بطری پلاستیکی آب

واقعا استفاده مجدد از بطری پلاستیکی آب چقدر بد است؟

به نظر نمی‌رسد بطری‌ پلاستیکی آب سریع به جایی بروند. در حقیقت، طبق گزارش تحقیقات و بازارهای انجام شده در اوت 2020، آمریکایی‌ها هر ساله حدود 13.7 میلیارد گالن آب بطری می‌نوشند (که بیش از 36 گالن برای هر نفر است).

بعد از اینکه ما یک بطری پلاستیکی آب را تخلیه کردیم، بسیاری از ما بدون فکر کردن آن را دوباره از شیر پر می‌کنیم.

اما شاید بخواهید در استفاده مجدد از بطری پلاستیکی آب یکبار مصرف تجدیدنظر کنید. تحقیقات نشان می‌دهد که نوشیدن چند مرتبه از بطری پلاستیکی یکبار مصرف می‌تواند منجر به رشد باکتری و شستشوی ترکیبات شیمیایی شود.

 آب ما می‌تواند میکروب‌های را در خود نگه دارد.

به نظر می‌رسد، یک بطری پلاستیکی چند روزه آب، محل ایده آل پرورش باکتری‌ها است.

بطری پلاستیکی آب
بطری پلاستیکی آب

این پوشش لزج در درجه اول از باکتری‌های دهان شما تشکیل شده است (پلاک روی دندان شما در واقع نوعی بیوفیلم است)، اما همچنین می‌تواند به طور بالقوه حاوی عوامل بیماری زا در آب و همچنین میکروب‌هایی از دست شما باشد که در هنگام باز کردن درپوش، آب را آلوده می‌کند. و هنگامی که شما یک نوشیدنی می‌نوشید، ممکن است دهان شما با سطح خارجی بطری تماس پیدا کند.

محققان می‌گویند: “می‌توانید بطری را هر زمان که دوست دارید به مدت 24 ساعت دوباره پر کنید، اما سپس آن را دور بریزید.”

در مطالعه‌ای در آگوست 2018 در مجله فیزیولوژی ورزشی، محققان 30 بطری پلاستیکی آب یکبار مصرف استفاده شده متعلق به ورزشکاران و 30 بطری آب جدید و باز نشده را مقایسه کردند. هیچ یک از بطری‌های آب جدید آلودگی باکتریایی نداشتند، در حالی که 90 درصد بطری‌های استفاده شده حاوی عوامل بیماری زا از جمله E. coli بودند.

“E. coli نشان می‌دهد که شما از مدفوع به داخل آب انتقال داشته‌اید و در آنجا که مواد مدفوع پیدا می‌کنید، می‌توانید ارگانیسم‌های دیگری مانند سالمونلا و نورو ویروس، را پیدا کنید.” “گرچه این ارگانیسم‌ها ممکن است به خودی خود باعث ایجاد عفونت نشوند، اما همیشه این پتانسیل وجود دارد.”

بعد از دو روز یا بیشتر، کلنی‌های میکروارگانیسم ها یک بیوفیلم درست می‌کنند.

با نگرانی در مورد ابتلا به COVID-19، باید اقدامات احتیاطی بیشتری انجام دهید.

“مردم گذرنامه میکروب‌های خود را هر کجا که می‌روند می ریزند.”

“اگرچه COVID اساساً از طریق آئروسل پخش می‌شود، اما سطوح نیز مورد توجه قرار می‌گیرند.”

اگر بطری آب خود را روی سطح عمومی پر از باکتری قرار دهید، آن را از کنار شخصی که صحبت می‌کند یا سرفه می‌کند حمل کنید یا هنگام حرکت آن را با دست‌های نشسته نگه دارید، آن را در معرض آلودگی قرار می‌دهید.

“برای پاک سازی دوره‌ای سطح بیرون بطری خود، به همان روشی که برای تلفن همراه خود استفاده می‌کنید، از یک دستمال ضدعفونی استفاده کنید.”

آیا می‌توانید در آخر روز بطری پلاستیکی یکبار مصرف را بشویید تا بیوفیلم و سایر میکروبها پاک شود.

“در طول COVID، این موضوع توصیه نمی‌شود.” “اگر اوقات طبیعی بود، ممکن است بتوانید یک روز دیگر با شستن آن با آب گرم و صابون، از یک بطری استفاده کنید.”

و قطعاً بیش از 48 ساعت از آن جرعه جرعه نکشید.

“پلاستیک نازکی که برای بطری‌های یکبار مصرف ساخته شده دارای شیارها، گوشه‌هایی است که خلاص شدن از بیوفیلم را غیرممکن می‌کند.” “در واقع، در اکثر بطری‌ها برچسب‌هایی وجود دارد که روی آن‌ها نوشته شده است” از آنها استفاده مجدد نکنید “.

در مقایسه، بطری‌های فلزی یا شیشه‌ای قابلیت استفاده مجدد را به لطف سطح صاف خود دارند که بسیار راحت‌تر تمیز می‌شوند.

مواد شیمیایی می‌توانند وارد آب شوند

آنتیموان تری اکسید
آنتیموان تری اکسید

نگرانی دیگر این است که استفاده مجدد از بطری یکبار مصرف مقدار ترکیبات سمی را که از پلاستیک به H2O شما می‌ریزد، افزایش می‌دهد.

بیشتر بطری‌های آب یکبار مصرف از پلی اتیلن ترفتالات ساخته می‌شوند (PET که در داخل نماد بازیافت با شماره 1 مشخص شده است). اگرچه عصاره‌های PET مسمومیت کم یا فاقد سمیت دارند، اما طبق یک مطالعه در اوت 2019 در علوم و فناوری محیط زیست، آن‌ها از برخی مواد نگران‌کننده تشکیل شده‌اند.

“PET شامل مواد سرطان زا مشکوک، از جمله ترکیبات آنتیموان تری اکسید و استالدئید است.”

بعضی از PET‌ها دارای بیس فنول-A و مواد شیمیایی مشابه هستند، اگرچه این ماده بیشتر در بطری‌هایی با عدد 7 در نماد بازیافت یافت می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهد که BPA یک مخل غدد درون ریز است، به این معنی که ممکن است در هورمون‌های بدن تداخل ایجاد کند.

“در سال 2011، سازمان غذا و دارو، استفاده از آن را در بطری‌ها و قوطی‌های مخصوص کودکان ممنوع کرد.” “متاسفانه، جمعیت عمومی هنوز در بطری‌های آب مصرفی خود در معرض BPA هستند.”

بیس فنول-A
بیس فنول-A

اما اینکه آیا دوباره پر کردن بطری آب میزان انتشار  شیمیایی را افزایش می‌دهد یا خیر جای بحث دارد.

استفاده از آن برای اولین بار بیشترین مواد شیمیایی را در بالاترین غلظت آزاد می‌کند.

“با پاک شدن یا بلع مواد شیمیایی با گذشت زمان غلظت این افزودنی‌ها کاهش می‌یابد.” استالدئید استثنا است که با تخریب بطری پلاستیکی در مقادیر بیشتری آزاد می‌شود.

از طرف دیگر، طبق تحقیقات لنجام شده، مواد شیمیایی می‌توانند از پلاستیک خراشیده یا آسیب دیده خارج شوند و هرچه بطری پلاستیکی شما بیشتر آسیب ببیند، بیشتر از حد تخلیه می‌شود.

ایجاد فاصله بین ذرات پلاستیک (به عنوان مثال از طریق خراش، یا کشش بطری پلاستیکی در صورت یخ زدن و منبسط شدن آب داخل)، فرار مواد افزودنی را آسان می‌کند.

“آسیب به بطری – حتی فقط کمی چروک یا خراش – احتمال ورود ریز ذرات پلاستیک به آب را افزایش می‌دهد.”

“این دوزهای پایین برای بیمار شدن شما کافی نیست، اما آیا شما هنوز هم می‌خواهید در معرض مواد شیمیایی قرار بگیرید.”

علاوه بر این، یک مطالعه در ژوئن 2019 انجام شده است که نشان می‌دهد که قرار گرفتن در معرض نور UV باعث آزاد شدن مواد شیمیایی می‌شود.

“گرم كردن یك بطری پلاستیکی یكبار مصرف همچنین باعث تسریع در واکنش اکسیداسیون می‌شود كه پلاستیك را با گذشت زمان تخریب می‌كند، به همین دلیل ممكن است متوجه طعم و مزه استالدئید هنگام باقی ماندن یك بطری پلاستیکی در یك ماشین داغ شوید “. “علاوه بر این، دمای گرمتر ممکن است باعث ترشح آنتیموان تری اکسید [و BPA] از سطح شود، زیرا حلالیت یک ماده جامد با افزایش دما کمی افزایش می‌یابد.”

بطری پلاستیکی آب
بطری پلاستیکی آب

بنابراین قبل از پر کردن مجدد آن را در ماشین ظرفشویی یا با آب داغ نشویید. مطالعه‌ای در سپتامبر 2014 انجام شده که طی آن با گرمایش بطری‌های آب یکبار مصرف تا 158 درجه فارنهایت به مدت یک هفته باعث افزایش قابل توجه ترشح BPA و آنتیموان می‌شود، اگرچه فقط یکی از 16 بطری پلاستیکی آزمایش شده دارای آزادسازی بیش از حد EPA بود.

نکته اساسی: استفاده مجدد از بطری احتمال قرار گرفتن در معرض آسیب، نور و گرما – و در نتیجه، شستشوی شیمیایی را افزایش می‌دهد.

استفاده از بطری پلاستیکی آب یکبار مصرف چقدر بد است؟

اگر ما درگیر یک بیماری همه گیر (COVID-19) نبودیم، احتمالاً مسئله‌ای نداشت که بعد چند روز دوباره بطری خود را مجددا پر کنید.

محققان می‌گویند: “ممکن است یک بیوفیلم در سطح داخلی بطری تشکیل شود و این تضمین نمی‌کند که شما حتما بیمار خواهید شد، اما امکان افزایش خطر بیمار شدن برای شما بوجود می‌آید.” “شما باید از خود بپرسید، آیا این خطر ارزش آن را دارد؟”

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست