استفاده از محصولات تمیز کننده در دوران بارداری

 1. صفحه اصلی
 2. مقالات آموزشی
 3. استفاده از محصولات تمیز کننده در دوران بارداری
استفاده از محصولات تمیز کننده در دوران بارداری
 • هنگامی که باردار هستید، برای اطمینان از سلامت کودک خود همه تلاش خود را انجام می‌دهید. شما می‌دانید که اکثر محصولات تمیز کننده حاوی مواد سمی هستند. آیا هنگام بارداری استفاده از آنها بی‌خطر است؟ پاسخ این سوال بسیار پیچیده است.

  بررسی اجمالی

  تعدادی از محصولات تمیز کننده حاوی ترکیبات تشکیل‌دهنده مرتبط با افزایش خطر ناهنجاری‌های مادرزادی هستند. این امر مخصوصاً در مورد تمیزکننده‌های سنگین مانند تمیزکننده اجاق گاز صادق است. بیشتر آن‌ها حاوی موادی هستند که محققان در مورد اینکه ممکن است روی کودک متولد شده تأثیر بگذارد، نگران هستند، اما هنوز به طور قطعی مشخص نیست. آن‌ها لزوماً “ناامن” نیستند، اما به عنوان 100٪ ایمن نیز ثابت نشده‌اند.

  مطالعه‌ای که توسط وزارت بهداشت ایالت نیویورک انجام شد نشان داد: زنانی که به عنوان سرایدار کار نظافت را انجام می‌دهند، به طور متوسط دارای فرزندانی با نقص مادرزادی هستند. این مطالعه همچنین نشان داد که محققان و اپراتورهای تجهیزات الکترونیکی در معرض خطر بیشتری قرار دارند. قرار گرفتن در معرض سموم و مواد شیمیایی عامل مشترکی در بین این مشاغل است.

  عدم  قرار گرفتن در معرض سموم محیطی “مشکوک” به صورت کامل، غیرممکن است. با این وجود می‌توانید برای کاهش مواجهه خود گام بردارید. دانستن اینکه از چه مواردی باید اجتناب کنید و چه گزینه‌هایی وجود دارد، می‌تواند شما را قادر سازد تا از خود و کودک خود به بهترین شکل محافظت کنید.

  بهترین و بدترین محصولات

  در اینجا برخی از دستورالعمل‌ها در مورد بدترین و بهترین محصولات تمیز کننده برای استفاده در دوران بارداری آورده شده است. اطلاعات دقیق‌تر در مورد چرایی بهترین و بدترین گزینه‌ها در زیر این لیست است.

