آزمایشگاهیدارویی و پزشکیصنعتی

دی متیل آمین

سفارش محصول تماس با کارشناس

امتیاز شما:
[کل: 9 میانگین: 5]

دی متیل آمین (Dimethylamine) یک ترکیب آلی با فرمول CH3) 2NH) است. این آمین نوع دوم یک گاز بی‌رنگ و قابل اشتعال است و بوی آن مانند آمونیاک است. دی متیل آمین معمولاً به صورت محلول آبی، با غلظت‌هایی حدود 40٪ وجود دارد. تولید دی­‌متیل‌آمین در سال 2005 حدود 270،000 تن تخمین زده می‌شود.

ساختار و خواص دی متیل آمین:

این مولکول از یک اتم نیتروژن تشکیل شده است که دارای دو تا متیل و یک پروتون است. دی متیل آمین یک باز ضعیف است و pKa نمک آمونیوم CH3– NH2 + -CH3 برابر 10.73 است، که مقداری بالاتر از pKa متیل آمین (10.64) و تری متیل آمین (9.79) می­‌باشد.

دی‌متیل‌آمین با اسیدها واکنش می­‌دهد و منجر به تشکیل نمک‌هایی مانند دی‌متیل امین هیدروکلراید، که جامد سفید بی‌بو با نقطه ذوب 171.5 درجه سانتی‌گراد می‌شود. این ماده با واکنش کاتالیزوری متانول و آمونیاک در دماهای بالا و فشار زیاد تولید می‌شود.

موارد مصرف دی متیل آمین:

  • این محصول پیش ماده چندین ترکیب مهم صنعتی است. این ماده با دی سولفید کربن واکنش نشان می‌دهد و به دی‌متیل‌دی­‌تیوکاربامات تبدیل می­‌شود.
  • این ترکیب پیش‌­ماده گروهی از مواد شیمیایی است که به طور گسترده در جریان پختن لاستیک استفاده می‌شود.
  • حلال‌های دی متیل فرمامید و دی متیل استامید از دی متیل آمین به‌دست می‌آیند. این ترکیب ماده اولیه برای تولید بسیاری از مواد شیمیایی و دارویی مانند دی‌مفوکس و دیفن‌هیدرامین است.
  • سلاح شیمیایی تابون از دی‌متیل‌آمین مشتق شده است.
  • سورفکتانت لوریل دی متیل آمین اکسید در صابون‌ها و ترکیبات تمیز کننده یافت می‌شود.
  • دی متیل هیدرازین نامتقارن، سوخت موشکی، از دی متیل آمین تهیه شده‌اند.
  • دی‌متیل‌آمین تحت شرایط اسیدی ضعیف قرار می‌گیرد تا دی‌متیل ­‌نیتروز آمین را بدهد. این ماده سرطان‌زا برای حیوانات، در نمونه‌های ادرار انسانی شناسایی و اندازه‌گیری شده است که ممکن است در کشورهای بسیار صنعتی از نیتروژنه‌شدن دی‌متیل‌آمین توسط اکسیدهای ازت موجود در باران‌های اسیدی بوجود آمده باشد.

مشتقات آمیدو:

دپروتونه شدن دی‌متیل‌آمین با ترکیبات ارگانولیتیوم قابل انجام شدن است. LiNMe2 حاصل، که یک ساختار شبه کلاستری به خود می‌گیرد، به عنوان منبع “Me2−N” عمل می‌کند.

از این لیتیوم­‌ آمید برای تهیه کمپلکس‌­های فلزی سبک مانند تتراکیس (دی متیل آمیدو) تیتانیوم و پنتاکیس (دی متیل آمیدو) تانتالم استفاده شده است.

سیدی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + 13 =

دکمه بازگشت به بالا
Call Now Buttonبرای مشاوره تماس بگیرید