تولوئن مورد نیاز صنایع آرایشی را بهترین قیمت و کیفیت تأمین کرده و در اسرع وقت به وسیله سیستم حمل‌ونقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال نماید.

سیدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 2 =

Call Now Buttonبرای مشاوره تماس بگیرید