پکتین

tasty jam

ارسال سفارش به سراسر کشور با سریع زمان

فروشنده: 09129008862

خرید پکتین

شرکت پیشگامان شیمی این محصول را از کشور سوئیس و ایتالیا وارد می‌کند. جهت خرید پکتین و مشاوره در مورد این محصول با ما تماس حاصل فرمایید.

پکتین چیست؟

پکتین یک ماده طبیعی بوده که در انواع توت‌ها، سیب و میوه‌های دیگر یافت می‌شود و یک نوع فیبر محلول در آب است.

پکتین یک گروه ناهمگن پلی‌ساکارید ساختاری اسیدی است که ژل‌های پایدار اسیدی را تشکیل می‌دهند. مؤلفه اصلی آن اسید گالاکتورونیک، یک اسید قند حاصل از گلوکز است. این ماده نخستین‌بار در سال 1825 توسط هنری براکونوت کشف شد.

پلی‌ساکاریدهای غالب در پکتین عبارت‌اند از:

 • هموگالاکتورونان
 • رامنوگالاکتورونان I
 • رامنوگالاکتورونان دوم
 • زایلوگالاکتورونان

این ماده از نظر تجاری به عنوان پودر قهوه‌ای سفید تا روشن تولید می‌شود، که عمدتاً از میوه مرکبات استخراج می‌شود.

 • به عنوان ماده ژل‌کننده، به ویژه در مرباها و ژله‌ها در مواد غذایی
 • پر کردن دسر
 • داروها
 • شیرینی‌ها
 • به عنوان تثبیت‌کننده در آب‌میوه‌ها و نوشیدنی‌های شیر
 • به عنوان منبع فیبر در رژیم غذایی

استفاده می‌شود.

پکتیـن یکی از مواد افزودنی غذایی و جزو محصولات بهداشتی پرمصرف است. در مواد غذایی به عنوان ماده:

 • ژل‌کننده
 • ضخیم‌کننده
 • تثبیت‌کننده
 • تعلیق‌کننده
 • امولسیفایر
 • تقویت‌کننده
 • طعم‌دهنده

استفاده می‌شود. همچنین در داروها و محصولات بهداشتی می‌تواند به میزان قابل توجهی قند خون، چربی خون، کلسترول را کاهش دهد.

توضیحات بیشتر:

از لحاظ شیمیایی، این ماده متشکل از متیل استرهای اسید پلی‌گالوکورونیک و نمک‌های آن‌ها:

 • سدیم
 • پتاسیم
 • کلسیم
 • آمونیاک

با وزن مولکولی تا 150،000 دالتون است. این ماده به وسیله استخراج آب از مواد گیاهی خوراکی، عمدتاً از پوست مرکبات، و سپس یک‌بار انتخابی با استفاده از الکل یا نمک‌ها به دست می‌آید. مواد اولیه استفاده‌شده حاوی مقدار زیادی پکتین با کیفیت برتر هستند و در مقادیر کافی در دسترس هستند تا فرآیند تولید مؤثرتر باشد.

مواد پکتیـن یا نام‌های جمعی برای گروهی از پلی‌ساکاریدهای نزدیک در دیواره سلولی است که در آن‌ها به فرآیندهای فیزیولوژیکی پیچیده مانند رشد سلولی و تمایز سلولی کمک می‌کند. بنابراین یکپارچگی و استحکام بافت گیاه را تعیین می‌کند. این ماده در دیواره سلولی گیاهان، به ویژه برگ‌ها، ریشه‌ها و میوه‌ها یافت می‌شود. زیرا می‌تواند از 17 نوع مختلف مونو ساکریدها حاوی بیش از 20 پیوند های مختلف تشکیل دهد. احتمالاً پیچیده‌ترین ماکرومولکول در طبیعت است.

پکتین سیب

زیست‌شناسی:

در زیست‌شناسی گیاه، پکتین از مجموعه‌ای پیچیده از پلی‌ساکاریدها تشکیل شده است. این ماده در بیشتر دیواره‌های سلولی اولیه وجود دارد و به ویژه در قسمت‌های غیر چوبی گیاهان زمینی فراوان است. یکی از اجزای اصلی لایه میانی است که در آن به اتصال سلول‌ها به یکدیگر کمک می‌کنند، اما در دیواره‌های سلول اولیه نیز یافت می‌شود. این ماده از طریق برون‌رانی به دیواره سلولی از طریق وزیکول‌های تولید شده در گلژی سپرده می‌شود.

