مواد اولیه صنعتیمواد اولیه دارویی و پزشکی

بیسموت پتاسیم سیترات

سفارش محصول تماس با کارشناس

بیسموت پتاسیم سیترات یکی از ترکیبات آلی فلزی است. این ماده یک نمک بیسموت است که در ترکیب با آنتی‌بیوتیک‌ها و مهار کننده پمپ پروتون برای درمان عفونت‌های هلیکوباکتر پیلوری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

با ترکیبی از دوز ثابت از آنتی‌بیوتیک‌های مترونیدازول و تتراسایکلین تحت عنوان تجارت Pylera به فروش می‌رسد. از Pylera برای کاهش رشد باکتری‌های مقاوم در برابر دارو و حفظ اثربخشی، سایر داروهای ضد باکتریایی استفاده می‌شود.

فقط برای درمان عفونت‌های که به اثبات رسیده به دلیل باکتری‌ می‌باشد، مورد استفاده قرار گیرد.

هنگامی که اطلاعات حساسیت در دسترس است، باید در انتخاب یا اصلاح درمان ضد باکتری این اطلاعات مورد توجه قرار گیرند. در صورت عدم وجود چنین اطلاعاتی، اپیدمیولوژی موضعی و الگوهای حساسیت تجربی به انتخاب درمان کمک می‌کند.

موارد مصرف بیسموت پتاسیم سیترات:

این ماده در درمان اختلالات معده و روده بسیار مؤثر است و به نظر می‌رسد از طریق چندین مکانیسم عمل می‌کند.

خاصیت خنثی‌کننده اسید کمی دارد و بر ترشح اسید تأثیر نمی‌گذارد.

موارد منع مصرف:

این دارو توسط زنان باردار نباید مصرف شود.

در کودکان تا ۱۲ سال و توسط بیمارانی که اختلال در عملکرد کبد یا کلیه (کلیه) دارند، منع مصرف دارد. همچنین به احتمال زیاد در بیماران کبدی مضر است.

عوارض جانبی بیسموت پتاسیم سیترات رایج شامل اسهال، حالت تهوع و تحریف حس چشایی به خصوص طعم فلزی است.

این اثرات از اجزای دارو و همچنین سایر آنتی‌بیوتیک‌های شناخته شده‌ است. یک واکنش بسیار نادر اما خطرناک سندروم استیونز-جانسون است، یک شرایط تهدید کننده زندگی که روی پوست تأثیر می‌گذارد.

مکانیسم عمل:

مکانیسم عمل بیسموت مشخص نیست. اما استدلال شده که در عملکرد غشای باکتریایی سلول، سنتز پروتئین و دیواره سلولی، آنزیم اوره‌آز، چسبندگی سلول، سنتز ATP و مکانیسم حمل آهن تداخل داشته باشد.

بیسموت پتاسیم سیترات نمکی از بیسموت (Bi۳+)، پتاسیم (K+) و سیترات (C۶H۴O۷۴−) با نسبت مولی در حدود ۱:۵:۲، با ۳ مول آب است. حاوی بیسموت در حدود ۲۵.۶٪ (درصد جرمی) است که همان ماده فعال و ۹/۲۲٪ پتاسیم است. که البته منابع دیگر نسبت‌های متفاوت از عناصر تشکیل‌دهنده را ارائه داده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
برای مشاوره تماس بگیرید