صنعتیغذایی

استئارات کلسیم

سفارش محصول تماس با کارشناس

خرید استئارات کلسیم

این ماده به عنوان کلسیم اکتادکانویک اسید نیز شناخته شده است. پودر کریستالی سفید رنگ است با فرمول شیمیایی C17H35COO)2Ca) وزن مولکولی 607.00 است. نقطه‌ذوب ℃ 179 ~ 180، تجزیه‌شده توسط گرما، محلول در آب، اتانول سرد و دی‌اتیل‌اتر، محلول در بنزن داغ، تولوئن، به مقدار کمی در اتانول گرم و دی‌اتیل محلول است. در صورت واکنش با اسید قوی به اسید استئاریک و نمک کلسیم مربوطه تبدیل می‌شود.

تولید استئارات کلسیم

این ترکیب با واکنش بین کلرید کلسیم و سدیم استئارات در محلول آبی می‌تواند به عنوان یک رسوب سفید تولید شود. در زیر معادله شیمیایی آن آمده است:

CaCl2 + 2C17H35COONa (C17H35COO)2Ca + 2NaCl

همچنین می‌توان با واکنش اسید استئاریک با آهک، استئارات کلسیم ایجاد کرد. در زیر معادله شیمیایی آن آمده است:

2C17H35COOH + CaO → (C17H35COO)2Ca + H2O

این ترکیب به صورت پودر سفید و ابریشمی است، با خواص زیر است:

در شرایط دمایی بسیار پایدار است این ترکیب غیر سمی است و حتی به عنوان یک افزودنی غذایی E470 استفاده می‌شود. این ماده بسیار مقاوم در برابر آب است و خواص ضد آب دارد و به عنوان یک روان‌کننده، تثبیت‌کننده و ضخیم‌کننده در فرآیندهای مختلف عمل می‌کند.

استئارات کلسیم
خرید استئارات کلسیم

موارد استفاده از استئارات کلسیم چیست؟

استئات کلسیم به دلیل داشتن خاصیت روان کننده و دفع آب در مواد غذایی، آرایشی و دارویی به عنوان ماده ضد کیک مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 • غذا

استات کلسیم برای اولین‌بار در سال 1924 برای بهبود بافت خمیر نان و کاهش سطح گرد و غبار در آرد مورد استفاده قرار گرفت و خواص بی‌نظیر آن باعث شده که در بسیاری از صنایع غیر غذایی نیز مفید واقع شود. این ماده در هنگام افزودن به مواد دیگر، اصطکاک را کاهش می‌دهد، سرعت جریان را افزایش می‌دهد و از کیک شدن آن جلوگیری می‌کند. همچنین ممکن است از آن در ژل‌ها استفاده شود یا به پودرهای آرایشی اضافه شود. علاوه بر نامحلول بودن در آب، در استون، اتر و الکل سرد نیز نامحلول است.

در نان، یک خمیر ساز است که به عنوان ماده روان‌کننده عمل می‌کند، و معمولاً همراه با سایر نرم‌کننده‌های خمیر مانند مونو دی گلیسیریدها استفاده می‌شود.

لیست مواد غذایی زیر می‌تواند شامل استئات کلسیم باشد:

 • محصولات نانوایی
 • مکمل‌های کلسیم
 • خوشبوکننده
 • آب‌نبات‌های نرم و سخت
 • چربی‌ها و روغن‌ها
 • محصولات گوشتی
 • محصولات ماهی
 • غذاهای میان وعده (هله هوله)
استئارات کلسیم
خرید استئارات کلسیم
 • آرایشی و بهداشتی

هنگامی که انواع خاصی از اسیدهای چرب با یک ماده قلیایی گرم می‌شوند، نمک حاصل به عنوان صابون شناخته می‌شود. اسید استئاریک یکی از مؤثرترین عناصر صابون‌ها است. استئارات کلسیم یک ماده مصنوعی است که با واکنش اسید استئاریک و اکسید کلسیم در کنار هم ایجاد می‌شود. این ترکیب مهمترین نوع نمک کلسیم است، اما به دلیل عدم حلالیت آن، معمولاً در صابون مورد استفاده قرار نمی‌گیرد، این ماده با مواد مصنوعی که محلول در آب هستند جایگزین شده است.

عموماً به دلیل خاصیت روان کاری آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ماده امولسیون را از جدا شدن در فازهای روغن و آب در مواد آرایشی و محصولات مراقبت شخصی حفظ می‌کند.

این ماده غالباً در مواد آرایشی، به ویژه محصولات آئروسل طراحی شده برای حالت دادن به موها موجود است. همچنین در پودرهای آرایشی، پمادها و بسته‌بندی‎ها یافت می‌شود. با وجود خطر بسیار کم برای تحریک پوستی، تماس موضعی ممکن است باعث قرمزی، خارش و سوزش چشم شود.

استئارات کلسیم
خرید استئارات کلسیم
 • داروسازی

این ماده از تحریک کننده‌ای است که می‌تواند به عنوان یک عامل رهاسازی قارچ در ساخت قرص و کپسول دارویی استفاده شود.

 • پلاستیک

استئارات کلسیم به عنوان روان‌کننده، ماده ترشح‌کننده و اسید پاک‌کننده (برای خنثی کردن اسید هیدروکلریک) در ساخت پلاستیک‌ها استفاده می‌شود، به عنوان مثال. وینیل پلی کلرید (PVC) و پلی اتیلن (PE).

 • استفاده‌های دیگر

همچنین می‌توان از آن در پوشش، کاغذ، لاستیک، بتن، پارچه، ماده ضدعفونی‌کننده و غیره استفاده کرد.