مقدار، ساختار و ترکیب شیمیایی پکتین در بین گیاهان، در طول یک گیاه با گذشت زمان و در قسمت‌های مختلف یک گیاه متفاوت است. این یک پلی‌ساکارید دیواره سلولی مهم است که امکان گسترش دیواره سلولی اولیه و رشد گیاه را فراهم می‌کند. در حین رسیدن میوه، توسط آنزیم‌های پکتیناز و پکتین استراز شکسته می‌شود، که در این فرآیند با شکسته شدن لایه‌های میانی و تبدیل شدن سلول‌ها از یکدیگر، میوه نرم‌تر می‌شود.

یک فرآیند مشابه جداسازی سلولی ناشی از تجزیه پکتین در ناحیه آب‌گیری گل‌برگ‌های گیاهان برگ‌ریز در فصل پاییز رخ می‌دهد.

پکتیـن بخشی طبیعی از رژیم غذایی انسان است، اما به میزان قابل توجهی در تغذیه کمک نمی‌کند. اگر روزانه 500 گرم میوه و سبزیجات مصرف شود، میزان مصرف آن از میوه و سبزیجات تقریباً 5 گرم تخمین‌زده می‌شود.

در هضم انسان، پکتیـن به کلسترول دستگاه گوارش متصل می‌شود و با به دام انداختن کربوهیدرات‌ها جذب گلوکز را کاهش می‌دهد. بنابراین آن یک فیبر غذایی محلول است. نشان داده شده است که در موش‌های دیابتی غیر چاق (NOD) میزان بروز دیابت افزایش می‌یابد.

یک مطالعه نشان داد که پس از مصرف میوه، غلظت متانول در بدن انسان به دلیل تخریب پکتیـن طبیعی که با متیل الکل در روده بزرگ استر می‌شود، به همان میزان مرتبه‌ای افزایش یافته است.

انواع پکتین

میوه‌ها و مرکبات شامل پکتین:

میوه‌های حاوی پکتین بیشتر، مرکبات، به خصوص گریپ‌فروت، لیمو و پرتقال هستند.

اکثریت پکتین در پوست مرکبات ساکن است، اما پالپ نیز حاوی برخی از آن است. شما باید 6 گریپ‌فروت را بخورید تا مقادیر قابل توجهی از پکتین را دریافت کنید – با این وجود، می‌توانید از هر گریپ‌فروت بیشتر از پوست استفاده کنید.

سیب همچنین یک منبع عالی از پکتین است. به طور عملی، سیب اغلب منبع خوبی نسبت به میوه‌های مرکبات می‌باشد، زیرا اکثر مردم پوست‌های سیب را می‌خورند، که در آن بخش قابل توجهی از پکتیـن ساکن است. مقدار پکتین در پالپ سیب به طور گسترده‌ای از 0.14 تا 1.15 درصد وزن دارد. تنوع، شرایط رشد و بلوغ در پکتیـن تاثیر می‌گذارد.

تعدادی از میوه‌های دیگر منبع خوبی از پکتین هستند – فرض کنید شما آن‌ها را با پوست خود می‌خورید – و این شامل همه انواع:

 • توت‌ها
 • هلوها
 • زردآلو
 • گیلاس و انگور می‌شود.

توت‌ها به ویژه قابل توجه هستند که شامل توت‌فرنگی، تمشک و انگور است. موز همچنین یک منبع خوب است، به خصوص اگر اجازه ندهید که آن‌ها قبل از غذا خوردن خیلی ریز و نرم باشند.

سطح معمول پکتین موجود در سبزیجات میوه تازه عبارت‌اند از:

 • سیب، 1-1.5 %
 • زردآلو، 1٪
 • گیلاس، 0.4٪
 • پرتقال، 0.5-3.5
 • هویج، 1.4٪
 • پوست مرکبات، 30٪
 • باسن گل رز، 15٪

انواع پکتین:

چندین نوع مختلف پکتین وجود دارد و هر یک رفتار متفاوت دارند. پکتین خشک به اشکال مختلفی تهیه می‌شود که متناسب با مقدار قند در یک دستور العمل است. پکتین مایع شبیه نوع خشک معمولی است اما برای جلوگیری از جمع‌شدن از قبل محلول می‌شود.

پکتین (HM) متوکسیل بالا در انواع سریع و کم تنظیم قرار می‌گیرد. تنظیم سریع HM برای مرباها و مارمالادهای پرمخاطره مناسب است در حالی که HM مجموعه‌ای آرام برای ژله‌های شفاف خوب کار می‌کند.

پکتیـن متوکسیل پایین (LM)، که برای ایجاد یک مجموعه با کلسیم به جای شکر ترکیب می‌شود، برای حفظ مواد کم‌قند یا بدون قند مناسب است. شما حتی می‌توانید با استفاده از مرکبات یا سیب، پکتین خود را تهیه کنید.

به طور کلی به دو گروه:

 1. HM یا با متوکسیل بالا (بیشتر از ۵۰٪) و
 2. LM یا با متوکسیل پایین (کمتر از ۵۰٪) تقسیم‌بندی می‌شود.

ولی به‌علت تفاوت‌های ساختاری می‌تواند بیش از ۵۰ نوع pectin با ویژگی‌های کاملاً تخصصی تولید کرد.

طبق مقررات استانداردهای بهداشت مواد افزودنی غذایی، پکتین با توجه به نیاز تولید می‌تواند در انواع مختلف مواد غذایی با مقدار مناسب استفاده شود. آن‌را می‌توان برای تولید مربا، ژله‌ها استفاده کرد.

پکتین تأثیر ضدباکتریایی خوبی در میکروارگانیسم‌های فساد مواد غذایی دارد، چشم‌انداز خوبی در حفظ مواد غذایی نشان می‌دهد.

از آن‌جا که انواع مختلف پکتین‌ها متفاوت رفتار می‌کنند، بهتر است از دستورالعمل‌هایی که استفاده می‌کنید پیروی کنید.

اگر محصول را خیلی سخت یا خیلی نرم پیدا کنید، همیشه می‌توانید مقادیر را مطابق با آن تنظیم کنید.

پودر پکتین

کاربردها و خصوصیات پکتین:

بسیاری از دستورالعمل‌های نگه‌دارنده، از جمله مربا و مخصوصاً ژله‌ها، از یک عنصر به نام پکتیـن استفاده می‌کنند. بدون این ماده، ژله و ژامبون حالت ژله‌ای ندارند، بنابراین یک ماده ضروری است.

پکتین نشاسته‌ای است که به نام هتروپلی‌ساکارید نامیده می‌شود، به طور طبیعی در دیواره سلولی میوه‌ها و سبزیجات اتفاق می‌افتد. در حقیقت، این چیزی است که به آن‌ها ساختار می‌دهد. هنگامی که در دمای بالا (220 F) پخته شود، در ترکیب با اسید و قند، ژل را تشکیل می‌دهد.

در حقیقت، پکتیـن چیزی است که باعث می‌شود جوانه‌ها و ژله‌ها یک بافت نیمه‌جامد را هنگام سرد شدن تولید کنند. این نیز به عنوان جایگزین چربی در برخی از محصولات پخته‌شده استفاده می‌شود.

از آن‌جا که توانایی پکتیـن برای ساخت یک محلول مانند ژل ضخیم است، به طور تجاری در تهیه ژله‌ها، ترنج و مارمالاد استفاده می‌شود. خواص ضخیم آن نیز در صنایع شیرینی‌سازی، دارویی و صنایع نساجی مفید می‌باشد.

این ماده شامل یک گروه وابسته به پلی‌ساکارید است که با آب داغ یا با محلول‌های آبی اسیدهای رقیق قابل استخراج هستند. پکتین یکی از مواد پر مصرفی در مواد غذایی امروز است. بسیاری از مصرف‌کنندگان با استفاده از آن به دلیل استفاده طولانی مدت از آن‌ها در حفظ میوه‌های خانگی خود، آشنا هستند.

پکتین در مواد غذایی:

پکتیـن علاوه بر استفاده سنتی از آن در تهیه:

پکتیـن که یکی از اجزای اصلی فیبر محلول در میوه‌ها و سبزیجات است، به عنوان یک فیبر رژیمی در برخی از مناطق از جمله ایالات متحده محسوب می‌شود.

مشاهده شده است که پکتین در ترمیم DNA بعضی از انواع بذرهای گیاهی، معمولاً گیاهان بیابانی عملکردی مثبت دارد. گندله‌های سطح پکتیناسه، که غنی از پکتین هستند، لایه‌ای از مخاط را ایجاد می‌کنند که دارای شبنم است و به سلول کمک می‌کند تا DNA خود را ترمیم کند.

