بنزوفنون Benzophenone

بنزوفنون Benzophenone

ارسال سفارش به سراسر کشور با سریع زمان

فروشنده: 09129008862

بنزوفنون Benzophenone یک ترکیب ارگانیک با رایحه‌ای خوشبو است که به طور طبیعی در انگورها (شرابی و موسکات) و سایر میوه‌ها وجود دارد.

بنزوفنون Benzophenone چیست؟

بنزوفنون ترکیبی آلی با فرمول C6H5)2CO) یا C13H10O است که عموماً به اختصار Ph2CO نیز نوشته می‌شود.

این کتون معطر است و دارای دو حلقه بنزن است که به همان اتم کربن گروه کربونیل متصل است.

در برخی محصولات مراقبت شخصی و محصولات مصرفی و بسته‌بندی‌شده به عنوان فیلتر اشعه UV استفاده می‌شود.

ویژگی‌های بنزوفنون Benzophenone:

این ماده جامدی سفید رنگ است که در برخی از حلال‌های آلی محلول و در آب نامحلول است.

بنزوفنون یک بلوک ساختاری پرکاربرد در شیمی آلی است که منبع دی آریل کتون است.

کاربردها و مزایای بنزوفنون Benzophenone:

 • در محصولات مراقبتی پوست مانند صابون، لاک ناخن و بالم لب، به جلوگیری از تخریب سایر ترکیبات موجود، توسط اشعه UV کمک می‌کند و از رنگ و رایحه محصول محافظت می‌کند.
 • اکسی بنزون، از مشتقات BP است که به دلیل توانایی جذب اشعه‌های مضر UV، در بسیاری از کرم‌های ضدآفتاب به عنوان ماده مؤثره کاربرد دارد.
 • در محصولات لباسشویی و پاک‌کننده، بنزوفنون به عنوان ترکیب خوشبو کننده به فرمولاسیون محصول اضافه می‌شود و همچنین به محافظت از محصول در برابر تخریب ناشی از اشعه ماوراء بنفش و قرار گرفتن در معرض هوا باشد، کمک می‌کند.

سایر کاربردها:

در صنعت چاپ نیز به عنوان شروع‌کننده واکنش تکمیلی کاربرد دارد.

استفاده از این ماده به تولیدکنندگان این امکان را می‌دهد که بتوانند محصول خود را در ظروف شیشه‌ای یا پلاستیکی شفاف مانند پت‌ها بسته‌بندی کنند در غیر این صورت باید از ظروف مات و تیره استفاده نمایند.

در کاربردهای بیولوژیکی، بنزوفنون‌ها به عنوان پروب‌های فوتوفیزیکی به‌طور گسترده مورد استفاده قرار گرفته و برای شناسایی و نقشه‌برداری از فعل و انفعالات پپتیدها و پروتئین‌ها استفاده می‌شود.

در محصولات مصرفی مانند عینک آفتابی، کفش و تجهیزات ورزشی، بنزوفنون به محافظت در برابر اشعه UV که می‌تواند باعث خرابی محصول شود، کمک می‌کند.

علاوه بر این، به عنوان یک ماده در بسته‌بندی‌های پلاستیکی غیر غذایی، به جلوگیری از آسیب آفتاب و محو شدن محصول درون بسته‌بندی کمک می‌کند.

نحوه سنتز:

بنزوفنون توسط اکسیداسیون مس کاتالیز شده دی فنیل متان با هوا تولید می‌شود.

سایر روش‌های سنتز بنزوفنون Benzophenone:

– یک مسیر آزمایشگاهی نیز شامل واکنش بنزن با تتراکلرید کربن و به دنبال آن هیدرولیز حاصل از دی فنیل دی کلرومتان حاصل می‌شود.

– همچنین می‌توان آن را توسط آسیلاسیون فریدل- کرافتس بنزن با بنزوئیل کلرید در حضور یک کاتالیزور اسید لوئیس مانند کلرید آلومینیوم تهیه کرد.

یکی دیگر از واکنش‌های کمتر شناخته شده برای تولید بنزوفنون، تجزیه حرارتی (پرولیز) بنزوات کلسیم بی‌آب است.

واکنش فریدل-کرافتس:

مجموعه‌‌ای از واکنش‌های جابجایی است که طی آن یک گروه آلکیل یا آسیل، با یکی از اتم‌های هیدروژن موجود در حلقه بنزنی جابه‌جا می‌شود.

مشتقات بنزوفنون Benzophenone رایج در تولید ضدآفتاب‌ها:

 • بنزوفنون-2 (BP-2)
 • بنزوفنون-3 (اکسی بنزون- BP-3)

برخی از محصولات حاوی BP:

 • بالم لب
 • لاک ناخن
 • پایه‌ها (فونداسیون‌ها)
 • ضد آفتاب کودک
 • عطرها
 • شامپوها
 • نرم‌کننده‌ها
 • اسپری‌های مو
 • مرطوب‌کننده‌ها

اطلاعات ایمنی:

سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) بنزوفنون -3 (BP3) را که به عنوان اکسی بنزون نیز شناخته می‌شود، را به عنوان یک ماده مؤثره در ضد آفتاب تصویب کرده است.

علاوه بر این، یک هیئت علمی متخصص آرایشی و بهداشتی (CIR) اظهار می دارد که بنزوفنون Benzophenone و مشتقات آن (بنزوفنون-1، -3، -4، -5، -9 و -11) ایمن هستند و به طور معمول در مواد آرایشی و محصولات مراقبت شخصی استفاده می‌شود.

آیا بنزوفنون Benzophenone به عنوان ماده افزودنی غذایی استفاده می‌شود؟

در اکتبر سال 2018، FDA مقررات افزودنی مواد غذایی خود را برای حذف مشتقات مصنوعی بنزوفنون به عنوان یک ماده طعم‌دهنده غذایی اصلاح کرد.

FDA اظهار داشت که بنزوفنون هنگام استفاده به عنوان مواد افزودنی غذایی از پیش تعیین‌شده، خطری برای سلامتی افراد ایجاد نمی‌کند، در حالی‌که آژانس در پاسخ به برخی یافته‌ها نشان می‌دهد در دوزهای بسیار بالاتر، بنزوفنون می‌تواند باعث ایجاد سرطان در حیوانات شود.

سایر محصولات:

شما می‌توانید برای تهیه محصولات به سایت پیشگامان شیمی مراجعه نمائید. شرکت بازرگانی پیشگامان شیمی یکی از برترین شرکت‌ها در زمینه تأمین مواد اولیه در ایران، آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌های مشتریان عزیز، مواد اولیه شامل لسیتین، خرید آلژینات سدیم، خرید لاکتات سدیم، الانتوئین، متیل پارابن، خرید اسید اسکوربیک، ایزوله سویا، خرید سوربات پتاسیم، خرید ستیل الکل، خرید ویتامین e، خرید کافور، خرید منتول، صمغ عربی، خاک دیاتومه، زانتان گام، گوارگام، کربومر، سوربیتول، پرلیت و…. را در تمامی زمینه‌های دارویی و پزشکی، صنعتی، آرایشی بهداشتی، اسانس‌ها، غذایی با بهترین قیمت و کیفیت تأمین کنید. این محصولات در سریع‌ترین زمان ممکن به وسیله سیستم حمل و نقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال می‌شود.

منابع:

https://en.wikipedia.org/wiki/Benzophenone

Benzophenone & Related Compounds

سیدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonبرای مشاوره تماس بگیرید