مواد اولیه صنعتی

سباسیک اسید

سفارش محصول تماس با کارشناس

سباسیک اسید یک دی کربوکسیلیک اسید با فرمول ۲(CH۲)۸(CO۲H) است که به طور طبیعی وجود دارد. این ماده به صورت فلس و پرک سفید یا جامد پودری بوده و در آب به میزان کم محلول است. برای خرید سباسیک اسید عمده و اطلاع از قیمت آن میتوانید به ما تماس بگیرید.

سباسیک اسید چیست؟

اسید سباسیک یک اسید دی کربوکسیلیک اشباع با زنجیره مستقیم است که دارای ۱۰ اتم کربن است و درواقع یک اسید ادراری طبیعی است. سباسیک اسید از مشتقات روغن کرچک است. روغن کرچک یک روغن طبیعی است که از دانه گیاه کرچک بدست می‌آید.

سباسیک اسید

در بین روغن‌های طبیعی از این نظر منحصرا به فرد است که تقریبا ۹۰ درصد آن را یک اسید چرب C18 سیر نشده هیدروکسیله به نام اسید رسینولئیک تشکیل می‌دهد. از ذوب قلیایی روغن کرچک، اسید سباسیک تولید می‌شود که کاربردهای بسیار مختلفی از جمله تهیه نایلون‌های ۶ و ۱۰، که ماده آغازین برای تهیه استرهای سباسات است را دارد. در ضمن مشتقات کرچک از قبیل روغن کرچک هیدروژنه شده، ۱۲- هیدروکسی اسید استئاریک و متیل -۱۲ هیدورکسی استئارات در گریس‌های روان‌کننده و مواد آرایشی استفاده می‌شوند.

سباسئوس (Sebaceus) در لاتین به معنای شمع روغنی است، سبوم (Sebum) در لاتین به معنای روغن و پیه است و به کاربرد آن در ساخت شمع‌ها اشاره دارد. در بیماران مبتلا به کمبود چندگانه آسیل-کوآ-دهیدروژناز (MADD) یا گلوتاریک اسیدوری نوع دو (GAII) شناخته می‌شود، میزان سباسیک اسید در ادرار بیشتر است.

ویژگی‌های سباسیک اسید:

  • فرمول مولکولی: HOOC(CH۲)۸COOH یا C۱۰H۱۸O۴
  • نام‌گذاری آیوپاک: دکان دی اوئیک اسید Decanedioic acid
  • نقطه ذوب: ۱۵۳ درجه فارنهایت
  • نقطه جوش: ۵۶۳ درجه فارنهایت در ۱۰۰ میلی‌متر جیوه
  • حلالیت در آب: کمتر از ۱ میلی‌گرم بر میلی‌لیتر در دمای ۷۰ درجه فارنهایت
  • وزن مولکولی: ۲۰۲.۲۵ گرم بر مول
  • رنگ و بو: سفید و با بوی مشخص
  • نقطه اشتعال: ۲۲۰ درجه سانتی‌گراد
  • چگالی: ۱.۲۰۷۵ گرم بر سانتی‌متر مکعب در دمای ۶۸ درجه فارنهایت

سباسیک اسید

کاربردها:

اسید سباسیک یک اسید آلفا، امگا دی کربوکسیلیک است که ۱،۸ دی کربوکسی مشتق شده از اکتان است. در انسان و گیاهان نقش متابولیت را ایفا می‌کند. در محیط‌های صنعتی از سباسیک اسید و مشتقات آن مانند آزلائیک اسید می‌توان به عنوان مونومر برای نایلون ۶ و ۱۰، پلاستی سایزرها، روان‌کننده‌ها، مایعات هیدرولیک، مواد آرایشی، شمع‌ها و… استفاده کرد.

از آن در سنتز رزین‌های پلی‌آمید و آلکیدی استفاده می‌شود. همچنین به عنوان واسطه‌ای برای مواد معطر، مواد ضدعفونی‌کننده و مواد رنگ‌آمیزی استفاده می‌شود. در تولید چسب‌های معمولی، مواد شیمیایی درزگیر و اتصال‌دهنده‌های با کاربردهای مختلف به کار می‌رود. می تواند در تولید محصولات ضدیخ، بازدارنده های خوردگی و ضد پوسته پوسته شدن نیز استفاده شود. در تولید مواد شوینده از قبیل صابون‌ها، محلول‌های پاک‌کننده، لکه‌برها و… کاربرد دارد. در محصولات مراقبت از خودرو، فرآیندهای تصفیه آب، رنگ و روکش‌ها، گریس‌ها و… نیز استفاده می‌شود.

برای تهیه مواد اولیه صنعتی، خرید مواد شیمیایی صنعتی میتوانید کلیک کنید.

نحوه تولید سباسیک اسید:

سباسیک اسید از روغن کرچک با جدا شدن اسید رسینولیک اسید که از روغن کرچک بدست می‌آید، حاصل می‌شود.

اکتانول یک محصول جانبی است.

می‌توان از دکالین توسط هیدروپراکسید سوم که سیکلودکانون را تولید می‌کند و در واقع پیش ماده سباسیک اسید می‌باشد، نیز این ماده را تولید نمود.

فروش محصول:

شما می‌توانید برای تهیه محصولات به سایت پیشگامان شیمی مراجعه نمائید. شرکت بازرگانی پیشگامان شیمی یکی از برترین شرکت‌ها در زمینه تأمین مواد اولیه در ایران، آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌های مشتریان عزیز، مواد اولیه شامل لسیتین، خرید آلژینات سدیم، خرید لاکتات سدیم، آلانتوئین، متیل پارابن، خرید اسید اسکوربیک، ایزوله سویا، خرید سوربات پتاسیم، خرید ستیل الکل، خرید ویتامین e، خرید کافور، خرید منتول، صمغ عربی، خاک دیاتومه، زانتان گام، گوارگام، کربومر، سوربیتول و…. را در تمامی زمینه‌های دارویی و پزشکی، صنعتی، آرایشی بهداشتی، اسانس‌ها، غذایی با بهترین قیمت و کیفیت تأمین کنید. این محصولات در سریع‌ترین زمان ممکن به وسیله سیستم حمل و نقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال می‌شود.

منابع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
برای مشاوره تماس بگیرید