مزایای سلامتی پکتین:

پکتیـن یک فیبر در رژیم غذایی محلول است و پیش‌بینی می‌شود فواید سلامتی برای انسان داشته باشد.

پکتیـن به عنوان یک فیبر در رژیم غذایی، عبور غذا از معده را کند می‌کند. این امر با پیشگیری از سیری و احتمالاً با کاهش میزان جذب گلوکز به دنبال مصرف کربوهیدرات گلیسمی (موجود) باعث جلوگیری از افزایش سطح قند خون می‌شود. بنابراین برای مبتلایان به دیابت خوب است.

پکتیـن می‌تواند سطح کلسترول سرم، به خصوص کلسترول لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) را کاهش دهد. مطالعات متعددی از کاهش معنی‌داری کل کلسترول خون، در افرادی که در رژیم غذایی خود با مکمل پکتین استفاده می‌شوند، گزارش کرده است.

با بررسی چندین مطالعه، میزان مصرف 1 گرم پکتیـن باعث کاهش کلسترول کل خون در 69/2 میلی‌گرم در لیتر (0.070 میلی‌مول در لیتر) و سطح کلسترول LDL با 1.96 میلی‌گرم در دسی‌لیتر (0.055 میلی‌مول در لیتر) شد.

پکتیـن مقاومت به انسولین را بهبود می‌بخشد و اسهال را تسکین می‌دهد.

این ماده به عنوان:

 • مهار کننده
 • محافظت‌کننده دستگاه گوارش
 • ضد زخم
 • ضد نفخ

عمل می‌کند. همچنین برای کاهش بیماری‌های قلبی و سنگ‌های کیسه صفرا پیشنهاد می‌شود.

پکتین توسط باکتری‌های موجود در روده بزرگ به اسیدهای چرب زنجیره‌ای کوتاه تقسیم می‌شود، که دارای مزایای سلامتی است. به نظر می‌رسد رژیم‌های غذایی حاوی مواد غذایی پکتین بالا تحمل بهتری دارند و مقادیر بیشتری نیز از زمان مصرف پکتیـن خالص در پودر یا کپسول‌ها مصرف می‌شود.

تفاوت بین پکتین و ژلاتین:

جایی که پکتیـن یک ضخیم‌کننده گیاهی و مواد افزودنی غذایی است، ژلاتین اما محصولی از حیوانات است. ژلاتین از کلاژن ساخته‌شده از غضروف و استخوان ساخته می‌شود. پکتین به طور کلی در دستور العمل‌هایی که می‌خواهید گیاه‌خوار یا وگان باشید، می‌تواند جایگزین ژلاتین شود. اما ژلاتین متنوع‌تر است و می‌توان در غذاهای متنوع‌تری از آن استفاده کرد.

ژلاتین به عنوان مکمل برای کاهش وزن، تقویت استخوان‌ها، مفاصل و ناخن‌ها، برای کوتاه‌کردن بهبودی بعد از ورزش یا آسیب‌های ورزشی و بهبود کیفیت مو استفاده می‌شود. اما در این مقطع زمانی شواهد کافی برای تأیید وجود گزینه مؤثر برای هر یک از این کاربردها وجود ندارد.

در حالی که پکتیـن ممکن است تعدادی از خصوصیات سالم داشته باشد، تحقیقات بیشتری لازم است تا مشخص شود چگونه یا با مصرف آن به صورت مکمل چه فایده‌ای به شما می‌دهد. برخی گمانه‌زنی‌ها وجود دارد که نوشیدن مخلوطی از پکتین و آب انگور به درمان درد ورم مفاصل کمک می‌کند، اما طبق گفته بنیاد آرتریت، هیچ مدرکی برای حمایت از این ادعا در دست نیست.

فروش پکتین خوراکی:

پکتیـن در کیسه‌های ۲۵ کیلوگرمی آماده تحویل به شما مشتریان عزیز می‌باشد.

دیگر محصولات: استات سدیم

قیمت پکتین مربا:

شرکت پیشگامان شیمی آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌های مشتریان عزیز، محصول پکتین مورد نیاز صنایع غذایی و دارویی را بهترین قیمت و کیفیت تأمین کرده و در اسرع وقت به وسیله سیستم حمل‌ونقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال نماید.

سیدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره تماس بگیرید