آلرژی ها و داروها
 • آشنایی با آلرژی ها و داروها

  داروهایی که حاوی پروتئین‌های غذایی هستند، مانند سویا، تخم‌مرغ، شیر یا اجزای صدف، به طور بالقوه می‌توانند واکنش‌های آلرژیک ایجاد کنند.

  آلرژی‌های غذایی در حال شیوع بیشتر است، تقریباً 8٪ کودکان و 5٪ بزرگسالان حداقل از یک حساسیت غذایی رنج می‌برند. اجتناب از مواد حساسیت‌زای غذایی برای افراد ممکن است دشوار باشد و قرار گرفتن در معرض تصادف و در نتیجه واکنش‌های آلرژیک رخ دهد.

  قانون برچسب زدن و حمایت از مصرف‌کننده آلـرژی غذایی ایالات متحده (FALCPA) در سال 2004 ایجاب می‌کند که برچسب گذاری مواد غذایی شامل هشت ماده حسایت زا متداول موجود در غذاهای بسته بندی شده از جمله تخم‌مرغ، شیر، سویا، گندم، بادام زمینی، آجیل درخت، ماهی و صدف باشد. در حالی که این قانون برای شناسایی این مواد حساسیت‌زا در غذاها مفید است، FALCPA شامل داروهای تجویزی و بدون نسخه نیست.

  بنابراین افرادی که حساسیت غذایی دارند و برای شناسایی مواد حساسیت‌زای مواد غذایی به خواندن برچسب روی مواد غذایی عادت دارند ممکن است به اشتباه برخی از داروها را برای آنها بی‌خطر بدانند – اما داروها می‌توانند حاوی مواد حساسیت‌زا باشند، حتی اگر روی برچسب مشخص نشوند.

  محصولات دارویی حاوی مواد کمکی هستند که این مواد غیرفعال مورد نیاز برای فرآیند تولید و کمک به پایداری و عملکرد داروها هستند. بسیاری از مواد کمکی محصولات غذایی هستند که به طور بالقوه می‌توانند باعث واکنش های آلرژیک در افرادی شوند که به آن ماده غذایی خاص حساسیت دارند.

  در نتیجه، بسیاری از افراد مبتلا به حساسیت غذایی معمولاً از مصرف برخی داروها برای کاهش احتمال واکنش آلرژیک به دلیل داشتن ماده مخدر مخفی پنهان، خودداری می‌کنند. در زیر لیستی از مواد حساسیت‌زای رایج غذایی و داروهای مربوطه حاوی مواد افزودنی مربوطه وجود دارد.

  • تخم‌مرغ

  در بعضی از داروها از لسیتین تخم‌مرغ به عنوان ماده کمکی استفاده می‌شود که حاوی مقداری پروتئین تخم‌مرغ است. با این حال، واکنش‌های آلرژیک به لسیتین تخم‌مرغ در افراد مبتلا به آلرژی تخم‌مرغ نادر است.

  امولسیون‌های لیپیدی داخل وریدی (IV) حاوی لسیتین تخم‌مرغ و سویا هستند و واکنش‌های آلـرژیک بیشتر از پروتئین تخم‌مرغ ناشی از جز سویا است.

  پروپوفول بیهوشی است که در طی جراحی استفاده می‌شود و به خوبی شناخته شده است که باعث واکنش های آلرژیک می شود. در حالی که پروپوفول حاوی پروتئین سویا و تخم‌مرغ است، بیشتر افرادی که به تخم‌مرغ حساسیت دارند می‌توانند با خیال راحت دارو را دریافت کنند. آزمایش پوست می‌تواند برای افرادی انجام شود که به دلیل مصرف این دارو واکنش آلرژیک را تجربه کرده‌اند.
  بیاموزید آیا بیهوشی پروپوفول برای افراد مبتلا به حساسیت تخم‌مرغ بی‌خطر است.

  • آلرژی ها و داروها: ماهی

  پروتامین از بیضه‌های ماهی قزل آلا به دست می‌آید و از آن به عنوان ماده‌ای سازنده در برخی از اشکال انسولین و معکوس کردن اثرات ضد انعقادی هپارین استفاده می‌شود. در حالی که واکنش‌های آلرژیک در افرادی که پروتامین دریافت می‌کنند گزارش شده است، به نظر نمی‌رسد افرادی که به ماهی حساسیت دارند بیشتر در معرض خطر واکنش باشند. افرادی که به ماهی حساسیت دارند می‌توانند داروهای حاوی پروتامین دریافت کنند.

  از روغن ماهی برای تأمین سطح بالایی از اسیدهای چرب امگا 3 استفاده می‌شود زیرا برخی از افراد معتقدند که این ماده می‌تواند به جلوگیری از بیماری‌های قلبی کمک کند. از آنجا که روغن ماهی تصفیه شده است، حاوی پروتئین ماهی نیست و معمولاً در افرادی که به ماهی حساسیت دارند می‌توان آن را با خیال راحت مصرف کرد.

  • ژلاتین

  فروش ژلاتین از بافت همبند گاو و خوک بدست می‌آید و حاوی پروتئین از این حیوانات است.

  واکنش‌های آلرژیک به ژلاتین خصوصاً در داروها و واکسن‌های تزریقی معمول است. قرص‌ها و کپسول‌های حاوی ژلاتین به ندرت باعث واکنش‌های آلرژیک در افراد مبتلا به آلرژی به ژلاتین می‌شوند. شیاف حاوی کپسول ژلاتین شناخته شده است که باعث واکنش‌های آلرژیک در افراد مبتلا به حساسیت به ژلاتین می‌شود.

  تزریق اریتروپویتین حاوی ژلاتین می‌تواند باعث واکنش‌های آلرژیک در افراد مبتلا به آلرژی به ژلاتین شود. اسفنج‌های Gelfoam، که برای جلوگیری از خونریزی در طی جراحی استفاده می‌شود، حاوی ژلاتین هستند و با واکنش‌های آلرژیک در افراد مبتلا به آلـرژی به ژلاتین ارتباط دارند.

  ژلاتین در انواع مختلف مایعات IV می‌تواند باعث واکنش‌های آلرژیک در افراد مبتلا به آلرژی به ژلاتین شود، اگرچه این محصولات در ایالات متحده استفاده نمی‌شود.

  • شیر

  اکثر افراد مبتلا به حساسیت به شیر در نتیجه مصرف داروهای حاوی مقدار کمی پروتئین شیر واکنش‌های آلرژیک ندارند. به طور کلی، این داروها را می توان با خیال راحت توسط افراد مبتلا به آلرژی به شیر مصرف کرد. این داروها شامل پروبیوتیک‌های مبتنی بر کازئین ( شامل خرید کازئینات سدیم)، استنشاق‌کننده‌های آسم حاوی لاکتوز (مانندAdvair Diskus ، Flovent Diskus ،Pulmicort Flexhaler و Asmanex) و لاکتوز موجود در تزریقات متیل پردنیزولون (کورتیکواستروئید) است.

  قیمت فروش لاکتوز
  آنالیز لاکتوز

  اشکال دیگر لاکتوز درجه دارویی و مولکول‌های مرتبط به ندرت به پروتئین شیر آلوده می‌شوند، اما اگر حاوی پروتئین شیر هیدرولیز شده باشند، احتمال ایجاد واکنش‌های آلـرژیک در افراد مبتلا به آلرژی شیر وجود دارد.

  • بادام زمینی

  خرید روغن بادام زمینی در دیمرکاپرول، کپسول های پروژسترون و کپسول های والپروئیک استفاده می‌شود. از آنجا که روغن بادام زمینی خالص تصفیه شده است، حاوی پروتئین بادام زمینی نیست و نباید در افراد مبتلا به آلرژی به بادام زمینی واکنش‌های آلرژیک ایجاد کند.

  • هسته کاج

  آجیل کاج محصولی از درختان کاج است که منشا of گل محمدی است که به آن کلوفونی نیز گفته می شود. از رزین به عنوان لاک دندان استفاده می شود و هیچ گزارشی مبنی بر ایجاد واکنش های آلرژیک در افراد مبتلا به آلرژی به مغز کاج گزارش نشده است.

  شناخته شده است که رزین / کلوفونی باعث ایجاد درماتیت تماسی در افراد خاصی می شود ، اما این واکنش لزوماً در افرادی که به آجیل کاج حساسیت دارند رخ نمی‌دهد.

  • دانه کنجد

  بسیاری از داروها حاوی روغن کنجد هستند، اگرچه روغن کنجد با درجه دارویی معمولاً حاوی پروتئین کنجد نیست، برخلاف روغن کنجد درجه یک که حاوی آن است. این بدان معناست که داروهایی که حاوی روغن کنجد هستند، مانند پروژسترون برای تزریق، معمولاً برای افرادی که به حساسیت کنجد حساس هستند، ایمن هستند.

  • صدف

  گلوکزآمین، که در تعداد کمی از افراد گزارش شده است که باعث واکنش‌های آلـرژیک می‌شود، از پوسته‌های صدف ماهی بدست می‌آید. تعداد کمی از مطالعات که بیش از دوازده نفر مبتلا به آلـرژی به صدف را ارزیابی کردند، نشان داد که مصرف گلوکوزامین بی‌خطر است.

  پروتئینی که معمولاً باعث حساسیت به صدف می‌شود، مقادیر زیادی در پوسته وجود ندارد و تصور نمی‌شود که گلوکوزامین مشتق شده از پوسته در افرادی که فقط به پروتئین موجود در صدف پوستی حساسیت دارند، واکنش ایجاد کند.

  ید، که در پوسته پوسته و رنگ وریدی (رنگ IV) وجود دارد، هیچ ارتباطی با واکنش های آلرژیک ناشی از خوردن صدف دار ندارد.

  • سویا
  روغن سویا
  روغن سویا

  سویا در بسیاری از داروها یافت می‌شود، اما به ندرت باعث واکنش‌های آلرژیک در افراد مبتلا به حساسیت سویا می‌شود. خرید لسیتین سویا در برخی از استنشاق‌ها، عمدتاً در مواردی که برای درمان COPD استفاده می‌شود، مانند Combivent و Atrovent یافت می‌شود. گزارش‌هایی از افراد با سابقه آلرژی به سویا با استفاده از این استنشاق‌کننده‌ها و علائم بدتر شدن تنفس گزارش شده است، اما هرگز ثابت نشده است که لسیتین سویا در دستگاه استنشاقی مشکل بوده است.

  روغن سویا در امولسیون‌های لیپیدی داخل وریدی موجود در کل تغذیه تزریقی (TPN) وجود دارد، منبع تغذیه‌ای که برای بیماران بسیار سخت که نمی‌توانند غذا بخورند استفاده می‌شود. در حالی که واکنش‌های آلـرژیک با TPN رخ داده است، اما ثابت نشده است که این امر در نتیجه حساسیت به سویا بوده است.

  آمفوتریسین C یک داروی IV است که برای درمان عفونت‌های قارچی در بیماران سخت منتخب استفاده می‌شود. فسفاتیدیل کولین سویا جز چربی دارو را تشکیل می‌دهد، که به آن اجازه می‌دهد قارچ وارد شده و از بین برود. واکنش‌های آلـرژیک به آمفوتریسین B شرح داده شده است، اگرچه این موارد هرگز مقصر آلرژی سویا نبوده‌اند

  همیشه اول بررسی کنید

  در حالی که تعمیمات فوق در مورد اکثر افراد مبتلا به آلـرژی غذایی صادق است، هر کسی که آلرژی غذایی شدید و تهدید کننده زندگی دارد، باید قبل از مصرف دارویی که ممکن است حاوی آثاری از ماده حساسیت زا باشد، با متخصص آلرژی مشورت کند.

  همچنین، از آنجا که میزان ماده حساسیت‌زای غذایی موجود در داروها تنظیم نشده است، مقدار آن می‌تواند به مرور زمان و بدون هیچ‌گونه هشدار افزایش یابد.

  منبع:

  میانگین امتیازات ۵ از ۵

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  این فیلد را پر کنید
  این فیلد را پر کنید
  لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
  برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

  فهرست