غذاییدارویی و پزشکی

کلرید کلسیم

سفارش محصول تماس با کارشناس

خرید کلرید کلسیم

کلرید کلسیم یک ترکیب یونی تشکیل شده از کلسیم و کلر است. این محصول بسیار محلول در آب و پایدار است. کلرید کلسیم یک نمک است که در دمای اتاق جامد است و به عنوان یک هالید یونی معمولی عمل می‌کند. این محصول می‌تواند به طور مستقیم از سنگ آهک تولید شود، اما مقدار زیادی نیز به عنوان یک محصول جانبی از فرآیند Solvay تولید می‌شود. از آن‌جا که دارای طبیعت رطوبت دوست است، باید در ظروف محکم نگه‌داشته شود.

کلریدکلسیم در مقادیر طبیعی سمی نیست و در غذاها استفاده می‌شود. با این حال، خطر اصلی آن به علت خشک شدن (خشک شدن) ملک و واکنش اکسوترمی است که آن را در آب حل می‌کند. بنابراین، هنگامی که کلریدکلسیم جامد با پوست مرطوب یا چشم تماس می‌یابد، می‌تواند باعث تحریک شدید و سوختگی‌های ملایم شود.

کلرید کلسیم چگونه ساخته می‌شود؟

خرید کلرید کلسیم تجاری به طور عمده با سه فرآیند تولید به شرح زیر سنتز می‌شود:

فرآیند آمونیاک سودا

CaCl2 یک محصول جانبی در تولید کربنات سدیم است. این فرآیند همچنین فرآیند Solvay نامیده می‌شود که در آن واکنش بین کلرید سدیم (نمک آب شور) با کربنات کلسیم (سنگ آهک) و آمونیاک به عنوان یک کاتالیزور است.

2NaCl + CaCO3 → CaCl2 + Na2CO3

فرآیند هیدروکلریک اسید – آهک

کلریدریک اسید را با کربنات کلسیم (سنگ آهک) واکنش دهید.

2HCl + CaCO3 → CaCl2 + H2O + CO2

فرآیند طبیعی آب نمک

خالص سازی آب نمک‌های طبیعی (مانند نمک‌های دریاچه) با افزودن Ca (OH) 2 و رسوب کلرید سدیم، حذف منیزیم صورت گرفته و غلظت CaCl2 افزایش می‌یابد.

کلرید کلسیم
خرید کلرید کلسیم

کاربرد کلرید کلسیم چیست؟

ما می‌توانیم کاربردهای زیادی از آن را در زندگی روزمره پیدا کنیم، گرید غذایی آن را می‌توان به عنوان ماده سفت‌کننده (نه تنها این منظور) در مواد غذایی با شماره افزودنی غذایی اروپا E509 استفاده کرد.

گرید صنعتی آن معمولاً در یخ‌زدگی معابر، كنترل گرد و غبار، تبرید آب نمك، رطوبت‌زدایی به دلیل خصوصیات آن در آزاد كردن گرما پس از حل شدن در آب، پایین آوردن نقطه یخ‌زدگی آب، رطوبت‌پذیری قوی و آب‌شونده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

علاوه بر این دارای کاربرد در:

 • متالورژی
 • حفاری
 • حفاری نفت
 • صنایع لاستیک
 • کاغذ و رنگ است.

غذا

به طور کلی، کلرید کلسیم دارای گرید غذایی عمدتا به عنوان عامل سفت کننده، ضد انعقاد، ترشی، مواد نگهدارنده، تثبیت‌کننده، مواد سازنده، جاذب رطوبت و نمک کم سدیم در فرآوری مواد غذایی استفاده می‌شود. کاربردهای اصلی آن در آب بطری، تهیه پنیر، آبجو، ژل با آلژینات سدیم، کنسرو میوه‌ها و سبزیجات و غیره است. حهت خرید مواد اولیه غذایی با مارشناسان فروش ما تماس بگیرید.