ساختار

این ترکیب از دو آنیون استئارات و کاتیون کلسیم ساخته شده است.  در کل 36 کربن در طول ساختار مولکول آن وجود دارد.

استئارات کلسیم
فورمولاسیون استئارات کلسیم

آیا استئارت کلسیم یک ترکیب وگان است؟

استئارات کلسیم در طیف گسترده‌ای از مواد غذایی از جمله نمک، ادویه‌جات ترشی‌جات، شیرینی‌پزی، محصولات میان وعده و مخلوط‌های خشک استفاده می‌شود. در بعضی از وب‌سایت‌ها استئارات کلسیم به عنوان یک ترکیب مشتق‌شده از حیوانات عمدتاً از گاوها و خوک‌ها توصیف می‌شود.

در وب‌سایت‌های دیگر، آن را به عنوان یک وگان، که از روغن نباتی گرفته می‌شود، معرفی می‌کنند. بنابراین حقیقت چیست؟ آیا وضعیت استئارات کلسیم در طی چند سال گذشته تغییر کرده است؟

منبع استئارت کلسیم

مواد اولیه اصلی – اسید استئاریک یک اسید چرب اشباع طبیعی است که به صورت گلیسیرید در چربی‌ و روغن‌های حیوانی و روغن‌های گیاهی موجود است.

منبع حیوانی رایج: پیه نهنگ، گوشت گاو، گوشت خوک

منبع گیاهی رایج: کره کاکائو، روغن سویا، روغن پالم، روغن نارگیل، روغن زیتون و روغن ذرت.

بیشترین اسید استئاریک مورد استفاده در تولید استئارات کلسیم از روغن‌های گیاهی است، بنابراین از این طریق می توان آن را استئارات کلسیم گیاهی نامید.

استئارات کلسیم در محصولات غذایی بسیار کمتری نسبت به چند دهه پیش وجود دارد. امروزه، آن را جایگزین مواد دیگر – به ویژه، سیلیکون دی اکساید – کرده است. امروزه استئارات کلسیم، استئارات منیزیم و همچنین اسید استئاریک عنصری هستند که احتمالاً در مواد غذایی و مکمل‌های غذایی به عنوان اتصال‌دهنده یا روان‌کننده معرفی می‌شوند.

طبق مطالعات مربوط به دو ماده دوم نیز نشان می‌دهد که استئارات منیزیم و اسید استئاریک استفاده شده در مواد غذایی و مواد دارویی امروزه، از گیاهان تهیه می‌شوند.

آیا استئارات کلسیم سمی است؟

استئارات کلسیم، هنگامی که در دوزهای مناسب در محصولات غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرد، “اساساً ایمن” است و طبق گفته تولیدکنندگان هیچ تهدیدی برای سلامتی ایجاد نمی‌کند، طبق بررسی شورای مشاوره فنی هیئت ملی استاندارد های ارگانیک. تا زمانی که این ماده به غذاها اضافه شود، هیچ تأثیری بر سلامت انسان نداشته است. با این وجود، در دوزهای بالا، علائمی مانند درد معده مشاهده شده است.

با بیان این نکته، شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد عوارض جانبی این نوع علائم حتی در دوزهای عادی نیز وجود داشته است، حتی اگر این محصول در بسیاری از غذاها، مواد آرایشی و محصولات پلاستیکی یافت شود.

در دوزهای بالا که باعث سمیت حاد می‌شوند، استئارات کلسیم ممکن است باعث علائم دستگاه گوارش مانند درد شکم، اسهال، حالت تهوع و استفراغ شود. اثرات سیستمیک مانند زنگ زدن در گوش، سرگیجه، فشار خون بالا و تاری دید نیز ممکن است رخ دهد. این علائم به عنوان عوارض جانبی در دوزهای نرمال موجود در تندرنس گوشت گزارش نشده است.

در اروپا نمک‌های کلسیم اسیدهای چرب (E470a) به عنوان مواد تشکیل‌دهنده تأیید شده و ایمنی آن به عنوان مواد افزودنی غذایی توسط EFSA در سال 2018 مورد بررسی مجدد قرار گرفته است.

EFSA نتیجه گرفت که هیچ گونه نگرانی در مورد موارد استفاده و میزان استفاده استئارات کلسیم گزارش نشده است، و نیازی به ایجاد مقدار روزانه قابل قبول دریافت عددی (ADI) از آن نیست.

استئارات کلسیم را از کجا بخریم؟

استئارات کلسیم در کیسه‌های ۲۵ کیلوگرمی آماده تحویل به شما مشتریان عزیز می‌باشد.

شما می‌توانید جهت خرید کارنوباواکس، خرید تیتانیوم دی اکساید، خرید ایزوپروپیل الکل، خرید سدیم گلوکونات، خرید چیپس صابون، خرید تگزاپن، خرید اتیل استات، خرید بنزوئیک اسید، خرید وازلین با بهترین قیمت و کیفیت با ما تماس بگیرید.

شرکت پیشگامان شیمی آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌های مشتریان عزیز، محصول استئارات کلسیم مورد نیاز صنایع غذایی و دارویی را با بهترین قیمت و کیفیت تأمین کرده و در اسرع وقت به‌ وسیله سیستم حمل ‌و نقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال نماید.

دیگر محصولات: سدیم گلوکونات

یک هفته ضمانت برگشت وجه
مشاوره تخصصی
ضمانت اصل بودن کالا
تضمین بهترین قیمت
ارسال به تمام نقاط
پرداخت شرایطی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonبرای مشاوره تماس بگیرید