مواد اولیه دارویی و پزشکی

آزیترومایسین

سفارش محصول تماس با کارشناس

آزیترومایسین را تیمی از محققان شرکت داروسازی Pliva در کرواسی به سرپرستی دکتر Slobodan Dokic در سال ۱۹۸۰ کشف کردند و در سال ۱۹۸۱ ثبت اختراع شد. در سال ۱۹۸۸ برای مصارف پزشکی مورد تأیید قرار گرفت. آزیترومایسین در لیست داروهای ضرورتی سازمان بهداشت جهانی می‌باشد، که از مؤثرترین و بی‌خطرترین مواد دارویی مورد نیاز در یک سیستم بهداشتی است.

آزیترومایسین یک آنتی‌بیوتیک ماکرولید نیمه‌حساس است که دارای فرمول شیمیایی C38H72N2O12 است. معمولاً برای طیف گسترده‌ای از عفونت‌های باکتریایی خفیف تا متوسط استفاده می‌شود. آزیترومایسین با موارد نادر آسیب حاد کبدی مرتبط است.

مکانیسم عمل آزیترومایسین:

آزیترومایسیـن با تداخل در سنتز پروتئین از رشد باکتری‌ها جلوگیری می‌کند. این ماده با وصل‌شدن به ریبوزوم باکتری، مانع از ترجمه mRNA می‌شود، اما سنتز اسید نوکلئیک را تحت تأثیر قرار نمی‌گیرد.

عوارض جانبی مصرف آزیترومایسین:

عمده‌ترین عوارض جانبی آن:

  • اسهال (۵٪)
  • حالت تهوع (۳٪)
  • درد شکم (۳٪) و استفراغ است.

کمتر از ۱٪ از افراد به دلیل عوارض جانبی مصرف این دارو را متوقف می‌کنند. عصبی بودن، واکنش‌های پوستی و آنافیلاکسی گزارش شده است. عفونت کلستریدیوم دیفیسیل با استفاده از آزیترومایسین گزارش شده است. از دست‌دادن شنوایی گزارش شده است.

مصرف بیش از حد تصادفی داخل وریدی در یک نوزاد باعث انسداد شدید قلب و در نتیجه انسفالوپاتی (اختلال کلی در کارکرد مغزی) شد.

در سال ۲۰۱۳ FDA هشدار داد که “آزیترومایسین” می‌تواند باعث ایجاد تغییرات غیر طبیعی در فعالیت الکتریکی قلب شود که می‌تواند منجر به یک ریتم نامنظم قلبی و کشنده شود. FDA در مطالعات سال ۲۰۱۲ اظهار داشت که این دارو در مقایسه با آنتی‌بیوتیک‌های دیگر مانند آموکسی سیلین یا فاقد آنتی‌بیوتیک، خطر مرگ را به خصوص در افرادی که مشکلات قلبی دارند، افزایش می‌دهد.

این هشدار نشان می‌دهد افرادی که شرایط پیش‌بینی شده­، مانند افرادی که دارای:

  • طولانی‌شدن فاصله QT
  • سطح پایین پتاسیم خون یا منیزیم
  • ضربان قلب کندتر از حالت طبیعی
  • یا افرادی که از داروهای خاصی برای درمان ریتم‌های غیر طبیعی قلب استفاده می‌کنند در معرض خطر ویژه‌ای هستند.

سایر محصولات ما: امپرازول

فروش:

شرکت پیشگامان شیمی مواد مؤثره دارویی را به بهترین قیمت در کوتاه‌ترین زمان جهت شما مشتریان عزیز فراهم می‌کند.

سیدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
برای مشاوره تماس بگیرید