مواد اولیه دارویی و پزشکیمواد اولیه صنعتیمواد اولیه لوازم آرایشی

اسپیرونولاکتون

سفارش محصول تماس با کارشناس

اسپیرونولاکتون یک داروی چند منظوره شناخته شده است. اسپیرونولاکتون، که با نام تجاری Aldactone فروخته می‌شود و به طور خاص برای درمان فشار خون بالا و نارسایی قلبی استفاده می‌شود. از این دارو برای درمان ورم، سیروز بدخیم کبد، تولد زودرس کودکان، نفروز و هایپرالدوسترونیسم اولیه استفاده می‌شود. همچنین در درمان فشار خون بالا، پتاسیم خون پایین استفاده می‌شود که با مصرف مکمل، بلوغ زودرس در پسران، آکنه و رشد بیش از حد مو در خانم‌ها بهبود نمی‌یابد، و به عنوان بخشی از هورمون درمانی زنانه در زنان تراجنسیتی استفاده می‌شود. اسپیرونولاکتون به صورت خوراکی استفاده می‌شود.

اسپیـرونولاکتون در ارتباط با دیورتیک‌های تیازید، فشار خون بالا را همراه با همراهی فوروزمید، سوء هاضمه برونش ریوی را درمان می‌کند. مکانیسم درمانی عملکرد اسپیرونولاکتون شامل اتصال به گیرنده‌های کانی معدنی داخل سلول (MRs) در سلول‌های اپیتلیال کلیه است و از این طریق اتصال آلدوسترون را مهار می‌کند. از آن‌جایی که اولین سنتز آن در سال ۱۹۵۷ وجود داشته است، در طول سال‌ها رویکردهای مصنوعی متعددی گزارش شده است، جامعه سنتتیک تلاش کرده است تا سنتز اسپیرونولاکتون و سنتز آنالوگ‌ها و مشتقات آن را بهبود بخشد.

عوارض جانبی رایج شامل ناهنجاری‌های الکترولیت، به ویژه پتاسیم خون بالا، حالت تهوع، استفراغ، سر درد، بثورات و کاهش میل به رابطه جنسی است. در افرادی که مشکلات کبدی یا کلیوی دارند، باید مراقبت بیشتری انجام شود. اسپیرونولاکتون در دوران بارداری به خوبی مورد مطالعه قرار نگرفته است و نباید از آن برای درمان فشار خون بالا بارداری استفاده شود. این ترکیب یک استروئید است که اثرات هورمون‌های آلدوسترون و تستوسترون را مسدود می‌کند و اثرات استروژن مانند دارد. اسپیرونولاکتون متعلق به طبقه‌ای از داروها است که به عنوان دیورتیک‌های کم مصرف پتاسیم شناخته می‌شوند.

کاربرد‌های پزشکی اسپیرونولاکتون:

  • نارسایی قلبی
  • فشار خون بالا
  • مشکلات پوست ومو
  • درمان هورمونی مشکل تراجنسی

موارد منع مصرف اسپیرونولاکتون:

موارد منع مصرف اسپیـرونولاکتون شامل هایپرکالمی (سطح بالای پتاسیم)، بیماری کلیوی شدید در مرحله پایانی (به دلیل خطر بالای هیپرکالمی، به جز مواردی که در دیالیز وجود دارد)، بیماری آدیسون (نارسایی آدرنال و سطح آلدوسترون پایین)، مصرف همزمان و تجویز ارفرونون است. همچنین باید در افراد با برخی از اختلالات عصبی، عدم تولید ادرار، آسیب حاد کلیه یا اختلال قابل توجه در عملکرد دفع کلیه با خطر ابتلا به هایپرکالمی، با احتیاط مصرف شود.

منابع:

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0039128X16301982?via%3Dihub

https://en.wikipedia.org/wiki/Spironolactone

https://books.google.com/books?id=uveJCgAAQBAJ&pg=PA746

https://www.drugs.com/monograph/spironolactone.html

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
برای مشاوره تماس بگیرید