ناتامایسین

ناتامایسین

ارسال سفارش به سراسر کشور با سریع زمان

فروشنده: 09129008862

ناتامایسین یک ماده‌ی ضد میکروبی است. طبقه‌بندی شیمیایی ناتامیسین Polyenes است. به عنوان یک افزودنی مواد غذایی، آن E شماره E235 است.

ناتامایسین دارای حلالیت بسیار کم در آب است.

ناتامایسین یک آنتی‌بیوتیک ماکرولیوتیک با خواص ضد قارچی است.

این ماده برای انواع عفونت‌های قارچی، عمدتاً به صورت موضعی استفاده می‌شود.

ناتامایسین به طور طبیعی در خاک به علت تخمیر باکتریایی ساخته می‌شود.

این ماده به عنوان یک افزودنی مواد غذایی برای کنترل رشد مخمرها و قالب‌ها بر روی سطح پنیر و دیگر محصولات غیر استریل مانند گوشت و سوسیس استفاده می‌شود.

به عنوان یک سوسپانسیون آب (مانند مخلوط به نمک) بر روی محصول اسپری می‌شود و یا که در آن محصول غوطه‌ور شده است و یا به صورت پودری (همراه با یک ماده ضد باکتری مانند سلولز) یا در محصول مخلوط شده است.

بعضی از کشورها اجازه می‌دهند که ناتامایسین به سطح سوسیس‌های خشک و تخمیر شده برای جلوگیری از رشد قالب در پوشش استفاده شود. همچنین، برای محصولات مختلف لبنیاتی در ایالات متحده تایید شده است.

به طور خاص، این ماده به طور معمول در محصولات مانند:

 • پنیر خامه‌ای
 • خامه‌ترش
 • ماست
 • پنیر خرد شده
 • مخلوط سالاد بسته‌بندی‌شده

استفاده می‌شود.

یکی از دلایلی که تولید کنندگان مواد غذایی برای استفاده از ناتامایسین، جایگزین اسید سوربیک نگه‌دارنده مصنوعی است.

ناتامایسین

ساختار فیزیکی و شیمیایی ناتامایسین

 • ساختار: Natamycin_small.png Natamycin_3D_Structure.png ساختارهای مشابه را بیابید
 • فرمول مولکولی: C33H47O13N یا C33H47NO13
 • مترادف: NATAMYCIN پیماریسین 7681-93-8 ناتامایسین (پیماریسین) تنکنتین
 • وزن مولکولی: 665.7 گرم در مول

تاریخچه کشف ناتامایسین:

ناتامایسین بیش از 50 سال پیش توسط دانشمندان DSM کشف شد. از سال 1967 در بازار بوده و عمدتاً برای نگه‌داری مواد غذایی و در موارد بسیار نادر به عنوان درمان عفونت‌های قارچی استفاده می‌شود. ناتامایسین توسط یک سری خالص از باکتری تولید می‌شود که پس از فرآیند تخلیه شدیداً کنترل می‌شود. پس از استخراج، ناتامایسیـن، برای اطمینان از خلوص و کیفیت محصول نهایی، سانتریفیوژ، فیلتر شده و شسته می‌شود.

این ماده در فرمول‌های مایع و پودر در دسترس است ناتامایسیـن از طریق مکانیسم منحصر به فردی که ارگسترول را در دیواره سلولی هدف قرار می‌دهد محافظت می‌کند. ناتامایـسین به طور فنی به عنوان یک آنتی‌بیوتیک در حفظ مواد غذایی نامیده می‌شود، زیرا می‌تواند رشد مخمرها که موجودات زنده هستند (در معنی آنتی‌بیوتیک لاتین در برابر زندگی) جلوگیری می‌کند. با این حال، به عنوان یک مهار کننده قالب طبیعی، هیچ تأثیری بر روی باکتری ندارد و بنابراین هیچ عارضه‌ای با آنتی‌بیوتیک‌های معمول داروئی که برای عفونت‌های باکتریایی تجویز شده است، ندارد. بنابراین، طبق WHO، ناتامیسین یک آنتی‌بیوتیک نیست.

تقریباً 50 سال است که در سراسر جهان برای محافظت از طیف گسترده‌ای از غذاها و نوشیدنی‌های فاسد شدنی، از جمله:

 • محصولات لبنی
 • گوشت
 • محصولات پخته‌شده
 • آب‌میوه

استفاده شده است.

ناتامیسیـن برای اولین‌بار در یک نمونه خاک در نزدیکی آفریقای جنوبی، در سال 1954 کشف شد و به طور گسترده‌ای و ایمن به عنوان یک نگه‌دارنده مواد غذایی طبیعی برای نزدیک به 50 سال استفاده می‌شود.

ناتامایسین

کاربردهای ناتامایسین

Natamycin برای درمان عفونت‌های قارچی از جمله کاندیدا، آسپرژیلوس، سفالوسپوریم، فوزاریوم و پنی‌سیلیوم استفاده می‌شود. به صورت موضعی به عنوان یک کرم، در قطره‌های چشمی یا (برای عفونت‌های دهان) استفاده می‌شود.

Natamycin برای دهه‌ها در صنایع غذایی به عنوان مانعی برای رشد قارچ‌ها در محصولات لبنی و سایر غذاها مورد استفاده قرار گرفته است. مزایای بالقوه برای استفاده از ناتامایسین ممکن است شامل جایگزینی مواد نگهدارنده شیمیایی سنتی، تأثیر عطر و طعم خنثی و وابستگی کمتر به pH برای اثر بخشی باشد، همانطور که در مواد نگهدارنده شیمیایی معمول است.

این ماده در حالی که در حال حاضر برای استفاده در گوشت در ایالات متحده تأیید نشده است، برخی از کشورها اجازه می‌دهند که از ناتامایسیـن روی سطح کالباس‌های خشک و تخمیر شده استفاده شود تا از رشد قالب روی بدنه جلوگیری شود. همچنین، ناتامایسیـن برای برنامه‌های مختلف لبنیات در ایالات متحده تأیید شده است.

به طور خاص، ناتامایسین معمولاً در محصولاتی مانند پنیر خامه‌ای، پنیر کلوچه، خامه ترش، ماست، پنیر خرد شده، برش پنیر و مخلوط سالاد بسته‌بندی شده استفاده می‌شود. یکی از دلایل تولیدکنندگان مواد غذایی برای استفاده از ناتامایسین، جایگزینی اسید نگهدارنده مصنوعی سوربیک است. به عنوان یک افزودنی غذایی، دارای E شماره E235 است. در سرتاسر اتحادیه اروپا، این فقط به عنوان ماده نگهدارنده سطح برای برخی پنیرها و کالباس‌های خشک شده تصویب می‌شود.

دیگر محصولات: پتاسیم استات

فروش ناتامایسین:

ناتامایسین در بسته‌بندی‌های 1 کیلوگرمی، 500 گرمی و 100 گرمی آماده تحویل به شما مشتریان عزیز می‌باشد.

شرکت پیشگامان شیمی آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌های مشتریان عزیز، محصول ناتامایسین مورد نیاز صنایع غذایی و دارویی را بهترین قیمت و کیفیت تأمین کرده و در اسرع وقت به وسیله سیستم حمل‌ونقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال نماید.

سیدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای مشاوره تماس بگیرید