سوربیتول

ارسال سفارش به سراسر کشور با سریع زمان

فروشنده 09124850508

پیشگامان شیمی محصول سوربیتول مایع 70 درصد را از کشورهای هند با برند میز و فرانسه با برند روکت وارد میکند. شما مشتریان عزیز جهت دریافت قیمت و خرید سوربیتول مایع با ما در تماس باشید.

سوربیتول (sorbitol) یک پلیول (الکل قند) است که به عنوان ماده شیرین‌کننده در محصولات غذایی مختلف از جمله:

 • شیرینی بدون قند
 • دسرهای یخ‌زده
 • محصولات پخته‌شده و آدامس.

به کار می‌رود.

این ماده 60٪ از شیرینی ساکارز، با یک سوم کالری کمتری برخوردار است و طعم شیرین، خنک و دلپسندی را به جای می‌گذارد. علاوه بر شیرینی، یک ماده مرطوب‌کننده و بافت‌کننده بسیار عالی بوده، که در پوسیدگی دندان نقش ندارد و ممکن است برای افراد مبتلا به دیابت مفید باشد.

این ماده بر خلاف سیکلامات‌ها و سدیم ساخارین ماده‌ای است که در ساخت شکلات‌های دیابتی و شیرینی‌های دیابتی به صورت گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این ماده تقریباً مشابه گلوکز بوده و مقدار شیرینی این ماده به حجم مورد استفاده در محصول بستگی دارد. سوربیتول به شکل شربت و پودر کریستال بوده که فرم کریستالیه آن برای ساخت شکلات استفاده می‌شود.

بهترین خواص سوربیتول

منابع سوربیتول:

این نوعی الکل پلی‌هیدریک است که در طبیعت به وفور یافت می‌شود. غنی‌ترین منبع آن دانه‌های سماق کوهی(rowan or maintain ash berry) می‌باشد، در میوه‌هایی مانند:

 • سیب
 • گلابی
 • آلو سیاه و هلو نیز وجود دارد.

این ماده به صورت طبیعی و دست نخورده ارزش تجاری چندانی ندارد.

برای اولین‌بار در سال 1872 کشف شد، سوربیتول در مقیاس صنعتی توسط هیدروژناسیون دکستروز تولید و عرضه می‌شود. درجه شیرینی این محصول تقریباً نصف شیرینی ساکارز می‌باشد که به عنوان یک شیرین‌کننده برای افراد دیابتی و غذاهای کنسرو شده و به عنوان یک نرم‌کننده مورد استفاده قرار می‌گیرد و رطوبت را جذب خود می‌کند. 

همان‌گونه که سوربیتول به تدریج و تا حدی جذب بدن می‌شود، انسولین و واکنش گلوکز خون کاهش می‌یابد. ارزش کالری آن دو سوم شکر معمولی است، بنابراین برای مدیریت شاخص توده بدنی در میان کودکان مفید است.

این ماده یا همان گلوسیتول در تجارت تحت عنوان سوربو (Sorbo) موجود است.

این ماده به عنوان عامل مرطوب‌کننده (Humectant) و شیرین‌کننده مخصوصاً برای افراد مبتلا به مرض قند به کار می‌رود.

خواص سوربیتول:

این یک ماده ضد پوسیدگی یا ضدکرم خوردگی است، این ماده الکلی به آسانی در آب حل‌شده و مزه شیرینی دارد، گلوسیتول به منظور کاهش فعالیت آبی در غذاها با رطوبت تقریباً بالا به عنوان بازدارنده عمل کریستالیزاسیون و نرم‌کننده استفاده می‌شود.

همچنین بسیار پایدار است.

این محصول می‌تواند درجه حرارت بالا را تحمل کند و در واکنش‌های مایارد (قهوه‌ای) شرکت نمی‌کند. این ماده با سایر مواد غذایی مانند:

کاربرد سوربیتول

کاربرد سوربیتول:

سوربیتول در تولید شیرینی‌پزی، کالاهای پخته‌شده و شکلات که محصولات تمایل به خشک‌شدن یا سخت‌شدن دارند مفید است.

این بدان دلیل است که برخلاف سایر پلیول‌ها مانند مانیتول و زایلیتول در برابر از بین رفتن رطوبت محافظت می‌کند. خاصیت تثبیت‌کننده رطوبت، از این محصولات در برابر خشک شدن محافظت می‌کند و طراوت اولیه آن‌ها را در حین نگه‌داری حفظ می‌کند.

سوربیتول جایگزین ساکارز بوده و همراه ساخارین و سیکلامات‌ها در نوشابه‌های رژیمی

و بدون قند برای جلوگیری از چاقی و همراه با:

 • آنتی‌هیستامین‌ها
 • آلکالوئیدها
 • باربیتوریک‌ها

برای بهتر کردن طعم آن به کار می‌رود.

این ماده در مقایسه با گلوکز به آرامی توسط نفوذ از روده جذب می‌شود و در کبد متابولیزه می‌شود.

از سوربیتول نیز به طور مرتب در فرمولاسیون محصولات مراقبت از دهان مانند خمیر دندان و دهانشویه استفاده می‌شود.

در فرآورده‌های بیولوژیکی سوربیتول می‌تواند جایگزین گلیسیرین باشد و به عنوان محافظ آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. سوربیتول بدون تجزیه‌شدن و به آسانی در شربت‌ها، الکل‌های چند هیدروکسیله حل می‌شود. سوربیتول یا همان گلوسیتول در تجارت تحت عنوان سوربو (Sorbo) موجود است. این ماده به عنوان عامل مرطوب‌کننده (Humectant) و شیرین‌کننده مخصوصاً برای افراد مبتلا به مرض قند به کار می‌رود.

کاهش مقدار کالری:

سوربو به آرامی توسط بدن جذب می‌شود و به بخشی از ماده خورده‌شده اجازه می‌دهد تا به روده بزرگی برسد که متابولیسم کالری کمتری تولید می‌کند.

در حالی که ساکارز (قند جدول) چهار کالری در هر گرم کمک می‌کند، سوربیـتول مقدار کالری آن فقط 2.5 است.

به طور گسترده در فرمولاسیون محصولات کم‌کالری و سبکی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سوربیتول برای افراد دیابتی مفید است:

سوربیـتول ممکن است به عنوان جایگزینی برای قند برای مبتلایان به دیابت مفید باشد. زیرا باعث افزایش چشم‌گیر قند خون و واکنش انسولین مرتبط با مصرف گلوکز می‌شود.

همچنین مقدار کالری آن در حدود 2.54 کیلو کالری در گرم کاهش یافته است، که با هدف کالری و کنترل وزن برای افراد دیابتی سازگار است.

قبل از انتخاب غذاهای شیرین‌شده با سوربیتول و یا سایر الکل‌های قند، در مورد سودمندی این پلیول‌ها باید با یک متخصص دیابت صحبت شود،

زیرا ممکن است برخی از این محصولات حاوی مواد دیگری باشند که ممکن است برای رژیم غذایی آن‌ها مناسب نباشد.

ایمنی:

با مطالعات علمی متعدد ثابت شده است که سوربیتول، برای استفاده در تولید مواد غذایی بی‌خطر است.

سازمان غذا و دارو / کمیته تخصصی سازمان بهداشت جهانی در مورد افزودنی‌های مواد غذایی (JECFA) اظهار می‌دارد که سوربیتول بی‌خطر است و مقدار روزانه قابل قبول * (ADI) را برای سوربیتول “مشخص نشده” ایجاد کرده است، که این بی‌خطرترین دسته‌ای است که در آن JECFA می‌تواند یک ماده غذایی قرار دهد.

سوربو توسط اتحادیه اروپا و کشورهای بی‌شماری در سراسر جهان از جمله:

 • استرالیا
 • کانادا
 • ژاپن و ایران تأیید شده است.

فروش سوربیتول:

این محصول در بسته‌بندی‌های 25 کیلوگرمی پودری و بشکه‌های 275 کیلوگرمی مایع 70 درصد هندی و روکت فرانسه آماده تحویل شما مشتریان عزیز می‌باشد.

قیمت فروش سوربیتول

 

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *