مواد اولیه صنعتیمواد اولیه دارویی و پزشکیمواد اولیه لوازم آرایشی

تری کلرواستیک اسید

سفارش محصول تماس با کارشناس

تری کلرواستیک اسید که با اسم تری کلرواتانوئیک اسید (با نام اختصاری TCA) نیز شناخته می‌­شود، یک مونو کربوکسیلیک اسید است که در آن اتم‌­های هیدروژن گروه متیل به وسیله­‌ی اتم­‌های کلر جایگزین شده‌اند. یک جامد کریستالی بی‌رنگ است. نمک­‌ها و استرهای تری کلرواستیک اسید، تری‌کلرو استات­‌ها (trichloroacetates) نامیده می‌شوند. کشف تری‌کلرو استیک اسید توسط ژان باپتیست دوماس در سال ۱۸۳۹ صورت گرفت. انحلال این ترکیب در آب گرمازا می‌­باشد. تری کلرواستیک اسید اثر خوردگی بر روی فلزات و بافت‌ها می­‌گذارد.

سنتز تری کلرواستیک اسید:

با واکنش کلر با اسید استیک در حضور کاتالیزور مناسب تهیه می‌شود.

تری کلرواستیک اسید

مسیر دیگر برای سنتز تری‌کلرو استیک اسید، اکسیداسیون تری‌کلرواستالدئید است.

موارد مصرف:

از این ترکیب در بیوشیمی به طور گسترده‌ای برای رسوب ماکرومولکول­‌های مانند: DNA و RNA استفاده می‌­شود.

TCA و DCA هر دو در درمان‌های آرایشی (مانند لایه‌برداری شیمیایی و از بین‌بردن خال‌کوبی) و همچنین به عنوان داروی موضعی برای شیمی درمانی زگیل‌ها از جمله زگیل‌های تناسلی استفاده می‌شوند. برای استفاده در دوران بارداری بی‌خطر است.

معمولاً برای لایه‌برداری TCA بی­‌هوشی لازم نیست زیرا محلول شیمیایی به عنوان بی‌حس‌کننده عمل می‌کند. اگرچه، ممکن است آرام‌بخشی قبل و در طول عمل استفاده شود تا بیمار به آرامش برسد. برای به دست آوردن نتیجه مطلوب ممکن است دو یا چند لایه‌بردار TCA در طی چند ماه مورد نیاز باشد، اگرچه ممکن است لایه‌برداری ملایم TCA به دفعات تکرار شود.

توصیه می‌شود بیماران که با TCA لایه‌برداری کرده‌اند چندین ماه از قرار گرفتن در معرض آفتاب خودداری کنند. همچنین ممکن است برخی از تغییرات رنگ ناخواسته در پوست ایجاد کند.

از نمک سدیم آن به عنوان علف‌کش از دهه ۱۹۵۰ استفاده شد اما تنظیم‌کننده‌ها آن را در اواخر دهه ۱۹۸۰ و اوایل دهه ۱۹۹۰ از بازار خارج کردند.

برای استخراج اسید آسکوربیک از نمونه‌های گیاهی استفاده شده است. همچنین از آن برای تهیه استانداردهای آسکوربات برای سنجش آسکوربات استفاده شده است. در میکروسکوپ به عنوان ضد جوش و تثبیت‌کننده استفاده می‌شود.

سیدی

این محتوا رو هم بخون...
ویتامین کا ۳ (منادیون)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
برای مشاوره تماس بگیرید