انواع آنزیم ها

انواع آنزیم ها

ارسال سفارش به سراسر کشور با سریع زمان

فروشنده: 09129008862

مروری بر انواع آنزیم ها:

آنزیم ها در اصل پروتئین‌هایی هستند که توسط ارگانیسم‌های زنده تولید می‌شوند تا واکنش‌های متابولیکی و بیوشیمیایی خاصی در بدن ایجاد کنند. آن‌ها کاتالیزورهای بیولوژیکی هستند که واکنش‌های بدن را تسریع می‌کنند.

آنزیم ها کاتالیزورهای بیولوژیکی هستند. در حالی که آن‌ها یک روند را تسریع می‌کنند یا سرعت می‌دهند، در واقع آن‌ها یک مسیر جایگزین برای روند کار ارائه می‌دهند. اما، در این فرآیند، ساختار یا ترکیب آنزیم‌ها بدون تغییر باقی می‌مانند. آنزیم‌ها در واقع از 1000 اسید آمینه تشکیل شده‌اند که به روش خاصی برای تشکیل آنزیم‌های مختلف مرتبط هستند. زنجیرهای آنزیمی تا به شکل‌های منحصر به فردی به هم می‌خورند و این اشکال هستند که پتانسیل شیمیایی خاص آن را فراهم می‌کنند. بیشتر آنزیم‌ها همچنین حاوی یک جزء غیر پروتئینی هستند که به عنوان عامل مشترک شناخته می‌شوند.

آنزیم‌ها حاوی یک قسمت پروتئینی کروی به نام آپوآنزیم و یک قسمت غیر پروتئینی به نام کوفاکتور یا گروه پروتز یا فعال‌کننده فلز هستند. تغییرات دما و pH تأثیر زیادی در پیوندهای درون و بین مولکولی دارد که قسمت پروتئین را در ساختارهای ثانویه خود نگه می‌دارد.

نام‌گذاری آنزیم بر اساس واکنش آنزیم و نحوه واکنش آن به همراه خاکستر پایان یافته استوار است. آنزیم‌ها باید مانع از فعال‌سازی انرژی شوند. آنزیم‌ها چگونگی واکنش را تغییر می‌دهند که باعث کاهش انرژی فعال‌سازی‌شده و سریع‌تر می‌شود. هرچه غلظت آنزیم بیشتر شود سرعت واکنش برای واکنش‌های غیر کاتالیز شده سریع‌تر است.

نقش آنزیم ها در سیستم‌های زنده:

آنزیم‌ها مولکول‌های مهم پروتئین در سیستم‌های زنده هستند که پس از سنتز شدن، معمولاً به بعضی از انواع دیگر مولکول تبدیل نمی‌شوند، همانند موادی که به عنوان سوخت برای فرآیندهای گوارشی و تنفسی مصرف می‌شوند (مثلاً قندها، چربی‌ها، اکسیژن مولکولی). دلیل این امر آن است که آنزیم‌ها کاتالیزور هستند، به این معنی که آن‌ها می‌توانند بدون اینکه خود تغییر کنند، در واکنش‌های شیمیایی شرکت کنند. بیش از 2،000 آنزیم شناسایی شده است، و هر یک از آن‌ها با یک واکنش شیمیایی خاص درگیر هستند. بنابراین آنزیم‌ها خاص برای بستر هستند. آن‌ها بر اساس نوع واکنش‌هایی که در آن‌ها شرکت می‌کنند  طبقه‌بندی می‌شوند.

انواع آنزیم‌ها سه نوع اصلی آنزیم هضم وجود دارد. آن‌ها بر اساس واکنشی که به کاتالیز کردن کمک می‌کنند، طبقه‌بندی می‌شوند:

پروتئین باعث تجزیه پروتئین‌ها به اسیدهای آمینه می‌شود. لیپاز لیپیدها، که چربی‌ها و روغن‌ها هستند را به گلیسیرین و اسیدهای چرب تجزیه می‌کند.

ساختار آنزیم ها چیست؟

آنزیم نوعی پروتئین است که درون یک سلول یافت می‌شود. آنزیم‌ها واکنش‌های شیمیایی در بدن ایجاد می‌کنند. آن‌ها در واقع سرعت یک واکنش شیمیایی را افزایش می‌دهند تا به زندگی کمک کنند. آنزیم‌های موجود در بدن شما به انجام کارهای بسیار مهم کمک می‌کنند. این‌ها شامل ساختن عضله، از بین بردن سموم و از بین رفتن ذرات مواد غذایی هنگام هضم است. شکل آنزیم به عملکرد آن گره‌خورده است. گرما، بیماری یا شرایط شدید شیمیایی می‌توانند به آنزیم‌ها آسیب رسانده و شکل آن‌ها را تغییر دهند. وقتی این اتفاق بیفتد، دیگر آنزیمی کار نمی‌کند. این روی بدن تأثیر می‌گذارد و آنزیمی که به آن کمک می‌کند.

آنزیم‌ها به طور طبیعی در بدن تولید می‌شوند. به عنوان مثال، آنزیم‌ها برای عملکرد مناسب دستگاه گوارش مورد نیاز هستند. آنزیم‌های گوارشی بیشتر در لوزالمعده، معده و روده کوچک تولید می‌شوند. اما حتی غدد بزاقی شما آنزیم‌های گوارشی تولید می‌کنند تا در حالی که هنوز در حال جویدن هستید، شروع به تجزیه مولکول‌های مواد غذایی کنید. در صورت بروز برخی مشکلات گوارشی، می‌توانید آنزیم‌ها را به صورت قرص نیز مصرف کنید.

Myoglobin

انواع آنزیم ها:

واکنش‌های بیوشیمیایی موجود در بدن در اصل از 6 نوع است و آنزیم‌‎هایی که این واکنش‌ها را ایجاد می‌کنند بر این اساس نام‌گذاری شده‌اند:

اکسیدوردوکتازها:

این آنزیم‌ها باعث اکسیداسیون و کاهش واکنش می‌شوند و از این رو به آن اکسیدوردوکتاز گفته می‌شود. در این واکنش‌ها، الکترون‌ها به صورت یون‌های هیدرید یا اتم‌های هیدروژن منتقل می‌شوند. وقتی بستر اکسیده می‌شود، این آنزیم‌ها به عنوان دهنده هیدروژن عمل می‌کنند. به این آنزیم‌ها دهیدروژناز یا ردوکتاز گفته می‌شود. هنگامی که اتم اکسیژن پذیرنده باشد، به این آنزیم‌ها اکسیداز گفته می‌شود.

ترانسفرازها:

این آنزیم‌ها وظیفه انتقال گروه‌های عملکردی از یک مولکول به مولکول دیگر را دارند. به عنوان مثال: آلانین آمینوترانسفراز که باعث تغییر گروه αآمینه آلفا بین آلانین و آسپارتات و غیره می‌شود. برخی ترانسفرازها گروه‌های فسفات را نیز بین ATP و ترکیبات دیگر انتقال می‌دهند، باقی‌مانده قند را تشکیل می‌دهد تا دی اسکاریدهایی مانند هگزوکیناز در گلیکولیز تشکیل دهند.

هیدرولازها:

این آنزیم‌ها واکنش‌هایی را انجام می‌دهند که فرآیند هیدرولیز را شامل می‌شوند. آن‌ها با اضافه کردن آب پیوندهای منفرد را می‌شکنند. برخی از هیدرولازها به عنوان آنزیم‌های گوارشی عمل می‌کنند زیرا باعث قطع پیوندهای پپتیدی در پروتئین ها می‌شوند. هیدرولازها همچنین می‌توانند نوعی ترانسفراز باشند زیرا آن‌ها مولکول آب را از یک ترکیب به ترکیب دیگر منتقل می‌کنند.

مثال:

گلوکز-6-فسفاتاز که گروه فسفات را از گلوکز-6-فسفات خارج می‌کند، گلوکز و H3PO4 را ترک می‌کند.

Lyases:

این آنزیم‌ها در جایی که به گروه‌های عملکردی اضافه می‌شوند باعث شکستن پیوندهای مضاعف در مولکول‌ها یا در جایی که پیوندهای دوتایی با حذف گروه‌های عملکردی ایجاد می‌شوند، کاتالیز می‌شوند.

مثال:

پیرووات دکربوکسیلاز لیاز است که CO2 را از پیروات خارج می‌کند. مثال‌های دیگر شامل deaminases و dehydratases است.

ایزومرازها:

این آنزیم‌ها واکنش‌هایی را کاتالیز می‌کنند که در آن گروه عملکردی در همان مولکول به موقعیت دیگری منتقل می‌شوند بطوری که مولکول حاصل در واقع ایزومر مولکول قبلی است.

مثال:

ایزومراز تریسفسفات و ایزومراز فسفوگلوکوز برای تبدیل گلوکز 6-فسفات به فروکتوز 6-فسفات.

Ligases:

این آنزیم‌ها عملکردی را انجام می‌دهند که خلاف عملکرد هیدرولازها است. در جائیکه هیدرولازها با افزودن آب پیوند را بشکنند، لیگازها با حذف مؤلفه آب پیوند ایجاد می‌کنند. کلاس‌های مختلف لیگاز وجود دارد که شامل سنتز ATP است.

دیگر محصولات: MTBE

فروش انواع آنزیم:

شرکت پیشگامان شیمی آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌های مشتریان عزیز، انواع آنزیم‌ها و سایر مواد مورد نیاز صنایع مختلف را بهترین قیمت و کیفیت تأمین کرده و در اسرع وقت به وسیله سیستم حمل‌ونقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال نماید.

انواع آنزیم ها

انواع آنزیم ها

انواع آنزیم ها

سیدی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − 2 =

Call Now Buttonبرای مشاوره تماس بگیرید