روغن نعنا

معرفی خواص روغن نعنا

روغن نعناع که یکی از روغن ‌های گیاهی آشنا برای ما ایرانی‌ها می‌باشد. این روغن سالیان سال است که برای درمان امراض مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روغن با توجه به تنوعی که گیاه آن دارد، بسیار متنوع است. شاید به همین دلیل است که این روغن را می‌توان در اکثر محصولات درمانی، زیبایی و آرایشی یافت.

از سوی دیگر گیاه نعنا نیز کاربرد گسترده‌‌ای در آشپزی اصیل ایرانی دارد. همچنین این گیاه با عطر دلنشینی که دارد، می‌تواند آپارتمان شما را مملو از یک بوی خوش کند. پیشگامان شیمی ارائه‌دهنده روغن نعناع در ایران می‌باشد. این شرکت یک شرکت توزیع عمده است که روغن را به دست تولید کنندگان مختلف می‌رساند.

با این حال اگر اطلاعات کافی درباره محصولی که خریداری می‌کنید نداشته باشید، ممکن است سودجویان به سراغتان بیایند. پیشگامان شیمی برای این موضوع نیز راه حل دارد. در ادامه شما را با هرآنچه باید درباره این روغن بدانید آشنا خواهیم کرد.

خواص روغن نعنا

مصر باستان، یونان، ایران، چین و… تنها گوشه‌‌ای از تمدن‌هایی هستند که از خواص این ماده شگفت‌انگیز برای درمان بیماری‌ها استفاده می‌کردند.

با این حال بسیاری از خواص این ماده به صورت زبانی گشته تا به ما رسیده است. دانشمندان امروز مشغول تحقیق هستند تا واقعیت را از شایعات تمایز دهند. در ادامه به تعدادی از آنچه که اثبات شده است می‌پردازیم.

Peppermint oil
روغن نعنا در لوازم آرایشی بهداشتی و درمانی

درمان IBS

این بیماری یکی از بیماری‌هایی است که با دستگاه گوارش مرتبط است. برخی از دانشمندان معتقدند این روغن می‌تواند برای درمان این بیماری به کار گرفته شود. مطالعات صورت گرفته نشان می‌دهد قرص‌های حاوی روغن نعنا فلفلی باعث بهبود درد شکم در افراد مبتلا به این بیماری شد. البته این کپسول‌ها توانستند برخی از علائم دیگر این بیماری را نیز بهبود دهند.

این روغن همچنین می‌تواند به شل و صاف کردن ماهیچه‌های دستگاه گوارش کمک کند. برخی تحقیقات نیز حاکی از این است که می‌تواند روی بسیاری از باکتری‌های دستگاه گوارش تاثیر بگذارد. با تمام این‌ها از این کپسول‌ها استفاده می‌شود تا درد در ناحیه گوارش تسکین یابد. همچنین با اثرات ضد التهابی خود، از پیشرفت برخی علائم بیماری جلوگیری می‌کند.

سوء هاضمه و مشکلات ناشی از آن

سوء هاضمه یکی از بیماری‌هایی است که سالیان سال است بسیاری را درگیر خود کرده است. بیشترین استفاده خانگی از رون نعنا نیز مربوط به درمان این بیماری می‌باشد. منتول و کاروی دو ماده اصلی تشکیل دهنده این روغن هستند که برای درمان این بیماری تسکین دهنده است. به طور کلی این محصول باعث تسکین درد در ناحیه گوارش می‌شود.

درد و میگرن درمان با روغن نعنا

وینترگرین و منتول موادی هستند که برای درمان دردهای مختلف در این ماده دیده می‌شوند. بیشترین کاربرد این دو ماده درمان سردرد در بیماران مختلف به خصوص بیماران میگرن است.

Peppermint oil
روغن نعنا در لوازم آرایشی بهداشتی و درمانی

یک مطالعه کوچک روی ۱۰ بیمار مبتلا به میگرن صورت گرفته است. طی این مطالعه از این روغن به صورت موضعی روی شقیقه‌ها و پیشانی استفاده شد. در افرادی که مدت طولانی‌تری از این ماده استفاده کردند، حساسیت به نور، تهوع و سردرد کمتری را تجربه کردند. این مطالعه در مقایسه با افرادی بود که داروهای معمول میگرن را مصرف می‌کردند.

ژل‌های حاوی منتول که با استفاده از روغن نعنا تهیه می‌شوند می‌توانند برای درمان میگرن موثر باشند. تحقیقات نشان داده است استفاده از این ژل‌ها پس از دو ساعت، حداقل یک درجه کاهش درد را در پی داشته است. همچنین افرادی که هنگام سردرد، درد را در ناحیه گردن احساس می‌کنند نیز می‌توانند از این روغن به صورت موضعی استفاده کنند. تحقیقات نشان داده‌‌اند قرص‌های حاوی روغن نعنا در افرادی که مشکل بلع و درد قفسه سینه یا گردن درد میگرنی دارند، مفید است.

روغن نعنا در لوازم آرایشی بهداشتی

از این روغن در طیف گسترده‌‌ای از لوازم آرایشی و بهداشتی استفاده می‌شود. با این حال تحقیقات گسترده‌‌ای روی تاثیر این ماده روی پوست صورت نگرفته است. یک مطالعه کوچک روی تاثیر این روغن بر خارش مزمن برسی شده است. محققان طی این مطالعه دریافتند استفاده از این ماده می‌تواند منجر به بهبود خارش در افراد شود.

مطالعات کوچک دیگری این بار برای تاثیر این روغن بر خارش در بانوان باردار صورت گرفت. طی این تحقیق محلولی ۰. ۵ درصدی از روغن نعنا را به مدت دو هفته برای این بیماران تجویز کردند. نتایج نشان داد این روغن می‌تواند تاثیر مناسبی روی خارش دوران بارداری داشته باشد. این روغن برای جنین و مادر مضراتی در پی نداشت.

ماینوکسیدیل یکی از موادی است که به صورت شیمیایی در شامپوها استفاده می‌شود. محققان طی مطالعاتی دریافتند که میزان تاثیر این ماده روی رشد موها و ضخیم کردن آن‌ها به همان اندازه این روغن می‌باشد.

Peppermint oil
روغن نعنا در لوازم آرایشی بهداشتی و درمانی

از سوی دیگر روغن نعنا یک ضد باکتری عالی است. مطالعات مختلفی برای تاثیر این روغن روی باکتری‌های گوناگون صورت گرفته است. این روغن هم بر باکتری‌های درونی بدن و هم باکتری‌های بیرونی تاثیر گذار است.

استافیلوکوکوس اورئوس نوعی باکتری است که عامل بیماری به شمار می‌رود. امروزه و با استفاده بیش از اندازه ما از آنتی بیوتیک‌ها، این باکتری به آنتی بیوتیک‌های طبیعی مقاوم شده است. همچنین این باکتری یک سم مهلک در زمان استفاده از برخی آنتی بیوتیک‌ها تولید می‌کند.

این روغن می‌تواند روی این باکتری و سمی که تولید می‌کند موثر باشد. البته اثر این محصول وابسته به دوز مصرفی می‌باشد. هرچه دوز مصرفی بیشتر باشد، اثر تخریبی بیشتری روی باکتری دارد. این آزمایش نیز تحت شرایط آزمایشگاهی صورت گرفته است.

به طور کلی فعالیت ضد باکتریایی روغن نعنا به نوع و گونه باکتری وابسته است. تحقیقات دیگری روی نوع باکتری دیگری با نام استرپتوکوک صورت گرفته است. نتیجه نشان می‌داد این محصول روی استرپتوکوک تاثیر خاصی ندارد. با تمام این تفاسیر می‌توان گفت این محصول کاربردی را می‌توان در انواع محصولات آرایشی و بهداشتی استفاده کرد. این روغن خواص بسیاری برای پوست و مو دارد.

عوارض جانبی احتمالی

بهتر است دستورالعملی برای استفاده از محصول خود که دارای این ماده است در اختیار مصرف کننده قرار دهید. همچنین در صورتی که ترکیب شما با روغن نعنا تداخل دارد بهتر است آن را ذکر کنید. به طور کلی برخی از انواع روغن نعنا قابلیت استفاده به صورت خوراکی را ندارند. عوارض مصرف خوراکی این مواد می‌تواند شامل سوزش سر دل، تهوع و استفراغ باشد.

Peppermint oil
روغن نعنا در لوازم آرایشی بهداشتی و درمانی

استفاده موضعی از مقدار کمی از این روغن برای درمان‌های مختلف بسیار مفید است. با این حال توجه داشته باشید که اگر حیوان خانگی دارید، بهتر است عطر این روغن را استشمام نکند.

دوز مصرفی این محصول از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد. استفاده بیش از اندازه از آن می‌تواند منجر به تولید سمی خاص در بدن شود. البته در صورتی که در لوازم آرایشی از این محصول استفاده می‌کنید، می‌توانید تاثیر این سم را با مواد شیمیایی دیگر خنثی کنید.

روغن نعنا محصولی است که می‌تواند در تعداد کمی از افراد منجر به حساسیت پوستی شود. اگر نگران حساسیت‌های پوستی هستید، می‌توانید بخشی از این محصول را روی قسمت کوچکی از پوست تست کنید.

اسانس نعنا دارای ماده‌‌ای است که می‌تواند برای افراد مبتلا به کمبود G6PD مضر باشد. این افراد از مصرف موضعی این روغن خودداری کنند.

استفاده از این روغن روی سینه نوزادان می‌تواند برای آن‌ها مضر باشد. چرا که عطر نعنا بسیار تیز است. استنشاق این عطر می‌تواند روی سیستم تنفسی آن‌ها تاثیر گذار باشد.

Peppermint oil
روغن نعنا در لوازم آرایشی بهداشتی و درمانی

روغن نعنا یکی از بهترین انتخاب‌ها برای تولید کنندگان داروهای گوارشی و لوازم آرایشی بهداشتی به شمار می‌رود. شما عزیزان می‌توانید این محصول را با بهترین قیمت و به صورت صد درصد خالص از پیشگامان شیمی تهیه کنید. کافی است با کارشناسان ما تماس حاصل کنید.

منابع:

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست