مواد اولیه صنعتی

انواع حلال های شیمیایی

سفارش محصول تماس با کارشناس

بررسی انواع حلال های شیمیایی

اصطلاح “حلال” به دسته‌ای از ترکیبات شیمیایی توصیف شده توسط عملکرد اشاره دارد – این اصطلاح از لاتین گرفته شده است، تقریباً به معنی شل شدن است.

حلال‌ها یک ماده (معمولاً مایع) است که می‌تواند برای حل‌کردن مواد دیگر بدون تغییر شیمیایی آن‌ها استفاده شود. حلال‌ها به دسته‌های غیر معدنی (آب شایع‌ترین نمونه) یا آلی هستند. حلال ها آلی حاوی کربن هستند و شامل تقریباً تمام راه‌حل‌های تمیز کردن فلزات صنعتی معمولی است. صدها نوع مختلف تصفیه‌کننده‌های حلال وجود دارد که هر کدام با مشخصات و کاربردهای خاص خود می‌باشد.

سه نوع اصلی حلال ها پاک‌کننده

 • حلال‌ها اکسیژن
 • حلال‌ها هیدروکربن
 • حلال‌ها هالوژنی

حلال‌های اکسیژنی همان‌طور که از نام آن‌ها به‌دست می‌آید، این حلال‌ها حاوی اکسیژن در ساختار مولکولی خود هستند. آن‌ها از مواد نفتی حاصل می‌شوند و معمولاً دارای سمیت کم و قدرت بالای حلال هستند. حلال‌ها اکسیژن‌دار به طور گسترده‌ای به عنوان افزودنی در تولید انواع وسیعی از محصولات از لوازم آرایشی به رنگ، و همچنین برای تمیز کردن استفاده می‌شود.

بسیاری از این برنامه‌ها نیاز به درجه بالایی از خلوص دارند، بنابراین مشخصات این حلال‌ها اغلب روی سطوح ناخالصی تمرکز می‌کنند و این محصولات به طور معمول برای حفظ سطح بالای خلوص مورد نیاز است. با این حال، فرآیند تولید این مواد گران نیست، بنابراین آن‌ها نسبتاً مقرون به صرفه هستند.

نمونه‌هایی از حلال‌ها اکسیژن شامل:

 • الکل
 • اترها
 • استرها
 • الیاف گلیکول
 • استرهای گلیکول اتر
 • کتون‌ها

حلال‌ها هیدروکربنی این‌ها حلال‌ها نفتی هستند که ساختار شیمیایی آن‌ها شامل هیدروژن و اتم‌های کربن است. حلال‌های هیدروکربنی می‌تواند ساختارهای پیچیده شیمیایی داشته باشند. دو نوع اصلی از حلال هیدروکربن وجود دارد، از جمله:

حلال‌های آلیفاتیک

این‌ها دارای ساختار هیدروکربن مستقیم هستند و به عنوان حلال ها تمیزکننده فلز و همچنین در تولید استفاده می‌شود.

بعضی از نمونه‌هایی از حلال‌ها آلیفاتیک عبارت‌اند از:

حلال‌های آروماتیک
حلال‌های آروماتیک

حلال‌های آروماتیک

این ترکیبات به طور گسترده‌ای به عنوان مواد چربی و همچنین تولید رنگ، جوهر و مواد شیمیایی کشاورزی استفاده می‌شود، این حلال‌ها دارای ساختار حلقه بنزن هستند. مثلاً بنزن، زایلین و تولوئن.
ترکیب پیچیده حلال‌های هیدروکربنی به این معنی است که می‌توان آن‌ها را برای رسیدن به الزامات خاص صنعتی مورد نیاز آماده کرد. برای حلال‌های هیدروکربنی سفارشی ایجاد نمی‌شود. برخی از عوامل متمایز بین حلال ها مختلف هیدروکربن عبارت‌اند از:

 • نقطه اشتعال
 • چگالی
 • تقطیر
 • عطر

حلال‌های هالوژنی:

این حلال‌ها حاوی اتم‌های هالوژن (مانند فلوئور، بروم، ید یا کلر) در ساختار مولکولی خود هستند. از آنجا که آن‌ها معمولاً پایدار، غیر قابل اشتعال و سریع تبخیر شده با ظرفیت بالا حلال، آن‌ها به طور گسترده‌ای در صنعت برای تمیز کردن دقیق و بسیاری از برنامه‌های کاربردی دیگر استفاده می‌شود. با این وجود، بسیاری از انواع حلال‌ها هالوژنی به دلایل زیست محیطی از نظر زیست محیطی حذف شده‌اند. بعضی از نمونه‌ها شامل پرکلرواتیلن، فلورا کربن‌های کلر و ۱،۱،۱-تریکلرواتن است.

حلال‌ها آلی:

حلال‌های آلی به عنوان حلال‌ها مبتنی بر کربن شناخته می‌شوند. یک حلال به سادگی به ماده‌ای اطلاق می‌شود که قادر به حل کردن مواد دیگر است. با استفاده از کربن، این حلال‌ها دارای اتم‌های کربن موجود در ساختار ترکیب آن‌ها هستند.

معنی ” حلال‌های پاک کننده” چیست؟

از این نوع حلال‌های تمیز کننده برای از بین بردن روغن، گریس، شار لحیم کاری (که برای ساخت وسایل الکترونیکی استفاده می‌شود) و سایر آلاینده‌ها استفاده می‌شود.

کاربرد حلال‌ها

حلال ها برای اثربخشی بسیاری از محصولاتی که مصرف کنندگان بهصورت روزانه استفاده می‌کنند بسیار مهم هستند:

 • حلال‌ها در رنگ‌ها و پوشش‌ها

در رنگ‌ها، حلال‌ها اجزای مورد استفاده در فرمولاسیون را حل کرده یا پراکنده می‌کنند، تا رنگ از قوام مورد نظر برای استفاده برخوردار شود و از ایجاد توده جلوگیری شود. به برخی از اسپری رنگ‌ها استرهای گلیکول اتر اضافه می‌شود تا از خشک شدن آن‌ها در هوا جلوگیری کند.

 • حلال‌ها در مرکب‌ها

بسیاری از جوهرها، برای چاپ انواع مختلف از مجلات گرفته تا بسته بندی مواد غذایی و برچسب‌ها، به حلال های شیمیایی برای استفاده صحیح، ثابت ماندن و دستیابی به رنگ‌های زنده متکی هستند. از تولوئن حلال هیدروکربنی به عنوان حلال جوهر در یک نوع چاپ خاص مجله استفاده می‌شود، زیرا به سرعت تبخیر می‌شود تا از لکه گیری جلوگیری کند و تولوئن باقی مانده به راحتی بازیافت می‌شود.

خرید حلال های شیمیایی
خرید حلال های شیمیایی
 • حلال های شیمیایی موجود در محصولات مراقبت شخصی

بسیاری از محصولات آرایشی برای حل مواد، به حلال های شیمیایی اعتماد کرده و آن‌ها را قادر به عملکرد صحیح می‌کنند. از حلال های شیمیایی در لوسیون‌ها، پودرها و کرم‌های اصلاح استفاده می‌شود تا قوام مناسب برای محصول فراهم شود.

اتانول به دلیل بوی کمی که دارد توسط سازندگان عطر به عنوان حلال استفاده می‌شود. نقطه جوش کم اتانول به این معنی است که این حلال به سرعت تبخیر می‌شود و روی پوست باقی نمی‌ماند. از اتیل استات یا استون در لاک ناخن استفاده می‌شود و به دلیل خاصیت خشک شدن سریع آن بسیار ارزشمند است.

این ماده همچنین در مایعات پاک کننده لاک ناخن استفاده می‌شود، و قدرت بالای آن به این معنی است که می‌توان لاک را به راحتی از ناخن پاک کرد.

 • حلال های شیمیایی در محصولات تمیز کننده

اترهای گلیکول به عنوان یک جزء فعال در فرمول‌های تمیز کننده سطح شیشه، کف و سایر مواد سخت، بسیار موثر هستند. این حلال‌ها از سازگاری خوبی با آب، قدرت حلالیت بالا برای گریس‌ها و روغن‌ها و تجزیه بیولوژیکی مناسب برخوردار هستند.

از ایزوپارافین برای تمیز کردن خشک لباس استفاده می‌شود. این حلال‌ها به دلیل بوی کم، سلامت مطلوب و مشخصات محیطی، ویژگی‌های خاص حمل و نقل و کارایی عالی در تمیز کردن، ارزیابی می‌شوند.

 • حلال های شیمیایی در کاربردهای بهداشتی

از حلال های شیمیایی در صدها محصول دارویی استفاده می‌شود و به بسیاری از داروهایی که امروزه مردم استفاده می‌کنند، از پنی سیلین گرفته تا آسپیرین، شربت سرفه و پمادهای موضعی، کمک می‌کند. از بوتیل استات و اتیل استات برای پاکسازی پنی سیلین با نگه داشتن ناخالصی‌ها در محلول استفاده می‌شود در حالی که پنی سیلین با استخراج به طور انتخابی از مخلوط واکنش خارج می‌شود.

حلال های شیمیایی در خودرو
حلال های شیمیایی در خودرو
 • حلال های شیمیایی در خودرو

حلال های شیمیایی به مایع شوینده کمک می‌کنند تا آلودگی شیشه را از بین ببرد. ایزوپروپیل الکل به عنوان یخ‌زدایی و تمیز کننده شیشه جلو اتومبیل استفاده می‌شود زیرا به شکل مایع کاملاً زیر نقطه انجماد آب باقی می‌ماند و بنابراین به از بین بردن یخ کمک می‌کند.

این ترکیب لکه‌های ظاهر شده روی شیشه را از بین می‌برد و همچنین در خانه در محصولات تمیز کننده پنجره استفاده می‌شود. از هیدروکربن‌های آلیفاتیک در تولید لاستیک استفاده می‌شود. حلال قبل از استفاده از لایه بعدی، هر لایه لاستیک را نرم و تمیز می‌کند و کیفیت چسبندگی آن باعث افزایش اجزای مختلف لاستیک برای افزایش ایمنی و بهبود عملکرد می‌شود.

 • نکات ایمنی در مورد حلال های شیمیایی

برای تولیدکنندگان، حلال های شیمیایی مشمول انواع مقررات فدرال و ایالتی هستند، از جمله مقرراتی که بر ذخیره سازی صنعتی و دفع مواد زائد خطرناک، محدودیت‌های قرار گرفتن در معرض محل کار، الزامات حمل و نقل ایمن مواد شیمیایی و مقررات مربوط به انتشار مواد شیمیایی به هوا، زمین و آب حاکم است.

برای مصرف کنندگانی که از محصولات مراقبت شخصی استفاده می‌کنند که خود حلال هستند، مانند لک ناخن، یا محتوی حلال هستند مانند رنگ، برای استفاده ایمن به دستورالعمل‌های سازنده مراجعه کنید. برای فرمولاسیون‌های که خودتان تولیددر منزل تهیه می‌کنید (DYI)، برای افرادی که با حلال‌های “قوی تر” مانند مواد پاک‌کننده رنگ یا محصولات تمیز کننده قوی تر کار می‌کنند، مهم است که از نزدیک دستورالعمل‌های سازنده را برای استفاده ایمن از محصول دنبال کنند.

آژانس‌های فدرال از جمله آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده (EPA)، سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) و مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) اطلاعات بهداشتی و ایمنی را در مورد حلال های شیمیایی به صورت جزئی منتشر می‌کنند.

FDA اخیراً لیستی تهیه کرده است که در آن توصیه می‌شود که چه مقدار از حلال‌های باقیمانده توسط آژانس در داروها بی‌خطر است.

پرکلرواتیلن یا perc حلال شیمیایی غالب است که در خشکشویی استفاده می‌شود. این یک حلال تمیز کننده موثر است و در بیشتر خشکشویی‌های حرفه‌ای استفاده می‌شود زیرا لکه‌ها و آلودگی‌های انواع متداول پارچه‌ها را از بین می‌برد. EPA اعتقاد ندارد که تمیز کردن خشک لباس با perc منجر به افزایش خطر اثرات سوء سلامتی برای افراد می‌شود.

شورای شیمی آمریکا بروشوری با عنوان “Dos and Don’ts” برای استفاده ایمن از حلال های شیمیایی منتشر کرده است.

فروش حلال های شیمیایی
فروش حلال های شیمیایی

فروش انواع حلال های شیمیایی:

شرکت پیشگامان شیمی با داشتن نیروهای متخصص آمادگی دارد ضمن آگاهی دادن به شما در خصوص انواع حلال های شیمیایی، سفارش‌های مشتریان عزیز را دریافت کند. این مجموعه آمادگی دارد مواد نگه‌دارنده طبیعی مورد نیاز را بهترین قیمت و کیفیت و در اسرع وقت به وسیله سیستم حمل‌ونقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
برای مشاوره تماس بگیرید