توفو
خرید مواد اولیه توفو صنعتی

سایر مصارف غذایی

 • به عنوان منعقد کننده در ساخت توفو
 • برای ترد شدن گوشت
 • مکمل کلسیم در محصولات لبنی.
 • به عنوان مبرد برای تولید بستنی و تولید دسرهای یخ‌زده
 • برای حفظ رنگ و بافت در میوه‌ها و سبزیجات کنسرو شده، به عنوان مثال گوجه‌فرنگی فرآوری‌شده
 • کاهش تولید آکریل آمید در تولید چیپس و سیب‌زمینی در پخت و پز با دمای بالا که در دوزهای بسیار بالا باعث ایجاد سرطان در حیوانات می‌شود.

کاربرد صنعتی

کلرید کلسیم با گرید صنعتی معمولاً در ماسه برفی و یخ‌زدایی در جاده‌ها استفاده می‌شود. به عنوان ضد یخ برای ساخت و ساز که سخت شدن بتن را تسریع می‌کند و مقاومت در برابر سرما را در ملات ساخت و ساز افزایش می‌دهد. یک محلول آبی می‌تواند در حفاری روغن استفاده شود. از توانایی جذب و دفع آمونیاک می‌توان برای تبرید استفاده کرد.

خواص کلرید کلسیم

مشخصات کلرید کلسیم

با توجه به مقدار متفاوت آب، کلرید کلسیم را می توان به دو دسته تقسیم کرد:

دی هیدرات: نوع اصلی موجود در بازار برای استفاده در گندزدایی و کنترل گرد و غبار است.

بی‌آب: معمولاً به عنوان ماده خشک‌کننده گازها و مایعات استفاده می‌شود. این ترکیب می‌تواند 6 برابر خود رطوبت را جذب کند:

CaCl2 + 6H2O → CaCl2 · 6H2O

همچنین فرم هگزاهیدرات آن هم وجود دارد، اما به ندرت در بازار پیدا می‌شود.

CaCl2 را نیز می‌توان بر اساس کاربردهای مختلف، به گریدهای غذایی و صنعتی طبقه‌بندی کرد.

کلرید کلسیم
خرید کلرید کلسیم

خواص شیمیایی کلرید کلسیم:

CaCl2 بسیار محلول در آب است، و دارای خواص هیدروسکوپیک (جذب رطوبت از هوا) و رطوبت (جذب آب به اندازه کافی برای تبدیل به مایع) است. انحلال کلریدکلسیم در آب بسیار شایع است (مقدار زیادی از حرارت را آزاد می‌کند). کلریدکلسیم به طور کامل در آب برای ایجاد کاتد کلسیم و آنیون کلراید احیا می‌شود.

در محلول‌های آبی، یون‌های کلسیم می‌توانند یون‌های دیگر را در واکنش‌های مبادله، مانند تبدیل فسفات پتاسیم به فسفات کلسیم تبدیل شوند.

خواص فیزیکی کلرید کلسیم:

کلریدکلسیم به عنوان یک پودر سفید است. دارای چگالی 2.15 g / mL، نقطه ذوب 782 درجه سانتی‌گراد و نقطه جوش بالای 1600 درجه سانتی‌گراد است.

انحلال پذیری کلرید کلسیم

کلریدکلسیم در 25 درجه سانتیگراد دارای انحلال پذیری 1g/1.5ml در آب است و محلول در اتانول است. این ترکیب یون کلسیم و یون کلرید را در هنگام حل شدن در آب ایجاد می‌کند:

CaCl2 (aq) → Ca2+ (aq) + 2Cl (aq)

آیا کلرید کلسیم برای خوردن بی‌خطر است؟

بله، تقریباً عوارض جانبی نداشته و ایمنی آن توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) و سازمان ایمنی مواد غذایی اروپا (EFSA) و همچنین کمیته مشترک FAO / WHO مواد افزودنی غذایی تأیید شده است.

FDA

کلرید کلسیم به طور کلی به عنوان ایمن (GRAS) شناخته می‌شود که می‌تواند به عنوان ماده سفت‌کننده، مکمل مواد مغذی، ماده کنترل‌کننده pH، رقیق‌کننده و غیره در دسته‌های غذایی زیر و با حداکثر مقدار توصیه شده استفاده شود:

 • کالاهای پخته‌شده، محصولات لبنی مکمل 0.3
 • نوشیدنی 0.22٪
 • آب میوه و میوه و پنیر فرآوری‌شده 0.2٪
 • قهوه و چای 0.32٪
 • چاشنی‌ها و ادویه‌ها 0.4٪
 • سس‌ها 0.2٪
 • مربا و ژله‌ها 0.1٪
 • محصولات گوشتی 0.25٪
 • محصولات پروتئینی گیاهی 2.0٪
 • سبزیجات و آب سبزیجات فرآوری‌شده 0.4٪
 • سایر گروه‌های غذایی 0.05٪

نکات ایمنی در رابطه با کلرید کلسیم

کتابخانه ملی پزشکی ایالات متحده خاطرنشان می‌کند که قرار گرفتن در معرض کلرید کلسیم می‌تواند باعث تحریک جدی چشم شود. در صورت استنشاق، می‌تواند بینی، دهان، گلو و معده شما را تحریک کند و قرار گرفتن طولانی مدت پوست لخت در معرض آن، باعث تحریک پوست می‌شود. اگر به کلرید کلسیم خالص کار می‌کنید، ممکن است لازم باشد که لباس با آستین‌های بلند بپوشید و استفاده از محافظ چشم و ماسک را در نظر بگیرید.

در حالی که مقدار کمی کلرید کلسیم در غذاهای نگهداری شده وجود دارد، احتمالاً نگرانی بهداشتی برای آن نیست، مصرف مقدار زیادی از این ماده ممکن است مضر باشد. برنامه بین‌المللی ایمنی شیمیایی می‌گوید، مصرف بیش از حد کلرید کلسیم ممکن است باعث تهوع، استفراغ و سوختگی در دهان و گلو شما شود. اگر به طور تصادفی مقدار زیادی کلرید کلسیم بلعیدید، بلافاصله با اورژانس تماس بگیرید.

به منظور حفظ ایمنی، دستورالعمل‌های مربوط به هر کالایی را که در لیست ذکر شده است دنبال کنید. به عنوان مثال، بعضی از تمیز کننده‌های خانگی که حاوی کلرید کلسیم است ممکن است به شما توصیه کند در هنگام استفاده از آنها دستکش بپوشید تا از درماتیت تماسی جلوگیری کنید. اگر از کلرید کلسیم به عنوان ماده یخ‌زدایی استفاده می‌کنید، اطمینان حاصل کنید که نمک‌ها را استنشاق نمی‌کنید.

کلرید کلسیم
خرید کلرید کلسیم

کلرید کلسیم را از کجا تهیه کنیم؟

شرکت پیشگامان شیمی آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌های مشتریان عزیز، محصول کلرید کلسیم مورد نیاز را بهترین قیمت و بهترین کیفیت در بسته‌بندی‌های ۲۵ کیلوگرمی تأمین کند و در سریع‌ترین زمان ممکن به‌ وسیله سیستم حمل‌ونقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال نماید.

شما مشتریان عزیز جهت خرید متیلن کلراید، خرید تولوئن، خرید پنتا اریتریتول، خرید اپتیکال برایتنر، خرید تیتانیوم دی اکساید،  خرید کلر، خرید هیدروکسید لیتیم، خرید اتیل استات، خرید پلی وینیل الکل، خرید هیدروسولفیت سدیم با ما تماس بگیرید.

قیمت‌های عرضه‌شده توسط این شرکت همیشه پائین‌ترین قیمت است و شما مشتریان عزیز می‌توانید ضمن استعلام قیمت، با قیمت سایر اشخاص حقیقی و حقوقی دیگر مقایسه نمائید. برای سفارش این محصول با مشاوران مجموعه تماس حاصل فرمایید.

سایر محصولات ما: لاکتوز

یک هفته ضمانت برگشت وجه
مشاوره تخصصی
ضمانت اصل بودن کالا
تضمین بهترین قیمت
ارسال به تمام نقاط
پرداخت شرایطی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonبرای مشاوره تماس بگیرید