  • از تمیز کردن محصولات با گلیکول اترها اجتناب کنید. این ترکیبات سمی‌ترین موادی هستند که در محصولات تمیزکننده خانگی یافت می‌شوند و با سقط جنین، کاهش باروری مردان و نقایص مادرزادی همراه هستند. آن‌ها ممکن است به عنوان 2-بوتوکسی اتانول (EGBE) و متوکسی دی گلیکول (DEGME) ذکر شوند. بیشتر تمیز کننده‌های اجاق گاز حاوی گلیکول اترها هستند.
  • سعی کنید از محصولاتی که حاوی فتالات هستند خودداری کنید. قرار گرفتن در معرض فتالات قبل از تولد نوزاد ممکن است خطر ناهنجاری‌های مادرزادی در ژنتیک را در کودکان پسر افزایش دهد. اصولا در محصولات تمیز کننده وجود فتالات‌ها ذکر نمی‌شود، اما اگر ذکر شده باشد که حاوی “عطر” است، احتمال وجود عطر دارای فتالات زیاد است. فراموش نکنید که محصولات لباسشویی خود را بررسی کنید. تمام روز در حال قدم زدن و استشمام آن عطرهای لباسشویی هستید. طبق مطالعه انجام شده: زنان بارداری که به طور منظم از نرم کننده پارچه استفاده می‌کنند، سطح خاصی از نوعی، فتالات را در ادرار خود دارند. (اینکه این ممکن است چه تاثیری بر فرزند متولد شده داشته باشد، در این مطالعه مورد بررسی قرار نگرفت.)
  • شاید باید از پارابن اجتناب کنید. بی‌ضرر بودن یا نبودن پارابن در محصولات تمیزکننده، بحث جامعه علمی است. این نگرانی از این واقعیت ناشی می‌شود که پارابن‌ها می‌توانند مانند هورمون استروژن در بدن عمل کنند. مطالعات روی حیوانات نشان داده است که بوتیل پارابن ممکن است به باروری مردان آسیب برساند.
  • محصولات تمیز کننده ساده خود را بسازید. این قانون نیازی به افشای کامل بسیاری از این مواد شیمیایی در برچسب محصولات ندارد. اگر می‌خواهید بدانید که در محصولات تمیزکننده شما چه ترکیباتی وجود دارد، آن‌ها را خودتان بسازید! آسان است. می‌توانید سرکه و آب را در یک بطری اسپری مخلوط کنید و از آن برای تمیز کردن پنجره‌ها و سطوح استفاده کنید. می‌توانید از جوش شیرین و آب برای آون یا وان استفاده کرد.
  • در صورت امکان از محصولات تمییر کننده اسپری و آئروسل خودداری کنید. بسیاری از مطالعات نشان داده‌اند که قرار گرفتن در معرض محصولات تمیر کننده اسپری، قبل از تولد ممکن است خطر آسم را افزایش دهد. موادی که مشخصاً مشکل ساز بودند شامل الکل، آمونیاک، کلر، گلیکول و اتیلن گلیکول، هیدروکسید سدیم (سود سوزآور)، پلیمرهای اکریلیک، و ترپن‌ها بودند. وقتی از پاک کننده غیر اسپری استفاده شد، افزایش خطر ابتلا به آسم مشاهده نشده است.
  • از خوشبو کننده‌های هوا خودداری کنید. همانند محصولات تمیز کننده اسپری، قرار گرفتن در معرض خوشبو کننده‌ها، قبل از تولد نیز با افزایش خطر آسم و مشکلات تنفسی همراه است. مشکل دیگر خوشبو کننده‌های هوا این است که آن‌ها تقریباً همیشه حاوی آن ماده مبهم “عطر” روی برچسب خود هستند. این بدان معنی است که ممکن است حاوی فتالات باشند، که باید سعی کنید هنگام بارداری از آن‌ها اجتناب کنید.
  • همیشه در محلی با تهویه مناسب کار تمیز کردن را انجام دهید. خواه با محصولات طبیعی “سبز” عمل تمیز کردن را انجام می‌دهید یا نه، حتماً در یک مکان با تهویه مناسب کار کنید.

  شواهد پژوهشی

  در اینجا یک لیست از مواد شیمیایی موجود در محصولات تمیز کننده وجود دارد که ممکن است زنان باردار بخواهند از آن اجتناب کنند و چرایی آن ذکر شده است.

  محصولات تمیز کننده

  محصولات تمیز کننده حاوی اترهای گلیکول

  اترهای‌گلیکول مواد شیمیایی قدرتمندی هستند که در محصولات تمیزکننده مانند محصولات تمیز کننده فر، مواد پاک کننده فرش و برخی از پاک‌کننده‌های شیشه یافت می‌شوند. آن‌ها همچنین در رنگ‌ها، روغن ترمز و حتی برخی از مواد آرایشی یافت می‌شوند.

  اترهای گلیکول ممکن است برای باروری زنان و مردان مضر باشد. مطالعات روی زنان شاغل در صنعت نیمه هادی، که در معرض اترهای گلیکول قرار داشتند، بیشتر احتمال را برای تجربه ناباروری را دارند و خطر سقط جنین در آنها بیشتر است.

  مطالعات حیوانی نشان داده است که قرار گرفتن در معرض اترهای گلیکول قبل از تولد به سیستم تولید مثل موش صحرایی نر آسیب می‌رساند.

  یک مطالعه جالب وجود داشت که بررسی می‌کند آیا قرار گرفتن در معرض اترهای گلیکول در دوران بارداری و قبل از تولد بر عملکرد شناختی در دوران کودکی تأثیر می‌گذارد. محققان سطح اترهای گلیکول را در نمونه ادرار مادران در دوران بارداری بررسی کردند و ارتباط احتمالی آن با عملکرد کودکان را در یک آزمایش شناختی در شش سالگی مورد بررسی قرار دادند.

  آن‌ها دریافتند که غلظت بالاتر دو نوع اتر گلیکول در ادرار مادران، قبل از تولد نوزاد با مقادیر قابل توجهی پایین‌تر در شاخص درک کلامی WISC همراه است. به عبارت دیگر، مادرانی که در حین بارداری سطح بالاتری از این مواد شیمیایی را در ادرار خود داشتند، بیشتر احتمال دارد فرزندانی داشته باشند که در تست هوش در کلاس اول عملکرد بدتری داشته باشند.

  پارابن

  محصولات تمیز کننده حاوی پارابن‌ها

  پارابن در اکثر قریب به اتفاق محصولات مراقبت شخصی و محصولات خانگی، از جمله محصولات تمیز کننده یافت می‌شود. در حالی که برخی از متخصصان می‌گویند کاملاً بی‌خطر هستند، به ویژه در مقادیر بسیار کمی که در محصولات خانگی یافت می‌شود، در مقابل سایر محققان نگران ویژگی‌های بالقوه پارابن در مختل‌کردن غدد درون ریز هستند.

  تحقیقات نشان داد: ارتباط بین پارابن‌ها و سرطان پستان وجود دارد، پارابن‌ها می‌توانند از استروژن در بدن تقلید کنند و به عناوین اصلی تبدیل شوند. پارابن در بافت پستان و سرطان یافت شد. مطالعات آزمایشگاهی در سطح سلولی نشان داد که مقدار بسیار کمی پارابن می‌تواند نحوه رفتار بافت پستان و سلول‌های سرطانی پستان را تغییر دهد.

  قرار گرفتن در معرض پارابن در دوران بارداری چطور؟

  مطالعه‌ای روی کودکان پسر نشان داد که میزان بالاتر پارابن در ادرار مادر با افزایش وزن هنگام تولد برای نوزاد پسران ارتباط دارد. این افزایش وزن تا 3 سالگی ادامه داشت. اما سایر مطالعات با نتایج متناقضی همراه بوده‌اند. این تحقیق همچنین به ما نمی‌گوید پارابن‌ها (در صورت وجود) چه تاثیری بر کودکان دختر دارند.

  در مطالعات حیوانی، موش‌های بارداری که در معرض بوتیل پارابن بودند، دارای فرزندان نر با ناهنجاری‌های تولید مثل در بیضه‌ها بودند و از نظر اسپرم کیفیت پایینی داشتند. تاکنون، هیچ مطالعه انسانی این اثرات را با پارابن پیدا نکرده است.

  پارابن‌ها در برخی از محصولات تمیز کننده وجود دارد. با این حال، اگر می‌خواهید از امنیت بیشتری برخوردار باشید، می‌توانید از آن‌ها اجتناب کنید.

  محصولات تمییز کننده بر پایه فتالات

  محصولات تمیز کننده حاوی فتالات‌ها

  مانند پارابن‌ها، فتالات به عنوان مختل‌کننده عملکرد غدد درون ریز شناخته می‌شوند. به عبارت دیگر، آنها می‌توانند بر روی هورمون‌های بدن ما تأثیر بگذارند. کنگره به دلیل احتمال مشکوک برای آسیب رساندن، فتالات موجود در اسباب بازی‌ها و محصولات مراقبت از کودکان را ممنوع کرده است.

  با این حال، آن‌ها هنوز در هزاران محصول دیگر از جمله بسیاری از محصولات تمیز کننده اسپری‌ و مواد شوینده یافت می‌شوند. فتالات‌ها اغلب در لیست مواد تشکیل‌دهنده به عنوان “عطر” پنهان می‌شوند. همه محصولاتی که این عطر را لیست می‌کنند حاوی فتالات نیستند، اما اکثر آن‌ها حاوی فتالات می‌باشند.

  فتالات‌ها همه جا هستند و نمی‌توانید به طور کامل از آنها اجتناب کنید. با این وجود می‌توانید میزان مواجهه خود را کاهش دهید. به عنوان مثال، محققان دریافته‌اند، زنانی که از خوشبو کننده‌های هوا یا نرم کننده ملحفه‌های پارچه‌ای استفاده می‌کنند، غلظت بالاتری از فتالات را در ادرار دارند.

  تریکلوزان

  محصولات تمیز کننده حاوی تریکلوزان

  تریکلوزان در محصولات ضد باکتری یافت می‌شود. مانند پارابن‌ها و فتالات‌ها، تریکلوزان یک اختلال در غدد درون‌ریز ایجاد می‌کند. FDA استفاده از تریکلوزان را در صابون‌ها ممنوع کرده است، اما هنوز هم در برخی دیگر از محصولات مراقبت شخصی و خانگی، این ترکیب یافت می‌شود.

  تحقیقات نشان داده است که میزان بالاتر تریکلوزان در ادرار زنان باردار با رشد ضعیف‌تر در نوزادان ارتباط دارد. وزن، قد و دور سر نوزاد تحت تأثیر قرار گرفتند.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  این فیلد را پر کنید
  این فیلد را پر کنید
  لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
  برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

  فهرست