خرید آزاتیوپرین

خرید آزاتیوپرین

پیشگامان شیمی به عنوان یکی از بزرگترین واردکنندگان مواد اولیه دارویی با چندین دهه تجربه، ماده اولیه دارویی آزاتیوپرین را با بالاترین و خالص‌ترین کیفیت برای چندین کاربرد در محصولات دارویی وارد می‌کند.

علم شیمی

آزاتیوپرین یک تیوپورین است که از طریق تیو اتر با هتروسیکل دوم (مشتق ایمیدازول) مرتبط است. این ماده جامد زرد کمرنگی با طعم کمی تلخ و نقطه ذوب 238–245 درجه سانتی‌گراد است. این ماده عملا در آب حل نمی‌شود و فقط در حلال‌های چربی دوست مانند کلروفرم، اتانول و دی اتیل اتر کمی حل می‌شود. این ماده در محلول‌های آبی قلیایی حل می‌شود و در آنجا به 6 -مرکاپتوپورین هیدرولیز می‌شود.

آزاتیوپرین از 5-کلرو-1-متیل-4-نیترو-1H-ایمیدازول و 6-مرکاپتوپورین در دی متیل سولفوکسید سنتز می‌شود. سنتز نمونه اول با آمیدی از متیل آمین و دی اتیل اگزالات آغاز می‌شود که سپس با پنتاکلرید فسفر چرخانده و کلر می‌شود؛  گروه نیترو با اسید نیتریک و سولفوریک معرفی می‌شود.

خرید آزاتیوپرین
خرید آزاتیوپرین

مکانیسم عمل

آزاتیوپرین یک آنالوگ پورین با فعالیت سیتوتوکسیک و سرکوب کننده سیستم ایمنی است. آزاتیوپرین نوعی پیش دارو است که توسط گزانتین اکسیداز کبدی به متابولیت فعال آن 6-مرکاپتوپورین (6-MP) تبدیل می‌شود.

6-MP بیشتر توسط هیپوگزانتین-گوانین فسفریبوسیل ترانسفراز (HGPRT) به 6-تیوگوانوزین-5′-فسفات (6-تیو-GMP) و 6-تیواینوزین مونوفسفات (6-تیو-IMP) متابولیزه می‌شود، هم از تبدیل نوكلئوتید جلوگیری می‌كنند و هم مانع سنتز پورین می‌شوند.

این امر منجر به مهار DNA ،RNA و سنتز پروتئین می شود. در نتیجه، ممکن است تکثیر سلولی به ویژه در لنفوسیت‌ها و لکوسیت‌ها مهار شود.

خرید آزاتیوپرین
خرید آزاتیوپرین

عملکرد

آزاتیوپرین یک آنالوگ پورین و پیش دارو داروی مرکاپتوپورین است که به عنوان یک عامل سرکوب‌کننده سیستم ایمنی در پیوند اعضا برای جلوگیری از رد و در بیماری‌های خود ایمنی به عنوان یک عامل محافظت کننده کورتیکواستروئید استفاده می‌شود.

آزاتیوپرین با افزایش جزئی، معمولاً گذرا و بدون علامت در سطح آمینوترانسفراز سرم در طول درمان و با موارد نادر از آسیب حاد، کلستاتیک کبدی و با استفاده طولانی مدت، فشار خون بالای پورت غیر سیروتیک در نتیجه هیپرپلازی احیا کننده گره یا سندرم انسداد سینوسی همراه است.

عوارض جانبی و خطرات

اکثر افراد هیچ عارضه جانبی ندارند و برای کسانی که این عوارض را دارند معمولاً جدی نیستند. با این حال، اگر عوارض جانبی شدید دارید، یا نگران علائم خود هستید، با یکی از متخصصان مراقبت‌های بهداشتی مسئول مراقبت خود تماس بگیرید.

آزاتیوپرین ممکن است باعث موارد زیر شود:

 • حالت تهوع یا احساس بیماری
 • استفراغ
 • اسهال
 • از دست دادن اشتها
 • ریزش مو
 • بثورات پوستی
 • حساسیت به نور خورشید

از آنجا که آزاتیوپرین بر سیستم ایمنی بدن تأثیر می‌گذارد، بنابراین احتمال ابتلا به عفونت را در شما بیشتر می‌کند. همچنین می‌تواند بر شمارش خون یا کبد شما تأثیر بگذارد. بنابراین شما باید آزمایش خون را قبل و در طی دوره مصرف آزاتیوپرین انجام دهید.

ممکن است از شما خواسته شود که نتایج آزمایش خون خود را در یک دفترچه ثبت کنید و هنگام مراجعه به پزشک عمومی یا بیمارستان باید آن را با خود ببرید.

خرید آزاتیوپرین
خرید آزاتیوپرین

اگر بعد از شروع مصرف آزاتیوپرین به هر یک از موارد زیر رسیدید، باید فوراً به پزشک یا متخصص پرستار خود بگویید:

 • گلودرد، تب یا علائم دیگر عفونت
 • کبودی یا خونریزی غیرقابل توضیح
 • زرد شدن پوست یا چشم، این به عنوان زردی شناخته می‌شود
 • علائم جدیدی که شما را نگران می‌کند.

در صورت ابتلا به آبله مرغان یا بیماری زونا، یا در صورت تماس با شخصی که به این بیماری مبتلا شده است با تیم روماتولوژی خود تماس بگیرید.

اگر از آزاتیوپرین استفاده می‌کنید، این بیماری ها می‌توانند بدتر از حد معمول باشند. ممکن است به درمان آن‌ها احتیاج داشته باشید و تا زمانی که حالتان بهتر نشود، مصرف آزاتیوپرین شما متوقف شود.

نکاتی برای کاهش خطر ابتلا به عفونت

سعی کنید از تماس نزدیک با افرادی که می‌دانید به عفونت مبتلا هستند خودداری کنید.

دستان خود را به طور مرتب بشویید و دور یک بطری کوچک از ژل دست ضد باکتری حمل کنید.

با مسواک زدن مرتب دندان‌ها خود را تمیز نگه دارید.

اگر سیگاری هستید سیگار را ترک کنید.

اطمینان حاصل کنید که غذای شما به درستی ذخیره و آماده شده است.

سعی کنید خانه خود را به خصوص آشپزخانه، حمام و توالت را تمیز و بهداشتی نگه دارید.

تأثیر بر سایر روش‌های درمانی

آزاتیوپرین می‌تواند با داروهایی که برای درمان نقرس استفاده می‌شود مانند آلوپورینول و فبوکسوستات ارتباط برقرار کند. همچنین تعامل با برخی از داروهایی که برای کنترل فشار خون بالا استفاده می‌شوند مانند وارفارین شناخته شده است.

بنابراین اطمینان حاصل کنید که در مورد داروهای مورد استفاده خود با تیم روماتولوژی صحبت کنید، زیرا ممکن است پیشنهاد شما برای استفاده از ترکیب دارویی دیگری دیگر باشد.

قبل از شروع هر داروی جدید با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

در صورت لزوم می‌توانید داروی ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID) یا مسکن مصرف کنید، مگر اینکه پزشک خلاف این را توصیه کند.

داروهای پیشگیرانه یا داروهای گیاهی را بدون این که ابتدا با پزشک یا داروساز خود در میان بگذارید، مصرف نکنید زیرا برخی از آن‌ها می‌توانند با آزاتیوپرین واکنش بد نشان دهند.

خرید آزاتیوپرین
خرید آزاتیوپرین

موارد احتیاط

قبل از مصرف آزاتیوپرین، اگر به آن یا مرکاپتوپورین حساسیت دارید، یا اگر آلرژی دیگری دارید به پزشک یا داروساز خود بگویید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیرفعال باشد، که می‌تواند باعث واکنش‌های آلرژیک یا سایر مشکلات شود. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.

قبل از استفاده از این دارو، سابقه پزشکی خود را به پزشک یا داروساز بگویید، خصوصاً در مورد: بیماری کلیوی، بیماری کبدی، سرطان، برخی اختلالات آنزیمی (کمبود TPMT، کمبود NUDT15).

این دارو ممکن است خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش دهد. از قرار گرفتن در زیر نور آفتاب اجتناب کنید. از غرفه های برنزه کننده و چراغ های آفتابی پرهیز کنید. در فضای باز از ضد آفتاب استفاده کنید و لباس محافظ بپوشید. پزشک شما ممکن است شما را راهنمایی کند که در حین استفاده از این محصول از نور درمانی خودداری کنید. جزئیات را از پزشک خود بپرسید.

آزاتیوپرین می‌تواند شما را در معرض ابتلا به عفونت قرار دهد یا ممکن است عفونت های فعلی را بدتر کند. از تماس با افرادی که ممکن است به دیگر عفونت ها آلوده شوند (مانند آبله مرغان، سرخک، آنفولانزا) خودداری کنید. اگر در معرض عفونت یا جزئیات بیشتر هستید با پزشک خود مشورت کنید.

قبل از انجام جراحی، کلیه محصولات مورد استفاده خود (از جمله داروهای تجویز شده، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) را به پزشک یا دندانپزشک خود بگویید.

بدون موافقت پزشک خود واکسیناسیون انجام ندهید. از تماس با افرادی که اخیراً واکسن‌های زنده دریافت کرده‌ا‌ند (مانند واکسن آنفولانزا که از طریق بینی استنشاق می‌شود) خودداری کنید.

برای کاهش احتمال بریدگی، کوفتگی یا آسیب‌دیدگی، با اشیای تیز مانند تیغ و ناخن‌گیر احتیاط کنید و از انجام فعالیت‌هایی مانند ورزش‌های تماسی خودداری کنید.

از آنجا که این دارو از طریق پوست و ریه‌ها قابل جذب است و ممکن است به نوزاد متولد شده آسیب برساند، زنانی که باردار هستند یا ممکن است باردار شوند نباید این دارو را مصرف کنند و یا گرد و غبار قرص‌ها را تنفس کنند.

اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، به پزشک خود اطلاع دهید. هنگام استفاده از آزاتیوپرین نباید باردار شوید. آزاتیوپرین ممکن است به نوزاد متولد شده آسیب برساند. هنگام استفاده از این دارو، در مورد اشکال قابل اطمینان کنترل بارداری سوال کنید. اگر باردار هستید، بلافاصله در مورد خطرات و فواید این دارو با پزشک خود صحبت کنید.

سایر مطالب: آناستروزول

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست