شیرین کننده جایگزین شکر

شیرین کننده جایگزین شکر یکی از نیازهای مهم در دنیای غذایی امروز به شمار می‌رود. شکر یکی از افزودنی‌های زندگی مدرن به شمار می‌رود که برای بدن بسیار مضر است. سالیان سال است که دانشمندان بیان می‌دارند بهتر است مردم از استفاده بیش از اندازه از شکر دست بردارند. با این حال تا زمانی که مردم تمایل به مصرف شکر دارند، شرکت‌های تولید کننده اقدام به کاهش شکر نمی‌کنند.

اما امروز اوضاع کمی متفاوت شده است. بسیاری از مردم تمایل دارند غذاهایی مصرف کنند که شکر کمتری در تولید آن‌ها به کار گرفته شده است. اینجاست که پیشگامان شیمی به کمک شرکت‌های تولید کننده می‌رود. پیشگامان شیمی سال هاست که در زمینه تعمین مواد اولیه شیمیایی تولید کنندگان مختلف فعالیت می‌کند. این شرکت برای صنایع مختلفی از جمله صنایع غذایی مواد اولیه را به صورت عمده تهیه می‌کند.

شیرین کننده جایگزین شکر
انتخاب شیرین کننده جایگزین شکر

پیش از اینکه یکی از محصولات این شرکت را سفارش دهید لازم است اطلاعات کافی درباره آن داشته باشید. پیشگامان شیمی با استفاده از سایت خود این امکان را نیز برایتان فراهم کرده است. پس تا انتهای این مقاله ما را همراهی کنید.

چرا از شیرین کننده جایگزین شکر استفاده کنیم؟

هورمون‌های مختلفی در بدن وجود دارند. تا به حال فکر کرده‌‌اید چرا آرام غذا خوردن می‌تواند باعث لاغری شود؟ این باز هم مربوط به هورمون‌های گرسنگی و سیری است. هورمون سیری کمی زمان می‌برد تا به مغز برسد. پس آرام غذا خوردن به شما اجازه می‌دهد صبر کنید تا این هورمون به مغز برسد. البته در این میان برخی مواد کمی زمان رسیدن این هورمون به مغز را بیشتر می‌کنند. یکی از آن‌ها شکر است.

شواهد نشان می‌دهد شکر می‌تواند هورمون‌های سری و گرسنگی شما را تحت تاثیر قرار دهد. تداخل این هورمون‌ها با شکر می‌تواند موجب دریافت کالری بیشتر شود. پس استفاده از شیرین کننده جایگزین شکر می‌تواند به کاهش احتمال چاقی شما منجر شود.

شکر متابولیسم‌های بدن شما را نیز با مشکل مواجه می‌کند. طی متابولیسم‌ها است که پانکراس و کبد اقدام به ترشح انسولین می‌کنند. با به مشکل خوردن آن‌ها، انسولین بیش از اندازه در بدن ترشح می‌شود. یا اینکه کم ترشح شده و در منطقه‌‌ای خاص تجمع می‌کند.

شیرین کننده جایگزین شکر
انتخاب شیرین کننده جایگزین شکر

تحقیقات نشان داده است که مصرف شکر با برخی بیماری‌های خطرناک همچون بیماری‌های قلبی نیز رابطه مستقیم دارد. همچنین مصرف این سم سفید سلامت دهان و دندان شما را با مشکل مواجه می‌کند. شاید باور نکنید اما اگر از شیرین کننده جایگزین شکر استفاده نکنید، به زودی یکی از معتادان به شکر خواهید بود. چرا که دانشمندان ثابت کرده‌‌اند مصرف شکر می‌تواند اعتیاد آور باشد.

شکر می‌تواند باعث ترشح یا جلوگیری از ترشح برخی از هورمون‌ها شود. هورمون دوپامین می‌تواند با مصرف این سم سفید ترشح شود. این هورمون در مرکز پاداش‌های مغز ترشح می‌شود. از این جهت می‌تواند اعتیادآور باشد. با این حال باز هم باید خدا را شکر کنیم که در عصری زندگی می‌کنیم که همیشه یک جایگزین برای استفاده در محصولاتمان داریم! در ادامه چند جایگزین شکر را معرفی می‌کنیم. با ما همراه باشید.

این شیرین کننده ها شامل:

می‌باشد که سه مورد را به تفصیل توضیح می‌دهیم.

چند شیرین کننده جایگزین شکر

استویا

باز هم گیاهان هستند که زندگی ما را شیرین‌تر از گذشته می‌کنند. استویا نیز محصولی است که از یک گیاه گرفته می‌شود. این گیاه از خانواده گل داوودی و زیر گروه ابروسیا است. استویایی که در منزل شما رشد کرده است تفاوت بسیاری با استویایی دارد که در فروشگاه‌ها مشاهده می‌کنید. استویایی که جایگزین شکر است، عصاره برگ بسیار تصفیه شده این گیاه می‌باشند.

استویا به جز اینکه یک شیرین کننده جایگزین شکر عالی است، خواص دیگری نیز دارد که باعث شده در میان مردم دنیا بسیار محبوب باشد.

از جمله خواص استویا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • التیام دهنده سوختگی
  • بهبود دهنده درد معده
  • بسیار کم کالری است.
  • مناسب مبتلایان به انواع دیابت
  • کمک به کنترل سطح کلسترول بد خون با افزایش میزان کلسترول خوب خون

استوزید یکی از مواد اصلی شیرین کننده است که در این گیاه یافت می‌شود. البته در بسیاری از شیرین کننده جایگزین شکر که در این مقاله معرفی می‌کنیم استوزید وجود دارد.

استویا
انتخاب شیرین کننده جایگزین شکر

درست است که استویا یک جایگزین عالی برای شکر به شمار می‌رود اما این ماده عوارض جانبی نیز دارد. برای مثال اگر این ماده را به صورت مرتب مصرف کنید، می‌تواند سطح کربوهیدرات‌ها را در خونتان کاهش دهد.

استویا خام نیز می‌تواند بسیار مضر باشد. تحقیقات نشان داده است استویا در برخی ترکیب‌ها نمی‌تواند باشد. از این رو اگر شما هم یکی از تولید کنندگان موادغذایی هستید که تمایل دارید از این ماده به عنوان جایگزین شکر استفاده کنید، فورمولاسیون خود را یک بار دیگر برسی کنید.

شیرین کننده جایگزین شکر زایلیتول

این ماده نیز یکی از بهترین انتخاب‌ها برای جایگزین کردن با شکر می‌باشد. به خصوص اگر محصولاتی همچون آدامس که در دهان می‌مانند تولید می‌کنید، زایلیتول یک انتخاب عالی به شمار می‌رود. این ماده نوعی الکل قند طبیعی می‌باشد. الکل آن با الکل‌هایی که اسلام حرام کرده است متفاوت است. به این صورت که این ماده کاملاً شبیه به شکر است. تنها در ساختار آن چند پیوند اتمی اضافه وجود دارد که آن را در دسته الکل‌ها قرار می‌دهند.

این ماده مایع نیست و دقیقاً همانند شکر می‌باشد. از این رو نگهداری و استفاده از آن بسیار ساده‌تر از برخی جایگزین‌های دیگر است. با این حال باز هم نسبت به محصولی که تولید می‌کنید باید انتخاب کرد. در هر قاشق چای‌خوری زایلیتول حدود ۱۰ کالری یافت می‌شود. این در حالی است که در همین مقدار شکر بیش از ۱۵ کالری می‌توان یافت.

این ماده همچنین شیرین‌کننده دائمی نیست. یعنی همانند شکر یک زمان مشخصی طعم خود را در دهان شما می‌گذارد. اما این باقی گذاشتن طعم دائمی نیست و به راحتی با گذشت زمان از بین می‌رود. این شیرین کننده جایگزین شکر گلیکولیز موجود در باکتری‌های دهان را کنترل می‌کند. این ماده که در باکتری‌ها وجود دارد، برای شست و شوی دهان شما از قندها به کار برده می‌شود.

زایلیتول مانع هضم قندها در باکتری‌های دهان می‌شود. این باکتری‌ها با هضم این ماده و تبدیل آن به نوعی اسید، موجب پوسیدگی در دندان‌ها می‌شوند. با استفاده از زایلیتول می‌توان مانع آن‌ها شد. البته نظریه دیگری نیز وجود دارد که می‌گوید این ماده نوعی لایه محافظ روی دندان‌ها می‌کشد که باکتری‌ها نمی‌توانند به دندان بچسبند. زمانی هم که این اتصال نباشد، آسیب رساندن به دندان‌ها بسیار سخت است.

زالیتول
انتخاب شیرین کننده جایگزین شکر

نکته‌‌ای که هنگام نگهداری از این ماده باید به یاد داشته باشید این است که زایلیتول برای انسان‌ها در دوزهای کم مشکلی ندارد. با این حال برای حیوانات خانگی در دوزهای پایین نیز می‌تواند مشکل ساز باشد. به خصوص سگ‌ها در برابر این ماده آسیب پذیر هستند.

اریتریتول شیرین کننده جایگزین شکر

این ماده نیز همانند زایلیتول نوعی الکل قندی به شمار می‌رود. اما خبر خوب این است که این ماده حتی نسبت به زایلیتول نیز کالری کمتری دارد. این ماده در هر گرم کمتر از یک کالری دارد که واقعاً شگفت‌انگیز است.

جالب است بدانید بدن ما آنزیمی برای جذب این ماده ندارد. بنابراین همانطور که مصرف کرده‌‌اید وارد جریان خون شده و به راحتی به مخرج می‌رود. بدون اینکه کوچکترین آسیبی به بدن شما برسد.

انتخاب یک شیرین کننده جایگزین شکر برای هر تولیدکننده مواد غذایی ضروری به نظر می‌رسد. شما عزیزان می‌توانید هر کدام از این مواد را که نیاز داشتید با پیشگامان شیمی تماس گرفته و به صورت عمده سفارش دهید. ما آماده ارائه خدمات به شما عزیزان هستیم.

منابع:

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست